• 33. Sraz Přátel PHP v Brně

  PeckaDesign

  Je tu nový rok a s ním první letošní Sraz Péhápkařů s magickým pořadovým číslem 33! Těšit se můžete na Jana Kadeřábka, který se s námi podělí o své zkušenosti s digitálním nomádstvím. Druhým spíkrem bude Jan Kuchař s tipy, jak může enum pomoci s chováním v jádru modelu a na závěr nám Milan Otáhal odhalí skryté poklady Nette DI. To zní lákavě, ne? Program: 18:00 – scházení se, diskuze 18:30 – krátké uvítání a začátek přednášek 21:00 – posezení u piva Přednášky: 👨‍💻 Jan Kadeřábek - Půl roku na cestách jako digitální nomád Dá se programovat na pláži? A kolik to celé bude stát? Honza Kadeřábek se v přednášce podělí o své zkušenosti s digitálním nomádstvím, které nasbíral na půlroční cestě jihovýchodní Asií. Jako bonus nám prozradí, jak na Srí Lance opravit rozbitý macbook za jedno odpoledne. 👨‍💻 Jan Kuchař - Enum jako výčet možných chování Doménový model jsou zapouzdřená data a chování (Fowler). Chování však často v jádru modelu chybí. A tento enum vám s tím může pomoci. 👨‍💻 Milan Otáhal – Nette Dependency Injection (DI) DI zná asi opravdu každý, ale neskrývá ještě nějaké méně známé poklady? Projdeme si pár zajímavých (možná i sporných) příkladů použití. Zaregistruj se a hlavně doraz! Drobné občerstvení a vychlazené pivko jako vždy included. Těšíme se na vás ve středu 29.1. Péhápkaři i celá Pecka!

  1
 • Výroční 32. Sraz Přátel PHP v Brně

  PeckaDesign

  A je to tady! Už za pár dní oslavíme 2leté výročí od prvního srazu Péhápkařů v Pecce. A bude to ve stylu PHP, chlebíčků a rock 'n' rollu. 🤘Tentokrát kromě tradičních 3 přednášek budeme i soutěžit. Nejbližším správným odpovědím na soutěžní otázku předáme parádní „narozeninové“ balíčky a tomu nejlepšímu, pak volňásek na školení „Elasticsearch – Hledejte jako profíci“. A to už stojí za to dorazit, co myslíte? Program: 18:00 – scházení se, diskuze 18:30 – krátké uvítání a začátek přednášek 21:00 – posezení u piva Přednášky: 👨‍💻 Václav Čevela – Vývoj vlastního 'ORM' Znáte takové ty zádrhely, když si vyvíjíte vlastní ORM? :D Že neznáte? Tak vám ukážu, jak jsme řešili pár zajímavých záseků my. Třeba jak z jednoho místa dostat do entity všechny její závislosti, nebo jak minimalizovat opakující dotazy v kolekcích. 👨‍💻 Zdeněk Sotolář – Jak na CRONy v AWSku CRON známe všichni. Nejenom jako akronym pro „Cos Rozdělal Opovaž se Nesplnit“, ale také jako způsob, jak na pozadí automatizovaně spouštět úlohy např. pro rozesílání notifikací nebo importů dat pro e-shop. Rozkryjeme si, co hledat pod AWS CloudWatch Events Rules a jakým způsobem lze crony kombinovat se službami jako AWS Simple Queue Service nebo AWS Lambda. 👨‍💻 Milan Felix Šulc – Fake API + Vue.js Říkáš si: „Chtěl bych mít mini Vue.js appku, která podporuje typescript? A taky nějakou tu definici API v PHP. No a na závěr by bylo boží, to někam deploynout.“ Ale jak na to? Celý večer bude ve slavnostní náladě. Nezapomeň se tedy pozitivně naladit a klidně doraz s prázdným žaludkem. Jídla a pití bude tentokrát opravdu hodně! I oblíbené bagetky s herkulesem jsme přiobjednali! A co čekat od výhry prvního místa v tipovací soutěži? Školení našeho dvorního programátora Václava Čevely je vhodné pro ty, co chtějí s Elasticsearch začít nebo se už rozkoukávají a chtějí se dozvědět co všechno Elasticsearch dokáže a v čem může pomoci. Na školení si projdete, jak vyhledávat relevantní výsledky a jak je dále vyladit. Závěrem si ukážete, jak nad vyhledanými výsledky udělat základní agregace. Tak se nezapomeňte zaregistrovat a zapsat si sraz do kalendáře. Ve středu 20. 11. se na vás těšíme. Péhápkaři i celá Pecka!

