No estimates na Gildii Scruma #5

This is a past event

29 people went

Location image of event venue

Details

Na początku poznamy teorię i mechanizmy estymacji - jak radzi sobie z nią nasz mózg? Jak jednostki w których estymujemy wpływają na wynik?
Potem przejdziemy do samego #NoEstimates. Co to jest? Skąd się wzięło? Jak to działa? I co to ma wspólnego z metodami statystycznymi w produkcji?
W drugiej połowie dnia, przejdziemy do praktyki #NoEstimates. Na bazie waszych danych, zrobimy analizy porównawcze - jak się ma prędkość w jednostkach relatywnych do prędkości bez jednostek? Jak i dlaczego to działa lub nie działa?
Na koniec opowiemy o ograniczeniach podejścia #NoEstimates - kiedy nie będzie działać i co zrobić żeby zaczęło?

Jakie dane są potrzebne:

Minimum: dane o PBI z 6 sprintów stabilnego zespołu (bez radykalnych zmian – pół zespołu odeszło lub przyszło) wyestymowane w jednostkach relatywnych plus backlog zaplanowany na co najmniej 4 sprinty do przodu

Optimum: dane z 9 sprintów stabilnego zespołu wyestymowane w jednostkach relatywnych, zweryfikowane po wykonaniu (sprawdzone czy estymatą była poprawna i zaktualizowana) oraz dane dotyczące realnego czasu poświęconego na ich wykonanie (zalogowanego lub zadeklarowanego) plus backlog zaplanowany na co najmniej 6 sprintów do przodu

Maksimum: dane z 12 sprintów stabilnego zespołu wyestymowane w jednostkach relatywnych i absolutnych (najpewniej w czasie) z porównaniem estymaty i rzeczywistości w obu jednostkach, plus backlog zaplanowany na co najmniej 6 sprintów do przodu

Dane mogą, a nawet dobrze byłoby żeby były zanonimizowane, żeby można było się dzielić z koleżankami i kolegami.
Na komputerze potrzebny będzie dostęp do Google Drive – udostępnię wam puste pliki na których będziemy pracować.
Dlaczego akurat takie dane? Chodzi o porównanie klasycznego planowania i planowania #NoEstimates. Dopiero na żywych danych zacznie wychodzić nam kiedy to podejście działa i jak pokazać że używanie go ma sens.

Osoby z jednej firmy, mogą pracować na tych samych danych, chociaż lepiej byłoby, żeby były dwa zestawy – zobaczycie gdzie są pułapki użycia #NoEstimates

Gildię poprowadzi Kate Hobler(Terlecka) mentorka o niezwykłej charyzmie. Jeden z najbardziej doświadczonych ekspertów Scrum w Polsce i akredytowany trener Scrum.org już od sześciu lat.

Wyzwania? Woda na jej młyn! Brała udział w niejednej transformacji. Ze względu na doświadczenie w pracy z zespołami i biznesem często przypadają jej w udziale najcięższe przypadki. Pierwsza osoba w Polsce z licencją na nauczanie Nexusa, egzoszkieletu do skalowania Scruma. Niezwykle cierpliwa i zdeterminowana. Chce zmienić sposób w jaki tworzy się oprogramowanie w Polsce. Uczy wszystkiego co może pomóc organizacji zdobyć przewagę nad konkurencją na wszystkich poziomach: Agile, Scrum, Kanban, przywództwo, dobre zarządzania ludźmi, praca z zespołami.