Flutter dla Starych Ludzi (czyli Senior dev) - wprowadzenie

RSVPs are closed

Share:

Details

Hej, Flutter to nowa zabawka od Googla, w która tenże pompuje gruby hajs.

Jest to Framework (głównie) do aplikacji mobilnych i wydaje mi się, że naprawił dużo problemów samego Androida - nie ma np. rysowania po XMLach.

Ponieważ sam teraz robię w mobilkach to moglibyśmy się razem pouczyć w formie praktycznego warsztatu bo taka forma według mnie jest najlepsza do przyswajania wiedzy.

Dlaczego dla "starych ludzi" i Seniorów Dewów ? Generalnie we Flutterze na potęgę są używane wzorce Dekorator i Kompozyt i jak młodzież sie do tego dorwała to wszędzie wali anonimowe klasy co się kończy arrow kodem którego nie powstydziłaby się korpo logika na J2EE z 2006 roku.
Dlatego też chciałbym aby głównym tłem spotkania była inżynieria oraz łatwość utrzymania kodu a nie fajerwerki na ekranie.

Pierwsze spotkanie to eksperyment. Wprowadzenie do technologii. Jak ma się Dart do Javy i JVM itd. Generlanie Dart bardziej przypomina Jave niż Kotlin - Typy po lewej i średniki na końcu.

(A no i już są Monady i Kategorie :D : https://pub.dartlang.org/packages/dartz)

PRZYGOTOWANIE :
1)Zainstaluj fluttera według opisu : https://flutter.io/docs/get-started/install
2) Miej Intellij z pluginem do fluttera - bardzo szybko i elegancko działa
3) Miej także telefon+kabelek albo virtualkę sobie stwórz

------------------Update[masked]
Hej, to plan mam następujący. Jest oficjlany tutorial googla na code labs gdzie piszę się apkę krok po kroku ale moim zdaniem sposób w jaki tutorial prowadzi programistę kończy się dosyć nieczytelnym kodem.

Dlatego będziemy sobie robić po swojemu , omawiać co jest co i jak to działa.

Wyciągnijcie sobie repo zgodnie z instrukcją z tutoriala: https://codelabs.developers.google.com/codelabs/mdc-101-flutter/index.html?index=..%2F..index#0

zaimportować do IDE i jedziemy.
------------------

W razie pytań walcie śmiało.