 • 31. Sraz Přátel PHP v Brně

  PeckaDesign

  I my jsme zatlačili slzu a definitivně se rozloučili s létem. Ale dlouho truchlit nebudeme, protože nás čeká další a v pořadí už 31. Sraz Péhápkařů. A to už je důvod k radosti! Přijď ve středu 16. 10. a poslechni si 3 spíkry, kteří se rozpovídají o jednoduchém rozšíření pd/forms o základech monitoringu a dalších zajímavostech. Na nic už nečekej a rezervuj si své místo! Program: 18:00 – scházení se, diskuze 18:30 – krátké uvítání a začátek přednášek 21:00 – posezení u piva Přednášky: 👨‍💻 Petr Klobás – pd/forms Ukážu vám, že knihovna poskytuje nástroje, pomocí kterých je možné zaregistrovat vlastní validační pravidla do Nette\Forms a navíc poskytuje podporu pro live, měkkou a ajaxovou validaci, které lze zaregistrovat v PHP kódu. Řešení vychází z nativní podpory Nette pro custom validační pravidla, ale nespoléhá ani nekopíruje interní quirks Nette frameworku. 👨‍💻 Tomáš Kozák – Úvod do monitoringu Držte si klobouky, protože se proletíme světem nonitoringu. Od teorie (push/pull), přes ukázku Datadogu / New Relicu / Promethea, až po představení APM a jak se dá v Datadogu použít distributed tracing. 👨‍💻 Jiří Pudil – Za hranicemi DateTime S datem a časem nějakým způsobem pracuje snad každá webová aplikace. Jenže čas není tak přímočarý a už vůbec ne tak jednoduchý, jak si většina vývojářů myslí, a standardní API ve webových jazycích situaci zrovna neulehčují. Zamyslíme se nad různými koncepty času a ukážeme si, jak k nim v PHP přistupovat robustnějším způsobem, který nám už nikdy nedovolí udělat v čase chybu. Tak se nezapomeňte zapsat a ve středu dorazit! Určitě počítejte s tím, že na akci bude jako vždy občerstvení a vychlazené pivko. Ve středu 16. 10. se na vás těšíme. Péhápkaři i celá Pecka!

  1
 • Letní PHP PeckaGrilovačka s kvízem

  PeckaDesign

  Ještě ses přes léto nezakousl do pořádného masa, nedostal ses na pivo s kamarády z oboru a neužil sis pořádnou zábavu? Pak doraž místo přednášek tentokrát na další Sraz PHP Přátel v duchu grilování a kvízu. A nenech se dlouho přemlouvat bude to opravdu legen... počkej si – legendární! Od grilovačky čekejte jen parádní posezení s přáteli z PHP komunity a k tomu spoustu dobře naloženého masa, piva a dobré nálady. Až se sejdeme všichni, dáme si i unikátní PHP Pecka kvíz. Stačí se předem domluvit, nebo se na místě spojit, do týmu po 2-4 lidech a bojovat o první místo. A co bude výhra? PHP 6 Certified Engineer tričko je samozřejmostí a další ceny budou příjemným překvapením. Bude rozhodně o co bojovat! Program: 17:30 – scházení se, zápis do týmů 18:00 – žhavení grilu 19:00 – start kvízu a posezení u dobrého jídla a piva A jaká budou v kvízu témata? Kromě PHP otázek si budete lámat hlavy nad filmy, seriály, Nette problematikou a dalšími. Zábava je zaručena! Hlavně se nezapomeňte se na akci zapsat. Protože kdo se neregistruje, ani nedegustuje maso a další pochutiny! Ve středu 21. 8. se na vás těšíme. Péhápkaři i celá Pecka!

