• Yalın Kod

  Düğün.com

  Etkinlik detayları ve RSVP için: https://kommunity.com/istanbulphp

 • İstanbul PHP Meetup #24: Kahve Sanatı

  Düğün.com

  23 Şubat 2019 tarihinde, olması gerektiği gibi, Şubat buluşmamızı düğün.com'un şirin Startup Cafe'sinde gerçekleştiriyoruz. Bu ay Hürriyet Emlak'dan Volkan Altan bizlerle "Pub/Sub Temelleri ve Apache Kafka Tecrübeleri"ni paylaşacak. Lightning konuşmalarımız ise dolu dolu! Meetup'larımızda yaptığı kahvelerle gönlümüzde taht kuran orta doğu ve balkanların en iyi baristası Sezer Yazılı; bizlere kısa bir sunumla kahvenin tarihinden bahsedecek, tatları tanıtacak ve kahve ile ilgili tüm sorularımızı yanıtlayacak. Moneo'dan Bilal Ünal, bizlere Symfony Process kütüphanesini anlatarak sunucularımızda nasıl yeni processler çalıştırabileceğimizi ve onlarla iletişime geçebileceğimizi anlatacak. Etkinlik Programı: * Sunum: Pub/Sub Temelleri ve Apache Kafka Tecrübeleri - Volkan Altan, 45dk * Lightning 1: Kahvenin tarihi ve 3. Nesil Kahveye Giriş 101 - Sezer Yazılı, 15dk * Lightning 2: Symfony Process - Bilal Ünal, 15dk Her zaman olduğu gibi pizzalarımız moneo, kahvelerimiz düğün.com'dan. Etkinliğe katılım ücretsiz, kontenjanımız kısıtlı. 23 Şubat'ta görüşmek üzere!

  4
 • İstanbul PHP Meetup #023: Az farkla Ocak

  Düğün.com

  Selamlar, bu ay tarih itibarıyla Ocak ayını atlıyor gibi olsak da bu Ocak ayı etkinliği olacak. 2 Şubat Cumartesi saat 11:00'da Düğün.com'un Galata / Şişhane'deki ofisinde buluşuyoruz: Günde 30 bin, yılda 10 milyon sipariş teslim ederek 20 yıldır Türkiye'nin en büyük online kitap satış platformu olan Kitapyurdu.com'un CTO'su Onur Yılmaz "Postman ile API geliştirme süreçleri" ile ilgili bir sunum yapıp deneyimlerini paylaşacak. Etkinlikte ayrıca, 2018 Aralık ayında yaptığımız PHP ekosistemi anketinin sonuçlarının üzerinden de değerlendirme yapıp yayınlayacağız. ...ve ve ve sürpriz olarak PHPKonf 2019'un kesinleşmiş konuşmacılarını duyuracağız & tanıtacağız🎉🎉 Etkinlik Programı: Oturum 1: API Development Lifecycle with Postman - Onur Yılmaz - Kitapyurdu.com Oturum 2: Açıklanacak * Lightning 1: Webpack Encore ile Geliştirme ortamından Yayına Göç Süreçleri - Mert Şimşek * Lightning 2: ? Etkinlikte 15 dakikalık lightning talk yapmak isterseniz [masked] adresine detayları gönderebilirsiniz. Spontane bir aracı tanıtabilir, çözdüğünüz bir problemi anlatabilirsiniz. Pizzalarımız moneo, kahvelerimiz düğün.com'dan. Etkinliğe katılım ücretsiz, kontenjanımız kısıtlı. 22 Aralık'ta görüşmek üzere!

 • İstanbul PHP Meetup #022: Statik Analiz

  Düğün.com

  22 Aralık Cumartesi günü, Sr. PHP geliştirici olarak çalışan Selim Can Caba ile açık kaynak statik analiz aracı olan Phan'ı, 'Phan ile kodumuzu çalıştırmadan hataları nasıl tespit ederiz?' başlığında inceliyoruz. Sunum sonrası 'lightning talk'lar için 15'er dakikalık zamanımız olacak. Etkinlik Programı: * Sunum: Phan ile kodumuzu çalıştırmadan hataları nasıl tespit ederiz? - Selim Can Caba, 45dk * Lightning 1: Deployer ile zero-downtime deployment - Güven Atbakan, 15dk * Lightning 2: ? * Lightning 3: ? Etkinlikte 15 dakikalık lightning talk yapmak isterseniz [masked] adresine detayları gönderebilirsiniz. Pizzalarımız moneo, kahvelerimiz düğün.com'dan. Etkinliğe katılım ücretsiz, kontenjanımız kısıtlı. 22 Aralık'ta görüşmek üzere!

