Quantum computing. IBM Q dla programisty

Details

Zapraszamy na kolejny meetup poświęcony tematyce Quantum computing - tym razem do Łodzi!

Wszyscy są gotowi na dostarczanie usługi QC z poziomu chmury.
Już w pierwszych dniach tego roku IBM zaprezentował nową odsłonę komputerów kwantowych – The Q System One – modułowe Quantum Computing, gotowe do skalowania w centrach danych. Robert S. Sutor, wiceprezes działu IBM Q, mówi: „Jesteśmy w fazie quantum ready”.
Dzisiejsze kilkudziesięciokubitowe systemy są już zdolne wykonywać złożone algorytmy, z którymi nie radzą sobie tradycyjne komputery.
Przyszłość programów optymalizacyjnych i Machine Learning – a wiele jest takich w energetyce, automatyce czy zarządzaniu produkcją – należy do komputerów kwantowych.
Ich realne wdrożenie będzie miało nieprzewidywalny wpływ na definicję otaczającego nas świata i redefinicję, co jest, a co nie jest możliwe. Projektowanie i programowanie w tym
obszarze jest totalnie odmienne.

Skupienie się na edukacji i zdobywaniu doświadczenia w tym obszarze dzisiaj to najlepsza inwestycja na budowanie swojej przyszłościowej przewagi konkurencyjnej.
Rewolucja QC nadejdzie – i to szybciej, niż się spodziewamy.

Przynieście swoje komputery, będziemy wspólnie programować! Nie przegapcie okazji, aby porozmawiać z naszymi ekspertami.

Partnerem wydarzenia jest Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.

Agenda

1. „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o obliczeniach kwantowych, ale boicie się zapytać” – Zbigniew Walczak, Uniwersytet Łódzki
2. „Właściwie jakie narzędzia mają programiści do dyspozycji” – Tomasz Stopa, IBM
3. „Programować QC każdy (prawie😊) może - Tomasz Stopa, IBM
4. Dyskusja + networking

W trakcie przerwy zapewniamy pizzę i napoje.

* ZBIGNIEW WALCZAK
Pracuje w Katedrze Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Łódzkiego. Od kilkunastu lat prowadzi badania w dziedzinie informatyki kwantowej, głównie związane z opisem korelacji klasycznych i kwantowych obecnych w wieloskładnikowych układach kwantowych. Postara się opowiedzieć, w przystępny sposób, o obliczeniach kwantowych na przykładzie algorytmu Deutscha.

*TOMASZ STOPA
Pracuje w Laboratorium Oprogramowania IBM w Krakowie. Doktorat z fizyki ciała stałego obronił na AGH, jednak od 12 lat pracuje przy rozwoju oprogramowania - aktualnie kierownik projektów informatycznych. IBM Master Inventor, autor wielu patentów i publikacji z dziedziny zarządzania oprogramowaniem. Jako ambasador IBM Q i współorganizator Krakowskiego Seminarium Informatyki Kwantowej (KQIS) dzieli się z innymi wizją obliczeń przyszłości...