Past Meetup

#48 Turkusowe organizacje – jakim ‘’cudem’’ działają ? - Warsztat

This Meetup is past

40 people went

Every week on Wednesday until February 26, 2019

Location image of event venue

Details

UWAGA WARSZTAT! Obowiązują zapisy.
40 miejsc.

Turkusowe, samozarządzające się, firmy u jednych budzą sprzeciw, u innych ciekawość a jeszcze u innych euforię.

Niezależnie w której grupie jesteś, zapraszamy do doświadczenia budowania podstaw takiej organizacji. Skupimy się na tym co według nas jest kluczowe a czasem umyka w ferworze tworzenia biznesu : określeniu ewolucyjnego celu i stworzeniu ram dla samoorganizacji.
Do praktyki dodamy liczne przykłady z firm działających w Polsce i za granicą. .

Turkus ( ang teal) jest pojęciem, które do języka zarządzania wprowadził Frederic Laloux na początku 2014 roku opisując w książce ‘’Pracować inaczej’’ / ang Reinventig Organizations/ firmy działające w inny, od dotychczas mu znanych, sposób. Każda z nich ma swoją specyfikę, wynikającą z faktu bycia realizacją wizji liderów wywodzących się wprost z ich wartości, a nie repliką jakiegokolwiek modelu.
Pomimo dużej różnorodności rozwiązań Laloux udało się określić trzy wspólne filary charakteryzujące turkusowe organizacje:

1.Ewolucyjny cel
2.Pełnię
3.Samoorganizację/Samozarządzanie

Ewolucyjny cel to sens istnienia danej organizacji w świecie wykraczający daleko poza klasyczne miary ekonomiczne.

Pełnia – organizacje turkusowe tworzą przestrzenie, praktyki i zasady zapewniające każdemu zaufanie, szacunek i wzajemne wsparcie w rozwoju . Osobiste cele pracujących tu osób są zsynchronizowane z celem organizacji dzięki czemu m in. poziom zaangażowania jest wysoki, a rotacja niska.

Samoorganizacja – czerpie z porządku natury, jest zjawiskiem zachodzącym od miliardów lat na poziomie molekuł, atomów, cząstek, komórek, żywych organizmów i społeczności. Wystarczy przyjrzeć się własnemu organizmowi, mrowisku, kluczowi ptaków czy setkom pojazdów na rondach np. w miastach Azji. Warunkiem jej skuteczności w firmach jest jasny cel i ograniczenia – ramy, w których poruszają się członkowie organizacji. Tak rozumiana samoorganizacja z powodzeniem zastępuje tradycyjne hierarchie ( nie ma szefów i podwładnych) i przewyższa je w szybkości działań, reakcji na zmiany otoczenia i elastyczności.

Laloux uznał ten sposób działania za ewolucyjne dostosowanie się do czasów w których przyszło nam żyć w świecie VUCA / volatility - zmienność, uncertainty- niepewność, complexity- złożoność, ambiguity- wieloznaczność/.

O prowadzących:
Zespół Energized.org Polska :
Pasjonatki tematu, działające w turkusowy sposób i pomagające firmom we wchodzeniu na ścieżkę rozwoju w kierunku turkusu.

Ania Biłyk - Partnerka Energized, psycholog, badaczka i praktyk samoorganizacji, na temat których pisze pracę doktorską.

Gabi Krupa – Fundatorka i Partnerka Energized – trenerka samoorganizacji i certyfikowany Coach Holacracy One. Wspiera firmy od 2015 roku. Backcylem samoorganizacji ‘’zaraziła’’ się w Spotify widząc korzyści jakie osiągają zespoły pracujące w oparciu o zaufanie, autonomię i transparentność

Irena Kaszewska – Partnerka Energized, praktyk i badaczka samozarządzania. Jej głowne obszary zainteresowania to socjokracja, holakracja i zarzadzanie zmianą. Ma bogate doświadczenie w projektach transformacyjnych na styku kultury i efektywności operacyjnej z consultingu i międzynarodowej korporacji.

Paulina Koperska - Partnerka Energized, coach zespołowy i indywidualny, trenerka umiejętności miękkich z doświadczeniem z zarządzania organizacją i jej finansami i wprowadzania zmian w ramach międzynarodowej korporacji i polskiej firmy rodzinnej.
Zgłębia działanie socjokracji, pracy systemowej w organizacjach i tworzenia przestrzeni dialogu.

Energized.org Polska, wspierająca coraz liczniejsze polskie firmy, jest organizacją siostrzaną holenderskiej Energized.org, która pomagała wdrożyć systemy samoorganizacji w ponad 50 firmach, głownie w Holandii.

Praca w 4 grupach po 10 osób
max. 40 osób