The Orange County Polish Group Message Board The Orange County Polish Group Discussion Forum › Does anyone have young kids that they speak Polish to?

Does anyone have young kids that they speak Polish to?

Maggie
user 8085575
Huntington Beach, CA
Post #: 108
I have a 15 month old and am teaching her Polish and would love to meet other people with kids!
A former member
Post #: 8
Jeszcze nie mam bachorów, ale zaczynają się na ten temat rozmowy. Mam intencję mówić do dzieciaka po polsku. Nie wiem kiedy będzie Ci pasować któreś z naszych spotkań, Maggie, masz na pewno wystarczająco dużo zajęć, ale przy jakiejś stosownej okazjii mam nadzieję że się spotkamy.
Roman
user 11912645
Corona, CA
Post #: 25
Iwonka (Ivona) ma córkę kilkuletnią i uczy ja polskiego jak również bierze ją do Polskiej szkoły przy polskim kościele w Yorba Linda. Wydaje mi się że kilka innych członków też ma małe dzieci ale nie są aktywni. Czas okaże.
Może zrobimy meetup dla małych dzieci?
Grace K
user 60990092
Laguna Niguel, CA
Post #: 1
Hello I have a 3 year old boy whom I speak to in Polish. I would love to meet up with other kids who are learning the language. I usually don't respond to the meet up considering I would have to bring my son with me and I am not sure that everyone would be ok with that.
Maggie
user 8085575
Huntington Beach, CA
Post #: 109
Roman, tak meetup dla małych dzieći było by fajne! Grace, would love to meet you guys! We are in Huntington Beach.
Roman
user 11912645
Corona, CA
Post #: 26
Grace,
Our picnic is always designed for whole families. Anyone can suggest a meetup and I will be happy to approve or if you get three members to sign up the meetup will be approved automatically.
I am looking forward to special meetups for kids.
-Roman
A former member
Post #: 9
Czemu nie?! Możemy mieć taki meetup w piaskownicy i wszyscy się trochę ubebrać, dzieci, dorośli! No dobra, przesadzam, ale nasz meetup definitywnie może tworzyć warunki na spotykanie i zapoznawanie się rodziców Polaków. Joanna też ma małe dziecko i też partycypuje dość rzadko chyba z tego powodu (bo ma dziecko), a to można obrócić w powód dla spotkań między niektórymi członkami. Zarazem będziemy myśleć o takich spotkaniach które przynajmniej by sprzyjały rodzicom i dzieciom. To nie będzie łatwe, więc przydały by się sugestie od Was, rodziców.