15 spotkanie Data Science Warsaw

This is a past event

213 people went

Location image of event venue

Details

15 spotkanie Data Science Warsaw poświęcone będzie trendom na rynku pracy Data Science i komunikowaniu danych. Program:

1. Datahero.tech: Trendy na rynku pracy Data Science - Olga Mierzwa

Drugi wynik w Google po wpisaniu "Data scientist" to "Data Scientist: The Sexiest Job of the 21st Century" i link do artykuły w HBR. Data scientist to z pewnościa zawód, który w ostatnim czasie cieszy się bardzo pozytywnym PR-em. A jak wygląda rynek pracy Data Science w liczbach? O tym jak szukać specjalistów w tej branży, za pomocą data science, o umiejętnościach "w cenie", o stawkach i innych trendach opowiem podczas prezentacji. Przedstawię analizy wykonane w języku R w oparciu o dane z datahero.tech, Stackoverflow i GitHub.

Następnie o Komunikowaniu danych opowiedzą:

2. Piotr Arak Polityka Insight (http://www.politykainsight.pl/) to centrum analiz polityczno-gospodarczych o Polsce, które jest wydawcą codziennego serwisu, skierowanego do decydentów w polityce, biznesie i dyplomacji. Opowiem o naszej pracy i o głównym problemie, który nam codziennie towarzyszy, czyli o syntezie faktów. Mamy wiedzę i zaawansowane metody, ale nie zawsze umiejętnie z nich korzystamy. Tylko 42 proc. Polaków rozumie podstawowe pojęcia z zakresu finansów, takie jak inflacja czy procent składany, można zakładać, że kilka takich osób zasiada w zarządach spółek lub podejmuje ważne decyzje, a to do nich musimy kierować nasze opracowania. Postaram się opowiedzieć o tym jak można przejrzyściej przedstawiać fakty i wyniki badań, tak by zrozumiał je nierozgarnięty dziennikarz.

3. Vadim Makarenko BiqData (http://biqdata.wyborcza.pl/)to najbardziej znany serwis dziennikarstwa opartego o dane w Polsce. „Data journalism” to opowiadanie historii poprzez analizę i wizualizację danych. Opowiem o tym, czego od danych oczekują dziennikarze, z czym muszą się zmagać i jak reagują na to czytelnicy. Czego oczekują od materiału, jakie tematy preferują i jak ich rankingi materiałów różnią od rankingów dziennikarzy.

O prelegentach:

Olga Mierzwa - Data Scientist i założycielka datahero.tech, portalu poświęconego ofertom pracy i rekrutacji z obszaru data science. Jest absolwentką Metod Ilościowych na SGH i Ekonometrii na Uniwersytecie w Rotterdamie. Z danymi pracuje od 2012 w swojej codziennej pracy wykorzystuje język programowania R. Współorganizuje Warszawskie Spotkania Entuzjastów R.

Piotr Arak - starszy analityk ds. społecznych w Polityka Insight, ekspert ds. polityki publicznej United Nations Global Compact i felietonista serwisu ObserwatorFinansowy.pl. Do 2012 r. pracował w Programie Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) nad badaniem rozwoju społecznego w Polsce. W latach[masked] pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Był doradcą ministra administracji i cyfryzacji, współpracował z Freedom House i Instytutem Badań Strukturalnych. Współautor rządowych raportów „Polska 2030” oraz „Młodzi 2011”. Pisze doktorat z pomiaru jakości życia na Uniwersytecie Warszawskim.

Vadim Makarenko - Twórca i redaktor serwisu BIQdata.pl. W dziale gospodarczym Gazety Wyborczej pisze o mediach, technologiach i marketingu. Autor książek „Tajne służby kapitalizmu” oraz „Zawód: zwycięzca”. Zdobywca nagrody Grand Press Digital 2015. Absolwent wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz stypendysta Reuters Institute for the Study of Journalism na Uniwersytecie Oksfordzkim (2013). Uczestnik projektów #SwissLeaks i #PanamaPapers