What we're about

Prague Fashion & Style Meetup group is a club for anyone interested in fashion, clothing, styling, textiles, design and art. Our events include workshops, discussions, presentations from the fashion industry, clothing and information swaps and more.

All fashion enthusiasts are welcome. Enjoy a networking opportunity with like-minded people, make professional connections and meet new friends, get inspired, exchange ideas and share knowledge.

Hope to see you soon. :-)

Skupina Prague Fashion & Style Meetup je klub pro každého, kdo se zajímá o módu, styling, textil, design a umění. Naše akce zahrnují workshopy, diskuze, prezentace profesionálů, výměny oblečení i užitečných tipů a nejen to.

Všichni, kdo chtějí sdílet své nadšení pro módu, jsou vítáni. Budete mít příležitost poznat podobně smýšlející lidi, navázat pracovní kontakty, najít si nové přátele, nechat se inspirovat, vyměňovat si nápady a podělit se o znalosti.

Brzy na viděnou. :-)

Upcoming events (5+)

ENGLISH FOR THE FASHION BUSINESS - language workshop

Zenklova

€28.00

This is a language workshop for anyone who has a job (or plans a career) in fashion and needs to communicate in English. Each time we focus on one topic related to fashion design and styling, textile industry and garment production, buying and merchandising, marketing and business networking as well as sustainability and ethical issues in the clothing industry. The workshop will start with a warm-up activity, and then we will go through worksheets with vocabulary and useful phrases. The participants are encouraged to discuss the topic. There will also be realistic listening exercises and short readings. All is done in a playful, entertaining way! This time we cover… INTRODUCTION TO THE FASHION BUSINESS CAREERS IN FASHION When? Saturday March 7th, 10.30 am 90 minutes break 90 minutes Where? Zenklova 54, Prague 8 (near Palmovka metro station) What level of English is it for? Intermediate (B1). What do I need to bring? Only a pen. There is an event fee of 690 CZK. It will be collected in cash upon your arrival - have the exact amount ready, please. You will get a receipt for your payment. Coffee, tea and water will be provided. Bring a snack, if you like. ………...……………...……………............…………...………......…...…......……. Jazykový workshop pro každého, kdo pracuje (nebo plánuje kariéru) v oblasti módy a potřebuje komunikovat v angličtině. Zaměříme se na jedno téma související s módním designem a stylingem, textilním průmyslem a oděvní výrobou, nákupem a prodejem v maloobchodě, marketingem a vytvářením obchodních kontaktů, ale také s udržitelností a etickými otázkami v oděvním průmyslu. Workshop začne ´zahřívací´ aktivitou, poté projdeme pracovní listy se slovní zásobou a užitečnými frázemi. Účastníci jsou povzbuzováni, aby o tématu diskutovali. Připravená jsou také realistická poslechová cvičení a krátké texty ke čtení. Vše hravou a zábavnou formou. Téma tohoto workshopu je... INTRODUCTION TO THE FASHION BUSINESS CAREERS IN FASHION Kdy? sobota 7. března od 10:30 90 minut přestávka 90 minut Kde? Zenklova 54, Praha 8 (nedaleko stanice metra Palmovka) potřebná úroveň angličtiny: středně pokročilý (B1) Co s sebou? Jen psací potřeby. Poplatek za účast workshopu je 690 Kč. Mějte prosím tuto částku připravenou v hotovosti. Na svou platbu obdržíte doklad. Nabídneme vám kávu, čaj a vodu. Chcete-li, přineste si svačinku. ………...……………...……………............…………...………......…...…......……. foto: Pixabay / Markus Spiske

Prague Fashion Week: Naut / Petra Ptáčková / OFFORM3D (installation)

Let´s visit Prague Fashion Week! During the weekend of March 14 and 15, young designers will present their work in the form of digital visualisation and installations. Zalando Stage will be accessible on both days from 1 pm till 9 pm. The Naut brand, fashion designer Petra Ptackova and the OFFORM3D project take part this year, their common theme is sustainability. Date and time: Saturday March 14th, 15.00 (3pm) Venue: Zalando Stage at St. Gabriel Monastery, Holečkova 10, Praha 5 Admission: FREE We will meet at 15.00 (3 pm) outside the entrance. See you. :-) M. From the Mercedes-Benz Prague Fashion Week website: MBPFW is the largest fashion event in the Czech Republic. It introduces designers from the Czech and Slovak Republics, who are going to reveal their current collections for the first time. MBPFW does not mean just fashion shows. The emphasis is also on design, art and business. We want Prague to become alive with design and fashion. ............................................................………......……...…...…...................... Pojďme se podívat na Fashion Week! Během víkendu 14. a 15. března se budou na Zalando Stage prezentovat mladí tvůrci formou digitální vizualizace a instalací, které budou přístupné po oba dny od 13:00 do 21:00. Představí se tu značka Naut, návrhářka Petra Ptáčková a projekt OFFORM3D. Jednotícím tématem této části programu je udržitelnost. Den a čas: sobota 14. března v 15:00 Místo: Zalando Stage, Klášter sv. Gabriela, Holečkova 10, Praha 5 Vstupné: ZDARMA Sejdeme se v 15:00 před vchodem. Těším se na viděnou. :-) M. (foto: PlaceIt)

