A może kwantowe komputery? The Q System One IBM dla programisty

This is a past event

67 people went

Location image of event venue

Details

Wszyscy są gotowi na dostarczanie usługi QC z poziomu chmury.

Już w pierwszych dniach tego roku IBM zaprezentował nową odsłonę komputerów kwantowych – The Q System One – modułowe Quantum Computing,
gotowe do skalowania w centrach danych. Robert S. Sutor, wiceprezes działu IBM Q, mówi: „Jesteśmy w fazie quantum ready”.
Dzisiejsze kilkudziesięciokubitowe systemy są już zdolne wykonywać złożone algorytmy, z którymi nie radzą sobie tradycyjne komputery.
Przyszłość programów optymalizacyjnych i Machine Learning – a wiele jest takich w energetyce, automatyce czy zarządzaniu produkcją – należy do komputerów kwantowych.
Ich realne wdrożenie będzie miało nieprzewidywalny wpływ na definicję otaczającego nas świata i redefinicję, co jest, a co nie jest możliwe. Projektowanie i programowanie w tym
obszarze jest totalnie odmienne.

Skupienie się na edukacji i zdobywaniu doświadczenia w tym obszarze dzisiaj to najlepsza inwestycja na budowanie swojej przyszłościowej przewagi konkurencyjnej.
Rewolucja QC nadejdzie – i to szybciej, niż się spodziewamy.

Przynieście swoje komputery, będziemy wspólnie programować! Nie przegapcie okazji, aby porozmawiać z naszymi ekspertami!

Agenda

1. „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o obliczeniach kwantowych, ale boicie się zapytać” – Katarzyna Wójcik, ABB Centrum Badawcze Kraków
2. „Właściwie jakie narzędzia mają programiści do dyspozycji” – Piotr Biskupski, IBM
3. „Programować QC każdy (prawie😊) może - Tomasz Stopa, IBM
4. Dyskusja + networking

* KATARZYNA WÓJCIK
Absolwentka Wydziału Matematyki Stosowanej AGH, matematyk zarówno z wykształcenia, jak i z zamiłowania. Wcześniej zainteresowana głównie teorią grafów i teorią algorytmów, teraz odkrywa także podwoje optymalizacji. Pragmatyczna, uważna, ale niecierpliwa. Po kilku latach pracy w IT dołączyła do zespołu Math&Modelling w Korporacyjnym Centrum Badawczym ABB, gdzie ponownie odkrywa piękno matematyki i potencjał jej zastosowań.
Tym razem opowie jednak nie o matematyce, ale o tym, co ma wspólnego qubit z kotem Schrödingera, dlaczego bramka kwantowa musi być odwracalna i jak dzięki mechanice kwantowej możemy dokonać niemożliwego.

*TOMASZ STOPA
Pracuje w Laboratorium Oprogramowania IBM w Krakowie. Doktorat z fizyki ciała stałego obronił na AGH, jednak od 12 lat pracuje przy rozwoju oprogramowania - aktualnie kierownik projektów informatycznych. IBM Master Inventor, autor wielu patentów i publikacji z dziedziny zarządzania oprogramowaniem. Jako ambasador IBM Q i współorganizator Krakowskiego Seminarium Informatyki Kwantowej (KQIS) dzieli się z innymi wizją obliczeń przyszłości...