addressalign-toparrow-leftarrow-rightbackbellblockcalendarcameraccwcheckchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-small-downchevron-small-leftchevron-small-rightchevron-small-upchevron-upcircle-with-checkcircle-with-crosscircle-with-pluscrossdots-three-verticaleditemptyheartexporteye-with-lineeyefacebookfolderfullheartglobegmailgooglegroupsimageimagesinstagramlinklocation-pinm-swarmSearchmailmessagesminusmoremuplabelShape 3 + Rectangle 1outlookpersonJoin Group on CardStartprice-ribbonShapeShapeShapeImported LayersImported LayersImported Layersshieldstartickettrashtriangle-downtriangle-uptwitteruseryahoo

PebbleIST?

PebbleIST, Pebble İstanbul Meetup etkinliğinin kısaltmasıdır. Bu etkinliğin amacı Pebble geliştirici topluluğunu arttırmaktır ve Pebble kullanıcılarını bir araya getirmektir. Etkinliklerimiz süresince Pebble için uygulama geliştirme eğitimlerimiz bulunuyor. Bunun dışında kullanıcı odaklı Pebble yeniliklerini de konuşuyoruz. Ayda bir etkinliklerimiz düzenleniyor. PebbleIST Meetup etkinliklerinde akıllı saat için uygulama geliştiren geliştiriciler ile bu alanda proje yapmak isteyen girişimciler bir araya geliyor. Yalnızca akıllı saat ile kalmayıp bununla beraber nesnelerin interneti, mobil platformlar, bulut, büyük veri projelerine de sık sık yer veriyoruz.

Pebble Istanbul Meetup etkinliğinin diğer meetup etkinliklerinden belki de en büyük farkı, topluluğuna sunduğu ödüller oluyor. Her meetup etkinliğinde en az bir adet Pebble akıllı saat hediye etmeye gayret ediyoruz. Bunu etkinliklerde bir sonraki etkinlik için bir görev belirleyerek yapıyoruz. (Bir Pebble uygulaması geliştirilmesi, Pebble hakkında blog yazılması gibi.) Ayrıca tişört, sticker ve daha birçok hediyemiz oluyor. Etkinliğin yapıldığı mekana göre misafirlerimize yiyecek&içecek sağlamayı da ihmal etmiyoruz.


PebbleIST Facebook grubumuzdan bizi takip edebilirsiniz:
https://www.facebook.com/groups/198945747123788/


What is the Pebble smartwatch meetup?

It's a monthly gathering showcasing projects from our amazing international developer community who love working on cool apps, exploring great connected hardware integrations, and sharing app development insight for the Pebble smartwatch. Meet other Pebble developers, enthusiasts, and partners to learn how to develop great apps and experiences for Pebble, the smartwatch with the largest appstore on the planet.Do I need a Pebble to come (and have fun)?

Absolutely not! If you're not sure you want to buy a Pebble yet, there's good news! CloudPebble, the cloud-based development environment of choice, has a new emulator so you can try out developing Pebble apps without needing a device. What's more, we'll host raffles for free Pebbles! Bring your friends, because the more people come, the more we have to raffle off!Is this meetup affiliated with Pebble Technology Corp. in any way?

We sure are. The Pebble company is going to supply us with food, swag, and free Pebbles for raffle!

Join us and be the first to know when new Meetups are scheduled
Log in with Facebook to find out
By creating a Meetup account, you agree to the Terms of Service

Recent Meetups

What's new

 

People in this
Meetup are also in:

Sign up

Meetup members, Log in

By clicking "Sign up" or "Sign up using Facebook", you confirm that you accept our Terms of Service & Privacy Policy