JUGToberfest 2015

This is a past event

125 people went

Location image of event venue

Details

Zapraszamy na piwko połączone z profesjonalnym przekazywaniem wiedzy poprzez ciekawe prelekcje wystawiane przez znakomitych prezenterów. Mamy nadzieję e ta forma spotkania pozwoli wam wzbić się na nowe płaszczyzny umiejętności IT

Każda z prezentacji w unikalny sposób łączy świat kilku technologi dzięki czemu możemy wzbić się ponad pojedynczy paradygmat i lepiej zrozumieć różne typy rozwiązań napotykanych problemów. Marcin Kowalski opowie o nowych sposobach implementacji warstwy dostępu do danych, Michał Ostruszka pokaże zaawansowane sposoby walidacji danych jakie możemy użyć w naszych aplikacjach, Kuba Waliński w sposób przystępny dla każdego "backendowca" (i nie tylko) rozjaśni co dzieje się w świecie front-endu a Paweł Szulc zabierze nas w podróż do JVM abyśmy lepiej zrozumieli rządzące nim mechanizmy.

Sponsorem JUGtobera jest firma GFT.

Agenda

18.00 - 18.10 - rozpoczęcie, ludzie piją po browarze , zapominają o troskach dnia codziennego i skupiają się na wydarzeniu

18.10 - 18.55 - "Slick, czyli asynchroniczna, funkcyjna biblioteka SQL dla Scali" - Marcin Kowalski

W trakcie prezentacji opowiem o tym co nowego do obsługi baz danych wnosi Slick i w jaki sposób wpisuje się w ofertę firmy TypeSafe i „pomysł na Scalę”. Pokażę kilka przykładów w oparciu o prosty model bazy. Prezentacja będzie na możliwie przystępnym poziomie, należy jednak pamiętać, że Slick jest biblioteką wykorzystującą zaawansowane funkcje języka, więc początkujący będą musieli przyjąć część informacji „na wiarę”

18.55 - 19.05 - Przerwa na piwo,jedzenie i poznawanie nowych ludzi.

19.05 - 19.50 - "Nie ryzykuj - sprawdzaj" Michał Ostruszka

Ufasz danym które dostajesz na wejściu? Nie radzę :) Kontrola podstawą zaufania, dlatego wszelkiego rodzaju walidacja w naszym kodzie jest niezbędna. Pokażę różne podejścia do walidacji w Scali, zarówno te mniej i bardziej funkcyjne, począwszy od starego dobrego zwracania true/false lub kodu błędu, poprzez natywne scalowe Option, Try czy Either a skończywszy na służących do tego bibliotekach (lub ich częściach), takich jak Scalactic/ScalaUtils czy diabelskie Scalaz.

19.50 - 20.30 - Kolacja - piwo,jedzenie i poznawanie nowych ludzi.

20.30 - 21.15 - "Na froncie bez zmian?" - Kuba Waliński

Frontend development ciągle się zmienia, ostatnio jego rozwój znacznie przyspieszył głównie z powodu eksplozji popularności JavaScriptu. Nowe frameworki wyrastają jak grzyby po deszczu i w jeszcze szybszym tempie stają się przestarzałe. Jak do tego doszło? Czy coś gdzieś poszło nie tak, czy raczej wszystko jest jak najbardziej w porządku i obecny stan rzeczy powinien napawać nas optymizmem ? Czy obawy przed frontendem są uzasadnione? To kilka pytań, wokół których będę budował swoją prelekcję, w trakcie której przypomnę wam historię programowania frontem do klienta od DHTML, poprzez AJAX i jQuery aż po ES2016.

21.15 - 21:25 - Przerwa na piwo,jedzenie i poznawanie nowych ludzi.

21.25 - 22.10 - "Programowanie Funkcyjne dla MAS!" – Paweł Włodarski

Możesz już TO robić! Od Javy 8 możesz juz TO robić w swoim ulubiony języku! (a od dawna w innych trochę bystrzejszych.) . Nadszedł ten moment, wstawiłes tę lambdę i... nie za bardzo rozumiesz skąd ten cały hype?

W trakcie prezentacji pokaże wam, że FP ma w sumei więcej wspólnego z dobrymi praktykami programowania obiektowego niż programowanie obiektowe, osiagniemy legendarny poziom modularyzacji a wszystko to wzbogacone płynącym na około piwkiem będzie niczym podróż przez basniowa krajnę! Zapraszam!

22.10 - ... picie, jedzenie - do ostatniego gościa (czyli gdzieś tak do dwunastej z minutami).