 • İstanbul PHP Meetup #021: Geri Dönüş

  Düğün.com

  Uzun bir aradan sonra herkese merhaba! 24 Kasım Cumartesi saat 12:00'da Düğün.com'un Şişhane'deki yeni ofisinde buluşuyor ve hem networking / tanışma hem de "PHP dünyasında neler oluyor?" başlığında dün, bugün ve yarını konuşuyoruz. Konuşmacımız Emir Karşıyakalı, pizzalarımız moneo, kahvelerimiz düğün.com'dan. Etkinliğe katılım ücretsiz, kontenjanımız 50 kişi ile kısıtlı. 24 Kasım'da görüşmek üzere!

  4
 • PHPKonf İstanbul PHP Konferansı 2018

  Nişantaşı Üniversitesi Maslak 1453

  Merhaba, 20/21 Mayıs tarihlerinde Peak Games ana sponsorluğunda, Nişantaşı Üniversitesi, NeoTech / Maslak kampüsünde düzenlenecek PHPKonf İstanbul PHP Konferansı'na 1 haftadan az bir süre kaldı. İstanbul'da iki gün sürecek PHP festivalinin içeriği, etkinlik programına buradan göz atabilirsiniz. Unutmadan, biletler tükenmeden yerinizi ayırtın. PHPKonf websitesi: https://phpkonf.org/ Biletler: https://www.biletino.com/event/eventdetail/4733 PHPKonf'ta görüşmek üzere!

 • İstanbul PHP Meetup #020

  Location visible to members

  Bu ay Uğur Erkan, PHP core testlere giriş yapabilmek için ortamımızı nasıl kurarız, PHP'i nasıl derleriz, kara kutu olarak adledilen run_test.php'i nasıl kullanırız ve PHP core'da testi yazılmamış fonksiyonları nasıl buluruz, 101 seviyesinde değiniyor olacak. Bir diğer misafirimiz Frontend İstanbul kurucularından Oğuzhan Aslan. JavaScript dünyasında günden güne gelişen/değişen araçlar, Modern teknolojiler konusunda bizi güncelleyecek. 19:00-20:00: PHP TestFest 101 - Uğur Erkan 20:00-21:00: Modern Frontend Uygulamaları - Oğuzhan Aslan Uğur Erkan: 2008'de "Hello World" ile başlayan yazılım macaram, sürekli açık kaynaklı teknolojiler etrafında devam etti. Yazılım otomasyonları, marketplace ve benzer e-ticaret yapıları, mobil uygulamalar gibi çeşitli web projelerde tecrübelerim oldu. *nix, siyah terminallerdeki akan yazıları, programlamayı, web tabanlı uygulamlar geliştirmeyi ve insanların hayatını kolaylaştıran çözümleri seviyorum. Oğuzhan Aslan: 2011 yılından bu yana birçok şirkette iş tecrübesi edinmiştir. Sırasıyla Epigra, Krombera, Piklook şirketlerinde çalışan Oğuzhan şu an Hobium’da Senior Frontend Developer çalışmaktadır. Aynı zamanda Frontend İstanbul topluluğunun kurucularından biri olarak ekosistemin gelişmesinde aktif sorumluluk üstlenmektedir.

