Past Meetup

Ework IT Talks: Agile - zabił czy pozwolił odżyć fazom planowania?

This Meetup is past

93 people went

Ework Group

Pl. Małachowskiego 2 (wejście od ul. Traugutta) · Warszawa

How to find us

wejście od ul. Traugutta, 3 piętro (w recepcji budynku zostaniecie poproszeni o wpisanie się na listę gości)

Location image of event venue

Details

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Ework IT Talks! Tym razem, wraz z naszym prelegentem – Jakubem Rosińskim - spróbujemy rozstrzygnąć czy Agile zabił, czy pozwolił odżyć fazom planowania?

W metodykach klasycznych wszystko było proste - faza planowania była na początku, planowane było wszystko od wytwarzanego produktu, przez potrzebne zasoby, aż po zapotrzebowanie na skoroszyty i spinacze. Sama faza była (oczywiście!) zaplanowana, długa i posiadała konkretne warunki, które musiały być spełnione przed jej zakończeniem. W metodykach zwinnych fazy zostały zrównoleglone, planowanie skrócono z miesięcy do godzin, a działające oprogramowanie jest cenione ponad dokumentację czasami w stosunku 100/0. Z drugiej strony niewątpliwe zalety w niestabilnych środowiskach, możliwość szybkiej reakcji czy zamiany kursu sprawiają, że większość projektów wokół nas prowadzonych jest jakąś wariacją SCRUMbut'a.

Wspólnie zastanowimy się czy ta szybkość reakcji na zmianę ponad wykonywanie zaplanowanych czynności nie sprawiło, że zaczynamy traktować planowanie jako niepotrzebną czynność, skoro i tak zakładamy niepowodzenie oryginalnego planu. A może planowanie (poza czasem trwania) wcale tak bardzo nie różni się między metodykami i możemy używać tych samych narzędzi, żeby sensownie przygotowywać się do nadchodzącego?

Zapraszamy w imieniu Jakuba i liczymy na aktywny udział! :)
A po prelekcji czas na przekąski i networking! :)

O prelegencie:
Jakub Rosiński - przede wszystkim inżynier testów z ponad 10-letnim doświadczeniem praktycznym. Testował aplikacje i urządzenia mobilne, systemy CRM wspierające badania medyczne, oprogramowanie loteryjne oraz systemy CPQ. Przeprowadza testy integracyjne, systemowe, akceptacyjne, testy manualne, automatyczne interfejsów użytkownika, API, czy wydajnościowe. Posiada certyfikaty ISTQB: Foundation, Agile, Advanced Test Manager, Advanced Technical Test Analyst. Jest akredytowanym trenerem ISTQB (wszystkich posiadanych poziomów). Od kilku lat szkoli, występuje na branżowych konferencjach i chętnie dzieli się wiedzą, ale i współzawodniczy, co zaprowadziło go (wraz z drużyną) na podium TestingCup. Zwolennik myślenia ponad buzzwordy takie jak "scrum" czy AI.