  1
 • 29. Sraz Přátel PHP v Brně

  PeckaDesign

  Na koupališti hlava na hlavě, cyklostezka vypadá jako dálnice a doma je to kvůli horku k nesnesení? Doraz na 29. Sraz Péhápkařů a zchlaď se pivkem a svěžím závanem informací. V plánu je už tradičně přivítat 3 spíkry, kteří se rozpovídají o pokročilé validaci síly hesla a o asynchronním programování na frontách od PHP, Javascriptu, Webu, C# až po Kotlin. Na nic už nečekej a rezervuj si své místo! Program: 18:00 – scházení se, diskuze 18:30 – krátké uvítání a začátek přednášek 21:00 – posezení u piva Přednášky: 👨‍💻 Vojtěch Buba – Pokročilá validace síly hesla Úspěšná knihovna pro validaci síly hesla zxcvbn, má již mnoho forků. Dokonce je i přepsaná do jiných jazyků, včetně PHP. Existuje i varianta s lokalizací do češtiny v JS. My jsme se rozhodli to spojit a dát dohromady již existující PHP verzi a JS verzi s českou lokalizací. Rádi bychom se s vámi podělili o to, co se nám povedlo a jak byste knihovnu mohli použít. 👨‍💻 Jan Škrášek – Asynchronní programování Držte si klobouky, protože se proletíme letem světem – asynchronně, od PHP, přes Javascript, Web, C# až po Kotlin. 👨‍💻 Václav Čevela – ElasticSearch Dump Podíváme se na jednoduchý nástroj, kterým můžete exportovat data z ElasticSearch indexu do json dump souboru a následně ta data nahrát do jiného ElasticSearch clusteru. Tak se nezapomeňte zapsat a ve středu dorazit! Určitě počítejte s tím, že na akci bude jako vždy občerstvení a vychlazené pivko. Ve středu 19. 6. se na vás těšíme. Péhápkaři i celá Pecka!

  1
 • 28. Sraz Přátel PHP v Brně

  PeckaDesign

  15. 5. 2019 vypukne další sraz PHP Přátel v Brně. Pojďme si to ale propočítat. 20+19= 39, 1+5+5=11. A 39-11= 28. Náhoda? Nemyslíme si... Doražte na květnový 28. Sraz Přátel PHP v Brně a neignorujte jasná znamení! Na srazu tentokrát probereme problematiku AWS cloudové služby, která skýtá neomezené možnosti. Připomeneme si každodenní problémy s implementací Facebook Api. Program: 18:00 - scházení se, diskuze 18:30 - krátké uvítání a začátek přednášek 21:00 - posezení u piva Přednášky: 👨‍💻Zdeněk Sotolář – AWS Fargate Aplikace by byla napsaná a běží nám v Dockeru. Ale co teď? Jedna z možností je šáhnout po novince z dílny Amazonu a tou je ECS Fargate. Hlavním cílem přednášky je vytvoření production-ready aplikace pomocí kontejnerů. A protože jsme programátoři, tak si celou infrastrukturu napíšeme v Terraformu (klikání necháme markeťákům). Lze považovat AWS Fargate za serverless? 👨‍💻 Marek Hučík - Každodenní problémy s implementací Facebook Api Určitě to znáte Facebook vydává nové verze API snad co 14 dní. Je potřeba vychytávat krajní případy, ošetřit provázání účtů a spoustu drobností okolo. My jsme se na to vrhli od podlahy a ukážeme vám jak. 👨‍💻 Jiří Pudil – Neplavte v desetinné čárce Říká se, že byste měli pochopit čísla s plovoucí desetinnou čárkou dřív, než vám bude[masked]. A přesně o tom to bude: povíme si, jak moc jsou floaty (ne)přesné a proč tomu tak je. Ukážeme si, k jakým problémům může dojít, když s nimi děláte matematiku, a naučíme se problémům předcházet použitím vhodnějších datových typů a struktur. Nezapomeňte se zapsat a hlavně počítat s tím, že na akci bude jako vždy občerstvení a vychlazené pivko. Ve středu 15. 5. se na vás těšíme. Péhápkaři i celá Pecka!

