Past Meetup

Scala - "Property Based Testing" i Abstrakcje Programowania Funkcyjnego

This Meetup is past

20 people went

Location image of event venue

Details

W trakcie tego dwugodzinnego warsztatu nauczymy się "

1) Nowego podejścia do testowania "Property Based Testing" gdzie w odróżnieniu do testów jednostkowych generuje się całe serie danych wejściowych by przetestować ogólne prawa systemu.

2) Będziemy używać konkretnego narzędzia do dedykowanego dla PBT o nazwie ScalaCheck + będzie trochę integracji ze ScalaTest (tam jest masa wygodnych matcherów)

3) W trakcie tych ćwiczeń każdy powinien tez zdobyć większą wiedzę i intuicje z posługiwania się "Funkcją jako wartością" bo trochę funkcyjnych mechanizmów pojawi się przy okazji pisania testów.

4) No i na koniec zetkniemy się z kilkoma poteżnymi Abstrakcjami Programowania Funkcyjnego - będziemy (tylko :)) testować Funktory , Monady i inne takie i powinniśmy zobaczyć przy okazji tych ćwiczeń jakieś potencjalne ich zastosowania. A no i zetkniemy się z zewnętrzną biblioteką "cats" (https://github.com/typelevel/cats) . To taka nowsza alternatywa dla ScalaZ (jak ktoś słyszał o ScalaZ)

WYMAGANA WIEDZA: No generalnie trzeba już być po tych pierwszych warsztatach "FP w Scali" żeby każdy wiedział co to Int=>Int :)

PRZYGOTOWANIE:
Ci co byli an pierwszych warsztatach z FP w scali wystarczy, że wyciągną najnowszą wersje kodu z repo i w Intelij (czy innym IDE) zrobią refresh SBT

A jeśli ktoś po raz pierwszy będzie to:
0) Wyciągnijcie repo

https://github.com/PawelWlodarski/workshops

1) Zainstalujcie sobie sbt
http://www.scala-sbt.org/­

i zweryfikujcie że wszystko działa wpisując
sbt --version

Możecie tez wejść do katalogu głównego projektu i odpalić sbt, pojawi się taki znaczek
>
i wtedy możemy np. wpisać
> compile Generalnie też w tym kroku powinny sie pobrać wszystkie zależności do SBT

2) Intellij community edition + plugin do scali
https://www.jetbrains.com/idea/d...­

i jak już mamy plugin scali to import projektu SBT powinien być wspierany

3) Jak ktoś chce to jest jeszcze Scala-IDE na Eclipse
http://scala-ide.org/­

Ale przyznam, że od roku nie używałem tego edytora także nie wiem czy tam import jest z paczki. Kiedyś pamiętam, ze trzeba było sobie dorzucać plugin "eclipse-sbt" i generować pliki projektu

MATERIAŁ NA WARSZTAT
Zachęcam do przeglądania i zwracania uwag jeszcze przed spotkaniem :)
https://pawelwlodarski.gitbooks.io/functional-programming/content/property_based_testing_&_fp_abstractions.html

W razie pytań piszcie śmiało.

---------Sekcja dla sponsora------------------

Oberthur Technologies (OT) jest światowym liderem w dziedzinie produkcji kart płatniczych, identyfikacyjnych oraz kart SIM i ich personalizacji oraz rozwiązań software’owych. W grudniu 2014 roku otworzyliśmy pierwsze polskie centrum R&D w Łodzi. Zatrudniamy już ponad 100 specjalistów IT.

Za nami pierwsze wdrożenia naszych platform z obszaru Telco i Payments, tworzone w najnowszym stacku technologicznym (Java 8, Akka, Scala, Docker), a przed nami wejście w świat IoT / M2M – i budowa dedykowanego zespołu w technologiach Scala / Akka do realizacji wyzwań związanych z przejęciem i rozbudową platformy.

Poszukujemy osób, dla których programowanie jest pasją, które lubią się uczyć i rozwijać swoje umiejętności. Do aplikowania zapraszamy Programistów Java, Scala, a także Integratorów i Testerów automatycznych.

-----------------------------------------------------------