Past Meetup

Skuteczny system monitoringu – jak go zbudować i jakich błędów unikać

This Meetup is past

57 people went

ING Bank Śląski - Innovation Lab

Sokolska 34 Innovation Lab · Katowice

How to find us

W atrium banku znajdziecie wejście do Innovation Lab. Zwracajcie uwagę na znaki, które pokierują Was do wejścia.

Location image of event venue

Details

Witajcie po wakacjach :)

Tym razem porozmawiamy o systemie monitorowania aplikacji. Na najbliższym spotkaniu podzielimy się z Wami doświadczeniami, które zdobyliśmy podczas budowania tego sytemu i bolesnymi nauczkami, które zaliczyliśmy po drodze - serdecznie zapraszam!

=========

Agenda:
1 - "Kiedy monitoring śpi, budzą się awarie – analiza przypadków"
zaprezentuje Mateusz Beczek z ING Banku Śląskiego

2 - "Rocket Science – jak zbudować i utrzymać rakietę do logów" temat przedstawi Arek Szewczyk z ING Banku Śląskiego

3 - "Jak wykorzystać Elasticsearch i Kafkę na potrzeby monitoringu" zaprezentuje Paweł Dąbek z ING Tech Poland

=========

Tematy szerzej:

Ad. 1 Kiedy monitoring śpi, budzą się awarie – analiza przypadków:

Kreski, metryki, legendarne fakapy… o wszystkim się fajnie opowiada, kiedy system działa :) Jednak w prawdziwym życiu nie zawsze na czas udaje się wykryć spowolnienia i błędy, a te ostatecznie prowadzą do awarii. Pokażę Wam na przykładach to jak skutecznie wykrywamy problemy i to kiedy błądzimy jak dziecko we mgle. Całość okraszę czerstwymi memami i kolorowymi wykresami z produkcji :)

Ad. 2 Rocket Science – jak zbudować i utrzymać rakietę do logów:

Monitorowanie systemów informatycznych jest zadaniem dla prawdziwych twardzieli, jednak nawet oni potrzebują do tego odpowiedniego sprzętu.
Przygotowanie i utrzymanie środowiska na którym można zbudować monitoring jest niezwykłym zadaniem.
Jak się do tego przygotować?
Jakich błędów unikać?
Co zrobić gdy system monitoringu odmawia posłuszeństwa?
Co monitorować?
Takie informacje tylko u nas :)

Ad. 3 Jak wykorzystać Elasticsearch i Kafkę na potrzeby monitoringu

Nawet jeśli gromadzisz już setki terabajt danych, prawdopodobnie nie wykorzystujesz większości z nich. W ramach prelekcji opowiem jak stworzyć i wykorzystać do gromadzenia danych platformę opartą o Elasticsearch i Kafkę.

=========

Bio:

Mateusz Beczek:
"W developmencie od 6 lat, z metodyką DevOps związany od ponad 3. Aktualnie projektant IT w ING Banku Śląskim. Człowiek od automatyzacji wszystkiego - od kodu, przez budowanie i instalację - po monitoring. Zwolennik teorii, że programowanie nie kończy się na commicie do repo. Nie potrafi się nudzić, zawsze znajdzie coś do popsucia. Zawodowo głównie Java, jednak nie uważa, że to jedyne wyjście. Każdy problem to okazja do nauczenia się czegoś nowego. Osobiste marzenie - własna, mała winnica."

Arek Szewczyk:
"Gdy ktoś mówi: „Tego się nie da zrobić” - odpowiadam: „Potrzymaj mi herbatę”. Na co dzień zajmuje ogarnianiem chaosu świata gigabajtów danych. Od 2 lat administruję Splunkiem i dbam o architektoniczną stronę monitoringu w ING Banku Śląskim."

Paweł Dąbek:
"Pracuje na co dzień z zespołem developersko-administracyjnym jako właściciel produktu. Naszym aktualnym wyzwaniem jest to jak skutecznie wykorzystać posiadane dane i nie zabić rozwiązania :) W branży IT startowałem jako administrator, obecnie wymyślam, co jeszcze możemy zrobić, żeby życie było lepsze :)"