  6
 • Velikonoční 27. Sraz Přátel PHP v Brně

  PeckaDesign

  Uplést pomlázku, naškrobit kroj, seřídit řehtačku… počkat – ještě něco? No jasně! Zajít na velikonoční 27. Sraz Přátel PHP v Brně. Sraz tentokrát proběhne v netradičním formátu. V přednáškách vám odhalíme naše dojmy a postřehy z únorové Vue.js konference v Amsterdamu, kde jsme nasáli tipy k Vue.js technologii. Z rukávu naškrobené haleny vytáhneme i 100 typických kulturních nedostatků každého týmu, které si rozebereme ve 4 příčinách a prozradíme co s nimi. Jako jinoch děvčicu s tatarem nás provětrají i témata o pull requestu v PHP a lokální spuštění Travis CI Build. Program: 18:00 - scházení se, diskuze 18:30 - krátké uvítání a začátek přednášek 21:00 - posezení u piva Přednášky: 👨‍💻 Jan Kadeřábek – Cesta k frontendové revoluci na běžícím projektu v podání Vue.js jQuery je mrtvé, to jsme všichni slyšeli už několikrát, jaká je ale cesta přechodu na novější technologie v běžícím projektu? Ukážu vám, jak jsme vyzkoušeli populární Vue.js, který jsme nakonec s řadou dalších inovací v rámci frontendu dostali do produkce na velkém projektu. 👨‍💻 Michal Abaffy – Čtyři hlavní příčiny dysfunkčních návyků v týmu Mám pro vás seznam se stovkou typických kulturních a sociálních nedostatků v týmech, které podkopávají pracovní výkony, náladu i morálku. Většinu z nich můžete s jednoduchými tipy a nenáročnou prací na čtyřech základních příčinách minimalizovat, ale i navždy smazat z povrchu programátorského. 👨‍💻 Jakub Englický – Jak si lokálně spustit Travis CI Build Buďte za profíka a odevzdejte PR na první dobrou. Vše si nejdřív nanečisto pustíme lokálně skrz lokální Travis CI a poté už build na Travisu bude hračka. 👨‍💻 Milan Pála – Jak jsme neposlali pull request do PHP Zjistili jsme, že nám v PHP chybí určitá funkcionalita, která by tam podle nás být měla. Připravili jsme PR, odeslali a až potom se podívali, proč ho vlastně před námi neposlal někdo jiný. :) Podělím se s vámi alespoň o zkušenosti s úpravami v PHP. Nezapomeňte se zapsat, svátečně naladit a hlavně počítat s tím, že na akci bude jako vždy občerstvení a vychlazené pivko. Ve středu 17. 4. se na vás těšíme. Péhápkaři i celá Pecka!

  2
 • Hackathon: Kdyby knihovny povýšíme na Nette 3.0.

  Používáš i ty Kdyby knihovnu? S příchodem nové verze Nette 3 by chtěla oprášit. Právě teď máš jedinečnou příležitost stát u programování její nové verze. Jak to bude celé probíhat? U hackathonu bude i ten nejpověřenější, sám autor balíčků – Filip Procházka. Jakmile dáme jeden z úkolů dokupy, rovnou ho systémově schválí. Takhle dáme celou Kdyby dohromady za 1 večer. Co ty na to? Balíčky jako RabbitMQ, Events, Redis a dalších 6 kandidátů na modernizaci si rozebereme podle úkolů. A nezoufej, pokud nevíš, čím bys přispěl. Jednotlivé balíčky a úkoly jsme rozepsali a můžeš si z nich vybrat, co chceš. Celý soupis najdeš v tabulce: 📋 http://bit.ly/hackathon-v-Pecce-balicky-s-ukoly Už teď se do ní klidně zapiš jako řešitel a začni nad úkolem přemýšlet. Nebo klidně doraž s hotovým úkolem a na místě zapracujeme na dalších, které nejsou na první pohled tak jednoduché. Pomůžeme si navzájem. A taky si mákneme, ale bude to stát za to! 🕓 Harmonogram Doors open: 16.00 Workshop: 17.30–23.59 Dostaň svůj kód do knihovny a zapoj se tak do vývoje open source společně s námi. Co kromě prestiže v komunitě získáš? 🍕 super občerstvení – bagety, pizza, pivo a další dobroty 👕 tričko ze speciální edice – „PHP 6 Certified Engineer by Pecka Design“ Staň se certifikovaným inženýrem PHP 6! Buď u hackathonu a užij si atmosféru přepisu knihovny s námi. Těší se Filip i celá Pecka!

