Past Meetup

Warsztat Scala - FP a świat rzeczywisty - obsługa efektów ubocznych

This Meetup is past

23 people went

Location image of event venue

Details

W trakcie warsztatu nauczymy się jak używać podejścia programowania funkcyjnego w sytuacji gdy nie możemy mówić o czystych funkcjach - czytanie z bazy danych, bazowanie na potencjalnie brakujących wartościach z mapy czy też wołanie zewnętrznej usługi, która zwróci wynik za chwilę lub w ogóle - w skrócie : w świecie rzeczywistym.

PLAN WARSZTATU

• zrozumienie problemów z aktualnie najmodniejszym podejściem "A obsłuże se to ifem" driven development

• zrozumienie ogólnej koncepcji "efektu jako typu" na przykładzie Option

• przećwiczymy sytuację jak działa kompozycja gdy dany efekt pojawia się wiele razy

• zobaczymy jak używać specjalnego typy Try do obsługi błędów

• jak w systemie typów reprezentować 4 wymiar czasu oraz brak determinizmu

• w końcu w ramach dodatkowych ćwiczeń będziemy tworzyć bibliotekę z kilkoma ciekawymi kombinatorami efektów ubocznych a pod koniec poznamy kolejną potężną abstrakcje programowania funkcyjnego.

MATERIAŁ

https://pawelwlodarski.gitbooks.io/functional-programming/content/handling_effects.html

PRZYGOTOWANIE:

https://github.com/PawelWlodarski/workshops - najlepiej zróbcie sobie jeszcze pulla niedziela/poniedziałek to będzie najnowsza wersja kodu.

• A dalej już standardowo IDE z obsługą Scali,zaimportować i odpalić dowolny plik czy test by przetestować czy się dobrze zaimportowało.

W razie pytań piszcie śmiało.

---------Sekcja dla sponsora------------------

Oberthur Technologies (OT) jest światowym liderem w dziedzinie produkcji kart płatniczych, identyfikacyjnych oraz kart SIM i ich personalizacji oraz rozwiązań software’owych. W grudniu 2014 roku otworzyliśmy pierwsze polskie centrum R&D w Łodzi. Zatrudniamy już ponad 100 specjalistów IT.

Za nami pierwsze wdrożenia naszych platform z obszaru Telco i Payments, tworzone w najnowszym stacku technologicznym (Java 8, Akka, Scala, Docker), a przed nami wejście w świat IoT / M2M – i budowa dedykowanego zespołu w technologiach Scala / Akka do realizacji wyzwań związanych z przejęciem i rozbudową platformy.

Poszukujemy osób, dla których programowanie jest pasją, które lubią się uczyć i rozwijać swoje umiejętności. Do aplikowania zapraszamy Programistów Java, Scala, a także Integratorów i Testerów automatycznych.

-----------------------------------------------------------