Past Meetup

#39 Jak korzystać z mądrości zespołu?

This Meetup is past

144 people went

Details

Wiele się mówi o potencjale, jaki niesie ze sobą różnorodność. Coraz więcej menedżerów nie tylko ma tego świadomość, ale również próbuje korzystać z mądrości swoich zespołów, napotykając po drodze mniejsze lub większe wyzwania.

Podczas tego spotkania chcemy Wam zaprezentować narzędzie, które pozwala na wsłuchanie się w głos współpracowników, by ci, swoim unikalnym doświadczeniem mogli przyczynić się do znalezienia rozwiązań, o których nawet byśmy nie pomyśleli.

Co będziemy robić: Zanim spotkamy się na meet-upie, poprosimy chętnych do zgłoszenia problemów, które chcielibyście rozwiązać przy pomocy ekspertów - uczestników społeczności Management 3.0. Potrzebujemy co najmniej 5 ochotników, którzy zgłoszą, do 6 kwietnia sytuacje stanowiące takie wyzwanie. Propozycje tematów prosimy przesyłać bezpośrednio do nas na adres [masked].

Będziemy pracować nad rozwiązaniem jednego wspólnie wybranego problemu. I choć mogłoby się wydawać, że beneficjentem takiego procesu będzie tylko właściciel problemu, nad którym będziemy pracować, to zaprojektowałyśmy ten warsztat w taki sposób, aby każdy z obecnych miał szanse czegoś się nauczyć. Nawet jeśli będzie „tylko” obserwatorem. Z naszej perspektywy rola obserwatora jest w tym procesie niezwykle cenna. Podzielenie się na forum sytuacją, którą postrzegamy jako trudną, daje możliwość spojrzenia na nią z różnych perspektyw, odkrycia dostępnych opcji postępowania i wypracowania optymalnej drogi rozwiązania. Dodatkową wartością jest możliwość skorzystania z doświadczeń osób, które mogą wnieść świeże spojrzenie, nawet jeśli nie są ekspertami w dziedzinie, której dotyczy problem.
Praca zespołowa tą metodą jest możliwa jest jedynie wtedy, gdy w zespole są obecne: otwartość - gotowość do rozmawiania na forum o zawodowych wyzwaniach z jakimi mierzymy się w roli menedżera oraz wzajemny szacunek dla różnorodności doświadczeń i pomysłów. W omówieniu tego eksperymentu zwrócimy również uwagę na rolę facylitatora w prezentowanym procesie. Warsztat prowadzić będą: Bożena Andrzejak i Dorota Hoffmann

Bożena Andrzejak – mentor/coach, facylitator, doradca, trener
Pomaga jednostkom, zespołom i organizacjom w rozwoju. Aktywnie towarzyszy swoim klientom w poszerzaniu ich strefy wpływu poprzez rozwój samoświadomości oraz świadomości społecznej.
Pracuje z zespołami wspierając je w rozwiązywaniu problemów pojawiających się na drodze do samoorganizacji. Prowadzi warsztaty z umiejętności miękkich dla Scrum Masterów, Product Ownerów, Team Leaderów, menadżerów projektów.
Więcej o Bożenie przeczytasz na: https://www.linkedin.com/in/bozenaandrzejak/
lub na www.scrumcoaching.eu

Dorota Hoffmann - konsultant, trener, coach, facylitator wizualny.
Ułatwia odkrywanie możliwości skutecznego działania w sytuacjach postrzeganych jako trudne. Wspiera planowanie i uruchamianie tych działań, uczy odporności psychicznej w pracy pod silną presją lub w nowym, silnie zmieniającym się̨ środowisku. Więcej o Dorocie znajdziesz na: https://www.linkedin.com/in/dorota-hoffmann-69a1784/