Spotkanie PJUG - słów kilka o jOOQu oraz lotny start z testami kontraktowymi

This is a past event

70 people went

Location image of event venue

Details

Przy współpracy z firmą Symphony Solutions (https://www.symphony-solutions.eu/) zapraszamy na nasze kolejne spotkanie, które odbędzie się 11-go kwietnia na Barce (ul. Podgórska 16, https://www.facebook.com/barkakrakow) od godz. 18:00.

Tym razem prelegentami będą Łukasz Krauzowicz oraz Piotr Kubowicz.

Łukasz opowie nam o jOOQu, czyli że nie samym ORMem żyje człowiek, a następnie Piotr o tym jak to jest z testami kontraktowymi.

Podczas spotkania przewidzieliśmy czas na networking, a na zakończenie spotkania rozlosujemy licencje na oprogramowanie firmy JetBrains.

Poniżej kilka słów o naszym sponsorze i prezentacjach.

Symphony Solutions (https://www.symphony-solutions.eu/) - We are an agile driven company delivering digital solutions to our clients.
We are an international organization with our headquarters in Amsterdam
and delivery centers in the Netherlands, Ukraine, Macedonia and Poland.

Our skilled Symphonians are developing custom software for web and mobile devices, with expertise in human centered UX/UI design. We are offering full cycle solutions starting from ideation, proof of concept and business analysis, to IT solutions engineering, quality assurance, service desk support and digital marketing services.

Since 2008, we have helped our clients ranging from SMBs to large corporations from Western Europe, USA, Canada and throughout the world achieve their business and technology goals by providing solutions that are tailored to their needs.

Łukasz Krauzowicz- Nie samym ORMem żyje człowiek - słów kilka o jOOQu

W dobie gdy od wystawienia operacji na bazie danych przy użyciu ORMa przez RESTa dzieli nas tylko jeden interfejs (dzięki Springu za @RepositoryRestResource!) wydawać by się mogło, że pisanie natywnych zapytań SQLowych nie jest specjalnie potrzebne (a przynajmniej nie jest sexy), ale życie każe temu przeczyć - istnieje przecież wiele sytuacji (takich jak tworzenie skomplikowanych raportów, używanie natywnych funkcji naszego silnika RDBMS) gdzie jest to niemalże krytyczne. W takich miejscach zazwyczaj trzeba posiłkować się zapytaniami skleconymi w pięknych i niebezpiecznych literałach tekstowych, o które trzeba dbać bardzo uważnie i je odpowiednio pielęgnować, szczególnie przy jakichkolwiek zmianach na poziomie schematu bazy danych, ale też nie tylko - w dużych systemach, gdzie takowych zapytań robi się dużo jest to niemałe wyzwanie. I w takich sytuacjach wchodzi jOOQ cały na biało - w czasie tej prelekcji zajmiemy się możliwościami, zaletami, ale również ograniczeniami tego jakże ciekawego projektu firmowanego takimi hasłami jak "Database First" czy "Typesafe SQL", który wprowadzi nas w trochę inny, nie-ORMowy świat.

Piotr Kubowicz - Lotny start z testami kontraktowymi

Chcąc zapewnić poprawną współpracę mikroserwisów, wpadamy często w pułapkę testów, którym nie ufamy lub które są zbyt trudne w utrzymaniu. Testy kontraktowe to alternatywne podejście oferujące z jednej strony szybką informację zwrotną a z drugiej strony poziom pewności niedostępny dla testów izolowanych. To nie jedyne korzyści: z ich wykorzystaniem możemy przyspieszyć nasz cykl pracy oraz lepiej zrozumieć, jak połączone są nasze systemy. W trakcie prezentacji zobaczymy minimalny działający przykład napisany w Kotlinie przy użyciu frameworku Pact, prześledzimy, co możemy zyskać w zależności od nakładu pracy oraz spojrzymy szerzej na ekosystem testów kontraktowych, porównując Pact z biblioteką Spring Cloud Contract.

Piotr is a software engineer with more than 10 years experience in Java, currently helping Ocado Technology grow an online grocery backed up by highly automated warehouses. Being incorrigibly lazy and impatient, he focuses on automating repeatable work and fast feedback loops. Seeing the rise and fall of many projects, he became immune to silver bullets and started valuing human interactions. Likes to learn new ways of thinking through different languages, but prefers modern Java in professional software development.