Komunikacja w organizacji

This is a past event

16 people went

Location image of event venue

Details

https://830807-2.evenea.pl/
Uwaga, prosimy o wcześniejszą rejestrację pod powyższym linkiem - chcemy być pewni, że dla wszystkich wystarczy miejsca! :)
________________________________________________________________________________

Stopniowo wkraczamy na nowy poziom zarządzania, zaczynając identyfikować komunikację jako ważną nie tylko w czasie dawania feedbacku czy delegowania zadań.
W dobie coraz trudniejszego dostępu do specjalistów organizacje prześcigają się w zapewnianiu im rozmaitych benefitów, podpowiadamy: być może warto skupić się na poznaniu ich potrzeb i przetwarzaniu pojawiających się emocji?
Wiemy już, że zwiększenie wydajności pracy nie opiera się na tworzeniu nowych procesów, a budowaniu lepszych relacji z pracownikami - temat inteligencji emocjonalnej powraca jak bumerang. Jak jednak wykorzystać tę wiedzę, z jakich narzędzi korzystać?

Na spotkaniu postaramy się odpowiedzieć na poniższe pytania:
- czy szef lub menadżer powinien w ogóle poruszać temat emocji w pracy?
- skąd biorą się emocje pracowników, jaki mają związek z potrzebami, jak wpływają na pracę zespołu?
- jak w kulturę zwinności wpisuje się rozmowa o nich, czy pozwala na efektywniejsze dowożenie projektów, jaką daje przewagę?

Zbadamy również kwestię obaw przed ‘nieprofesjonalnością’ okazywania emocji w pracy - takie podejście jest zasadne, czy destruktywne?