Gammal (kritisk) diggare av KW:s arbeten sedan 80-talet. Gillar verkligen flera av hans distinktioner och teorier, som också hjälpt mej personligen ibland.
Jag tror att många av dom fastkörda debatter som ältas i nutiden skulle må mycket bra av att angripas från lite olika perspektiv på det sätt som integralteorin gör möjligt. Och att vi var och en kan förstå oss själva en aning bättre, till fromma för våra egna och våra gemensamma möjligheter.
För de flesta av oss är det förutom en intellektuell och känslomässig stimulans ett riktigt vattenhål där man ofta slipper förklara sej två gånger och ändå mötas av oförstående blickar eller folk som drar sej undan när man närmar sej lite mer existensiella frågor. Och där man kan bryta åsikter och lyssna på varandra i stället för att bedriva skyttegravskrig.
Sign in to post a Greeting.