Prague Fashion Week: In the Footsteps of Christian Louboutin (film premiere)

Let´s go to the cinema! In the Footsteps of Christian Louboutin – a film premiere As part of the schedule of Mercedes-Benz Prague Fashion Week, Divadlo Royal screens a documentary about the phenomenal shoe designer. Date and time: Thursday March 19th, 18.00 (6pm) Venue: Divadlo Royal, Vinohradská 48, Praha 2 Admission: 300 CZK /Purchase your ticket beforehand on https://goout.net/cs/jine-akce/mbpfw-f-w-2020-christian-louboutin-boty-jako-umeni/tqajf/ qwtqp/, please/ We will meet at 17.45 (5.45 pm) outside the theatre. See you. :-) M. ................................................................................... Pojďme do kina! Christian Louboutin, boty jako umění V hlavním programu Mercedes-Benz Prague Fashion Week proběhne v Divadle Royal premiéra dokumentárního filmu o fenomenálním návrháři luxusní obuvi. Den a čas: čtvrtek 19. března v 18:00 Místo: Divadlo Royal, Vinohradská 48, Praha 2 Vstupné: 300 Kč /Kupte si prosím svůj lístek v předprodeji na https://goout.net/cs/jine-akce/mbpfw-f-w-2020-christian-louboutin-boty-jako-umeni/tqajf/ qwtqp/ ./ Sejdeme se v 17:45 před divadlem. Těším se na viděnou. :-) M. (foto: Pinterest)

ENGLISH FOR THE FASHION BUSINESS - language workshop

Zenklova

€28.00

This is a language workshop for anyone who has a job (or plans a career) in fashion and needs to communicate in English. Each time we focus on one topic related to fashion design and styling, textile industry and garment production, buying and merchandising, marketing and business networking as well as sustainability and ethical issues in the clothing industry. The workshop will start with a warm-up activity, and then we will go through worksheets with vocabulary and useful phrases. The participants are encouraged to discuss the topic. There will also be realistic listening exercises and short readings. All is done in a playful, entertaining way! This time we cover… TEXTILE - FABRIC TYPES AND PROPERTIES - COLOURS AND PATTERNS When? Saturday March 21st, 10.30 am 90 minutes break 90 minutes Where? Zenklova 54, Prague 8 (near Palmovka metro station) What level of English is it for? Intermediate (B1). What do I need to bring? Only a pen. There is an event fee of 690 CZK. It will be collected in cash upon your arrival - have the exact amount ready, please. You will get a receipt for your payment. Coffee, tea and water will be provided. Bring a snack, if you like. ………...……………...……………............…………...………......…...…......……. Jazykový workshop pro každého, kdo pracuje (nebo plánuje kariéru) v oblasti módy a potřebuje komunikovat v angličtině. Zaměříme se na jedno téma související s módním designem a stylingem, textilním průmyslem a oděvní výrobou, nákupem a prodejem v maloobchodě, marketingem a vytvářením obchodních kontaktů, ale také s udržitelností a etickými otázkami v oděvním průmyslu. Workshop začne ´zahřívací´ aktivitou, poté projdeme pracovní listy se slovní zásobou a užitečnými frázemi. Účastníci jsou povzbuzováni, aby o tématu diskutovali. Připravená jsou také realistická poslechová cvičení a krátké texty ke čtení. Vše hravou a zábavnou formou. Téma tohoto workshopu je... TEXTILE - FABRIC TYPES AND PROPERTIES - COLOURS AND PATTERNS Kdy? sobota 21. března od 10:30 90 minut přestávka 90 minut Kde? Zenklova 54, Praha 8 (nedaleko stanice metra Palmovka) potřebná úroveň angličtiny: středně pokročilý (B1) Co s sebou? Jen psací potřeby. Poplatek za účast workshopu je 690 Kč. Mějte prosím tuto částku připravenou v hotovosti. Na svou platbu obdržíte doklad. Nabídneme vám kávu, čaj a vodu. Chcete-li, přineste si svačinku. ………...……………...……………............…………...………......…...…......……. foto: Pixabay / Markus Spiske

Past events (1)

Photos (11)