 • 25. Sraz Přátel PHP v Brně

  PeckaDesign

  S únorem opět upustíme ventil novinek a zkušeností z PHP. V přednáškách se bude skloňovat hned několik názvů technologií. Zend Expressive, Rector, Git a PHPStorm. Novinky a vychytávky z nich zazní tentokrát ve 4 přednáškách. S poslední bonusovou přednáškou posuneme večer k závěrečné diskuzi a posezení nad pivem – jak jinak než „Na Purkyňce“. Program: 18:00 - scházení se, diskuze 18:30 - krátké uvítání a začátek přednášek 21:00 - posezení u piva Přednášky: 👨‍💻 Jan Kadeřábek – Zend Expressive: PSR framework který vás dostane Honza představí PHP microframework s plnou podporou standardu PSR, který je velmi jednoduchý a zároveň dokonalý. Přidá i pár tipů pro validaci příchozích requestů, end-to-end testování bez nutnosti poslat HTTP request a ukázku, jak je možné integrovat Expressive do existující aplikace a využít její modelovou vrstvu. 👨‍💻 Tomáš Votruba – Rector: Automatický upgrade z PHP 5.3 na 7.4 Tomáš nám na demu ukáže, jak automaticky provádět upgrade codebase pomocí nástroje rector/rector. 👨‍💻 Filip Procházka – Git: Feature branching done right Filip připomene, že Trunk Based Development není silver bullet a Feature Branching není přežitá technika. Ukáže, jak na krásné větve, které nás nebudou brzdit při vývoji, ale pomohou zachovat kontrolu nad kvalitou kódu, co jde na produkci. 👨‍💻 Jiří Pudil – HTTP client v PHPStormu (bonusová, krátká přednáška) Jirka nám představí co je to – a jak se ovládá HTTP client v PHPStormu. Akce je jako vždy zdarma. Stačí se pouze zaregistrovat. V průběhu večera bude k dispozici drobné občersvení a vychlazené pivko. Ve středu 20. 2. se na vás těšíme. Péhápkaři i celá Pecka!

  1
 • 24. Sraz Přátel PHP v Brně

  PeckaDesign

  S novým rokem přichází i lednový 24. Sraz Péhápkařů. Akce se v PeckaDesign vrací do zajetých kolejí, ale se zbrusu novými – neokoukanými tématy. Tentokrát si řečníci vezmou na mušku bezpečnostní prvky a deployovací technologie a o to zajímavější budou přednášky k poslechu i diskuzi. Program: 18:00 - scházení se, diskuze 18:30 - krátké uvítání a začátek přednášek Přednášky: 👨‍💻 Jakub Englický – Chytrý deploy na hloupý hosting I malá aplikace si zaslouží pořádný deploy. Nastavíme si v příjemném rozhraní Buddy.works prvky a spojíme technologie, do hezkého procesu co by měl mít každý správný deploy. 👨‍💻 Marek Humpolík – Jak na bezpečnostní hlavičky Zjistíme jaké bezpečnostní hlavičky máme, co dělají a proti čemu chrání. Zároveň si ukážeme, jak si je nastavit na vašich stránkách. 👨‍💻 Tomáš Kozák – Jak validně ukončit PHP proces Ukážeme si co je potřeba nakonfigurovat a zajistit, aby v případě násilného ukončení procesu aplikace dokončila task a až poté se ukončila. Akce je jako vždy zdarma. Stačí se pouze zaregistrovat. V průběhu večera bude k dispozici drobné občersvení a vychlazené pivko. Ve středu 23. 1. se na vás těšíme. Péhápkaři i celá Pecka!

  1