Ach! Paradise Open Dialogue: Body Colonization//Exoticization

This is a past event

13 people went

Location image of event venue

Details

Hello Jitterbugs!

Come support Jak Jak's project Body Colonization//Exoticization at Ach! Paradise

ACHPROJEKT deneyim serilerinin mini festival konsepti Ach! Paradies, 9 Eylül 2018 Pazar günü Bebeköy Backyard'da şenlik havasını boğaz rüzgarıyla buluşturuyor!

Tek günlük bir panayır havasında geçecek olan Ach! Paradies; plak, kıyafet & çanta & gözlük, takı, çiçek, fotoğraf, resim, heykel, dövme standları ile ürün tasarımı ve sanat işlerini bir araya getiriyor.

Ach! Paradies'in müzikal kısmına ise Clunkmunk, Merve Bozdağ ve Görkem Çay ile Pekiner'in b2b performansı eşlik ediyor!

Girişlerin ücretsiz olduğu etkinlikte Backyard'ın muhteşem bahçesi ve meyve ağaçları eşliğinde rehabilitasyona davetlisiniz!The mini festival concept of ACHPROJEKT experiences, Ach! Paradise, fuels modern fairs’ sails with winds of bosphorus at Backyard, Bebeköy on Sunday, September 9th, 2018!

You will find old plaques, design clothes, exclusive artworks, tattoo artists, exhibitions of photographs & paintings & sculptures and creative workshops in this one day festival.

A fulfilling line-up will be waiting for us again just like the first two events! Clunkmunk, Merve Bozdağ and Görkem Çay & Pekiner will be spinning to the lust!

You are invited to this lovely gathering accompanied with the fruit trees and stunning garden of Bebeköy Backyard..

△ MERVE BOZDAĞ

istanbul’da doğup büyüyen Merve Bozdağ, müzik kariyerine hemen üniversite sonrası 2012 yılında elektronik müzik promosyonu yapan yerel ajans NewSpeak ekibine katılarak başladı. Bir kaç sene Newspeak ile beraber çalıştıktan sonra bağımsız olarak devam eden Merve, başladığından beri çeşitli mekanlarda, Chill Out Festival İstanbul ve Dakini Festival Romanya gibi farklı Ulusal ve Uluslararası festivallerde de çaldı. Merve, DJ’liğin dışında müzik prodüksiyonu konusunda ilerlemeye, kendi bestelerini yayınlamaya ve dünya elektronik triosu Valley’s Echo’nun bir parçası olarak devam etmektedir. Müziğini renkli, yoğun, akıcı olarak tanımlamaktadır; her seti ve şarkısı hayatın çeşitliliğini yansıtan farklı hikayelerden oluşmaktadır.Born and raised in Istanbul, Turkey, Merve Bozdağ started her musical career straight after university in 2012 where she joined NewSpeak, a local agency promoting underground electronic music. After a few years with Newspeak, Merve decided to continue independently and has since played in several venues and national and international festivals such as Chill Out Istanbul and Dakini Festival in Romania. Other than DJing, she currently also pursues music production and is part of world electronic music trio 'Valley's Echo'. Her music has been described as intense, colourful and flowy; with each of her sets and tracks portraying different stories, reflecting the variations of life.

www.soundcloud.com/mbozdag

△ CLUNKMUNK

Clunkmunk, alışılmışın dışındaki melodileri toplayan ve ortaya çıkartan bir müzik projesidir. Gizli zevkleri arayan belleklere hayalci ve organik setler sunar.Clunkmunk is a music project that sanded and covered by unusual melodies collected from hidden sides of the world. They deliver dreamy and organic sets for the minds searching for secret pleasures.

www.soundcloud.com/clunkmunk

△ PEKİNER

Afrika ve Güney Amerika’nın yerel tonlarına Jazzy ve Nu-Disco soslar katan Pekiner daha önce minimüzikhol, Mentha ve Mitte Karaköy gibi İstanbul’un başlıca kulüplerinde müzik yaptıHaving Jazzy and Nu-Disco sauces added to the local tones of Africa and South America, Pekiner previously made show in Istanbul’s major clubs such as minimüzikhol, Mentha and Mitte Karaköy!