Dług emocjonalny. Co to takiego i jak sprawić, by nie zrujnował Twojego życia.

This is a past event

135 people went

Details

Nasze marcowe, prawie wiosenne spotkanie rozpocznie Tomek Włodarek swoją opowieścią o... Zresztą – sami przeczytajcie:

Z iloma problemami mierzy się zespół, próbując zrobić coś po raz pierwszy? Z wszystkimi! Czy na co dzień zastanawiamy się zatem, w jaki sposób owe trudności wpływają na morale, zaangażowanie, motywację? Wszyscy jesteśmy świadomi istnienia długu technicznego, jednak przeważnie milczymy w temacie kosztu emocjonalnego (lub – jak wolę go nazywać – długu emocjonalnego), który ponosimy, wykonując codzienną pracę.

Podczas spotkania podzielę się osobistą historią jako Product Owner produktu Iterate (https://iterategame.com/) – edukacyjnej gry planszowej, symulującej rolę Product Ownera. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, podczas tworzenia gry życie stało się grą, zaś gra stała się życiem – do stopnia, który trudno sobie dziś wyobrazić. Opowiem więc, w jaki sposób rodzi się stres – zwłaszcza u Product Ownera. Opowiem o długu emocjonalnym, który akumuluje się, by ostatecznie obniżyć samoocenę i zabić zaangażowanie, oraz o tym, w jaki sposób staje się on realnym zagrożeniem dla firmy. Opowiem, w jaki sposób kumulujący się dług emocjonalny zaczyna wykraczać poza granice produktu czy projektu. Opowiem o jego symptomach i konsekwencjach, odbijających się na produkcie, zespole i prywatnym życiu. Podzielę się także kilkoma pomysłami, w jaki sposób ów dług emocjonalny zauważyć, zatrzymać jego narastanie, spłacić go i zapobiec ponownemu pojawieniu się.

---
Dalsza część spotkania, poprowadzona w formie warsztatowej, pozwoli nam przyjrzeć się ryzyku wystąpienia długu emocjonalnego czy wypalenia zawodowego w naszym najbliższym otoczeniu biznesowym, a także podyskutować o sposobach zapobiegania mu w naszym środowisku pracy.

Spotkanie bez limitu miejsc.

---
O Prelegencie:

Tomek Włodarek ma ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe. Pracował kolejno w firmach Optimus Nexus, Motorola oraz Sabre Holdings. Wciąż uważa się za developera (C++), choć od jakiegoś czasu głównie organizuje pracę zespołów. Bywa Scrum Masterem i Product Ownerem. Tym ostatnim – także inwestując własne pieniądze.

Około 2004 roku zachwycił go Scrum, a właściwie leżące u jego podstaw empiryzm i oddolna inteligencja. Korzysta z nich na co dzień, współpracując z szeregiem firm w całej Polsce i swoim doświadczeniem wspierając proces zmiany ich kultury organizacyjnej.

W 2010 roku uzyskał akredytację Kena Schwabera, jednego z twórców Scruma i założyciela organizacji Scrum.org, w zakresie realizacji programu Professional Scrum. Jako Professional Scrum Trainer kształci Scrum Masterów i Product Ownerów. Jest jedynym w Polsce konsultantem Evidence Based Management (EBMgt) for Software Organizations.

Ponadto Tomek jest współorganizatorem konferencji Agile Tuning, sponsorem Polskiej Grupy Użytkowników Scruma (Scrum User Group Poland), pomysłodawcą i współorganizatorem konferencji Scrum Days oraz meetupów Scrumvival. Współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, prowadząc zajęcia w ramach Studiów Podyplomowych Zarządzanie Projektami Informatycznymi.

Od początku działalności jest członkiem stowarzyszeń branżowych Scrum Alliance, Agile Alliance i Agile Leadership Network (ALN), a od 2008 roku należy do grona podmiotów zrzeszonych w Polskiej Izbie Firm Szkoleniowych. Jest także sygnatariuszem Kodeksu Dobrych Praktyk PIFS.