Past Meetup

MLMU #39 - Azure Machine Learning in practice

This Meetup is past

20 people went

Paralelni Polis

Dělnická 43 · Prague

How to find us

Climb up to the top level of Paralelni Polis building

Location image of event venue

Details

Azure Machine Learning in practice by Jan Pospíšil (Senior technology evangelist at Microsoft)

Langage: English

Jan Pospíšil will introduce how to create, train and consequently integrate Machine Learning model into your own applications. During the talk, we will go through the entire process literally from scratch. The basic machine learning knowledge is required. If you want to go along and try Azure on your own, bring your laptop. (If possible, bring your own internet connection, as with the number of attendants, the local wifi can get unstable.)

Location: Paralelní Polis, Dělnická 43, Praha 7

Program:

18:30 - (19:40) Talk

(19:40) - 20:00 Discussion

20:15 - ... Networking in Kozlovna restaurant (approx 100m far from Paralelní Polis)

http://www.mlmu.cz/ (http://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.mlmu.cz%2F&h=FAQF939u0&enc=AZM-__8-mkleUaeU73Hm5f5gVUNyvAaaCr-k1AnD1g0bS22W3ez2P2vBEONVEXRX-eo&s=1)

Machine Learning Meetups jsou pravidelná setkání lidí, kteří se zajímají (nejen) o strojové učení. Přijďte si poslechnout a inspirovat se zajímavými přednáškami o cutting edge metodách, zkušenostech, nástrojích, aplikacích v praxi …

Ústředním bodem většiny meetupů je prezentace zajímavého hosta v úvodu setkání. Po ní to však zdaleka nekončí! Zájemci se mohou společně přesunout do blízké Kozlovny k dalšímu networkingu - seznámit se navzájem, probrat prezentaci, navzájem si poradit a pobavit se u dobrého piva a jídla.