Good Caching and Good Architecture

This is a past event

89 people went

Details

O cache'owanu opowie Jarosław Pałka, o dobrej architekturze, Tomek Borek.

PJUG i obaj mówcy zapraszają!

"I ty też możesz mieć swoje dane w cache"

Tysiące użytkowników, miliony zapytań HTTP, miliardy odwołań do bazy danych, dziesiątki tysięcy osobogodzin inwestowanych przez firmy na optymalizacje aplikacji webowych, miliony dolarów (czy też euro) wydawanych na infrastrukturę, wszystko to po aby nasz system zapewniał użytkownikom odpowiedni komfort pracy i zadowalający czas odpowiedzi.

I gdy już wszystkie optymalizacje zapytań do bazy danych zostaną zastosowane, indeksy wypolerowane na wysoki połysk, czasowa złożoność obliczeniowa wszystkich metod będzie dążyć do O(1), a system dalej nie będzie spełnił wyśrubowanych warunków SLA, zawsze pozostaje wyprawa na "ostatni przylądek dobrej nadziei", czyli pełne niebezpieczeństw i ekscytujących przygód krainy, gdzie wasze dane będą na was czekać w ultra wydajnych, skalowalnych i stabilnych serwerach cache.

Chciałbym was, drodzy słuchacze, łagodnie wprowadzić w świat cache. Cache dla aplikacji webowych, opowiedzieć o stosowanych topologiach, wykorzystaniach cache w poszczególnych warstwach aplikacji, świat algorytmów "cache eviction", rozproszonych serwerów cache (i "data grids") oraz znanych i też przemilczanych "sekretów" i problemów, z którymi się spotkacie podczas implementacji cache w waszym systemie. Wszystko z wykorzystaniem takich rozwiązań jak memcached, redis, infinispan i ehcache.

"Dobra architektura... znaczy, skąd wiesz?"

Jesteś odpowiedzialny za architekturę w swoim projekcie? A może właśnie rozpoczynasz pracę - jako architekt - nad odziedziczonym systemem? Jak w efektywny sposób zarządzać jakością w architekturze? Czym jest jakość w architekturze? Które elementy systemu należy usprawnić?

Podczas tej prezentacji przyglądniemy się jak efektywnie wykorzystać metryki by poprawić jakość kodu i architektury. Zastanowimy się jaki wpływ mogą mieć metryki na rozwój projektu. Odpowiemy też na pytania czym jest wada architektury/projektu i efekt Hawthorne'a i Placebo. Nie pominiemy oczywiście kwestii metryk spójności, złożoności kodu i dostępnych narzędzi do statycznej analizy kodu i technik usprawnień, które można zastosować.