What we're about

- Cloud Native Computing Foundation (CNCF) nedir ve kimler tarafından, ne zaman kuruldu?
2015 yılında ayında açık kaynak kodlu Kubernetes, rkt, containerd, linkerd gibi Cloud Native uygulama geliştirme platformlarının bir çatı altına toplamak amacıyla Google, Docker, IBM, AWS, Intel, Oracle, Pivotal gibi şirketlerin liderliğinde ve Linux Foundation altında Cloud Native Computing Foundation (cncf.io) kuruldu.

- Peki Cloud Native Türkiye?
Ülkemizde Cloud Native olarak gerçekleştirilen çalışmalarının yurt dışına taşınması ve aynı şekilde Cloud Native alanında global gelişmelerin ülkemizdeki projelere aktarılması konusunda sizlerin de desteğiyle etkinliklerimizi gerçekleştireceğiz. - Hangi konularda, ne tür etkinlikler yapılacak?
Cloud Native başlığı altında (çoğunlukla Kubernetes yer alacak şekilde), Cloud Native Landscape [1] üzerinde yer alan projelerle ilgili sunum/workshop ile birlikte katılımcıların tecrübelerini/merak ettiklerini paylaşabileceği yuvarlak masa toplantıları düzenlemeyi planlıyoruz.

- Etkinliklere katılmak için ne tür bir tecrübeye ihtiyacım var?
Herhangi bir programlama dilinde uygulama geliştirmiş olmak gerçekleştirilecek etkinliklerde sizlerin konuya daha hızlı bir şekilde adapte olmasını sağlayacaktır. Hiç uygulama geliştirmediyseniz ve çoğunlukla sistem yönetimi tarafında yer aldıysanız üzülmeyin, sizleri de aramızda görmek ve bir şekilde Cloud Native dünya ile tanıştırmak isteriz :)

Cloud Native hakkında eğer katkıda bulunmak istediğiniz bir konu ya da sormak istediğiniz bir soru olursa bizlere cloudnativetr@gmail.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

[1] https://landscape.cncf.io/

Past events (6)

Cloud Native Storage & OpenEBS (Murat Karslioglu)

Needs a location

Kubernetes Isolation & Multi-Tenancy (Ahmet Alp Balkan)
Kubernetes Fundamentals #3

Google Dome Istanbul

Kubernetes Fundamentals #2

Google Dome Istanbul

Photos (10)