Testowanie mutacyjne czyli jak dobre w rzeczywistości są Twoje testy?

Java User Group Łódź
Java User Group Łódź
Public group
Location image of event venue

Details

Badanie "standardowego" pokrycia kodu przez testy daje nam informację, czy przez daną linię (bądź rozgałęzienie) "przeszedł" jakiś test. Testowanie mutacyjne idzie o krok dalej i weryfikuje poprzez zmianę (modyfikację lub usunięcie) danej linii, czy kod w niej zawarty był w rzeczywistości istotny dla któregokolwiek z testów. Ta znana od ponad 30 lat w kręgach naukowych, a ostatnio odkryta na nowo dla "rozwiązań komercyjnych" technika pozwala dowiedzieć się jak dobre w rzeczywistości są nasze testy oraz które fragmenty kodu tak naprawdę tylko wydają się być testowane (a w rzeczywistości nie są), co bardzo przydaje się szczególnie w rozwiązaniach, dla których poprawność działania jest kluczowym wymaganiem.

W czasie prezentacji odpowiem między innymi na poniższe pytania:

• Czym jest testowanie mutacyjne?

• Co może nam dać (po co je stosować)?

• Jakie ma ograniczenia?

• Dlaczego mimo że znane od ponad 30 lat dopiero teraz zyskuje na popularności w "komercyjnym programowaniu"?

• Jak przygotować naszą aplikację do efektywnego wykorzystywania tej techniki?

• Czy ktoś naprawdę używa testowania mutacyjnego w "aplikacjach typu enterprise"?

Prezentacja przeznaczona jest dla osób, które chciałyby dowiedzieć się czym jest testowanie mutacyjne, jakie ma przewagi nad "zwykłym" badaniem pokrycia kodu przez testy i jak zastosować je we własnych aplikacjach. Przydatna będzie ogólna wiedza dotycząca testów automatycznych oraz "zwykłego" mierzenie pokrycia (ang. code coverage).

Marcin Zajączkowski
Jest doświadczonym architektem specjalizującym się w tworzeniu wysokiej jakości oprogramowania. Będąc pod wrażeniem metodyk Agile i ruchu Software Craftsmanship wierzy w wartość dobrego, testowalnego i łatwego w utrzymaniu kodu. Dąży do tworzenia dobrego oprogramowania, które spełnia oczekiwania klienta i jednocześnie, z którego zespół realizujący może być dumny.

Oprócz tego tworzy i angażuje się w projekty open source, jest miłośnikiem Linuksa oraz prowadzi blog Solid Soft - Working code is not enough (http://blog.solidsoft.info/).