  13
 • İstanbul PHP Meetup #019

  Taze BT Ofisi

  Bir süredir ara verdiğimiz aylık buluşmalara 17 Ağustos Perşembe günü devam ediyoruz. Aylık buluşmalarda konuşma yapmak isterseniz buradan (http://bit.ly/aylik-bulusma)formumuzu doldurabilirsiniz. Bu ay misafirimiz Netaş, Ar-Ge Müdürü Gökhan Şengün. 19:00 - 21:00: JMeter ve DevOps Kabiliyetleri Tanıtım: Apache JMeter genel olarak web uygulamaları için yük testi aracı olarak tanınıyor fakat yetenekleri aslında oldukça kapsamlıdır. Kullanıcılarına sunduğu fonksiyonel bileşenler, zengin modüller, genişletilebilirlik ile modern DevOps akışlarının özellikle fonksiyonel, entegrasyon, kabul ve performans testi bölümlerinde kullanılmaktadır. Bu buluşmada JMeter'ı yakından tanıyarak, DevOps akışlarında JMeter'ın bize sunduğu olanaklardan bahsedeceğiz. * Kullanıcı gözüyle JMeter - örneklerle tanıtım (45 dakika)* JMeter mimarisi (15 dakika)* CI akışındaki fonksiyonel test aracı olarak JMeter (20 dakika)* Proxy kullanarak bir web uygulama testi oluşturma (20 dakika)* JMeter'ın pek bilinmeyen güçlü özelliklerinin tanıtımı (20 dakika) Not: Katılımcıların aşağıdaki blogları okumaları buluşmanın verimini artıracaktır. * JMeter Bölüm 1: Nedir ve Ne İşe Yarar? http://www.gokhansengun.com/jmeter-nedir-ve-ne-ise-yarar/ * JMeter Bölüm 2: Fonksiyon Testi Nasıl Hazırlanır? http://www.gokhansengun.com/jmeter-fonksiyon-testi-hazirlama/ * JMeter Bölüm 3: Pratik Test Senaryosu Kaydı Nasıl Yapılır? http://www.gokhansengun.com/jmeter-pratik-test-hazirlama/ * JMeter Bölüm 4: Performans Testi Nasıl Hazırlanır? http://www.gokhansengun.com/jmeter-performans-testi-hazirlama/ Bio: Gökhan Şengün Netas, Ar-Ge Yeni Ürün Geliştirme Müdürü Profesyonel iş yaşamına gömülü sistemler üzerinde yazılım geliştirerek başladı. 2006’dan 2012 sonuna kadar gömülü sistemler (VxWorks ve Embedded Linux) üzerinde C ve C++ kullanarak misyon-kritik (mission critical) sistemler için yazılımlar geliştirdi. Bu süreç boyunca biraz şans biraz da fırsatların ortaya çıkmasıyla işletim sistemi seviyesinden başlayarak scheduling, file system, network stack vb konularda derin bilgiler edinme fırsatı buldu. 2012 sonunda kariyerinde değişiklik yaparak uygulama yazılımı geliştirme alanına geçiş yaptı. Gömülü yazılım geliştirme tecrübelerini uygulama geliştirme alanındaki gereksinimlerle harmanlayarak özellikle performans optimizasyonu, uygulama dayanıklılığı (7×24 çalışma) konularında farklı deneyimler elde etti ve etmeye de devam ediyor. Son birkaç senedir gerek uygulama geliştirme gerekse altyapı alanındaki tecrübelerini kullanarak ağırlıklı olarak bulut dönüşümü, yüksek erişilebilirlik, performans ve DevOps konularında çalışmaktadır. Deneyimlerini paylaştığı blog yazılarına http://www.gokhansengun.com/ adresinden ulaşılabilir.

 • 5. Geleneksel Yazılımcı İftarı'na katılıyoruz

  Needs a location

  Selamlar. Yarın beklenen yağışlı hava nedeniyle iftar buluşmasını önümüzdeki hafta cuma akşamına(16 Haziran) erteledik. Gelmeyi düşünen arkadaşlarınız varsa onlara da haber vermenizi rica ederiz. 16 Haziran Cuma akşamı önceki yıllarda buluştuğumuz alanda, yani Unkapanı'nda Kadir Has Üniversitesi'nin önündeki çimlerin bulunduğu alanda buluşacağız. İftara ilk kez katılacaklar; iftarda çimler üzerinde açtığımız kilimlerin üzerinde oturacağız ve herkes kendi yiyeceğini(simit, börek, pide, su vs.) yanında getirecek. Buluşma yerimizin yakınlarında yemek-içecek alabileceğiniz yer pek bulunmuyor, yanınızda birşeyler getirmeyi unutmayın. Buluşacağımız yerin konumuna buradan ulaşabilirsiniz: https://www.google.com.tr/maps/place/Unkapanı+Kadir+Has+Ünv./@[masked],[masked],18z/data=!4m5!3m4!1s0x14cab9f13d5622f7:0x555f56a5c4d5353e!8m2!3d[masked]!4d[masked]?hl=tr (https://www.google.com.tr/maps/place/Unkapan%C4%B1+Kadir+Has+%C3%9Cnv./@41.0241284,28.9605569,18z/data=!4m5!3m4!1s0x14cab9f13d5622f7:0x555f56a5c4d5353e!8m2!3d41.0242974!4d28.9601588?hl=tr)

  3
 • İstanbul PHP Meetup #018

  KWORKS Girişimcilik Araştırma Merkezi

  25 Şubat Cumartesi günü saat 13.00'da KWORKS'de buluşuyoruz. Program [masked]: ELK Stack(Elasticsearch, Logstash, Kibana) ile Logging - Fatih Üstündağ[masked]: Networking[masked]: Doctrine ORM - Güven Atbakan Ulaşım: https://kworks.ku.edu.tr/iletisim/

  8