SPACE::TALK #04 - Z družice na Košice: zaostrené na teplo v meste

This is a past event

32 people went

Bulharská 557/4

Bulharská 557/4 · Košice

How to find us

Najbližšie zastávky MHD: -> Stará nemocnica: 3, 4, 7 (elek.); 12, 15, 16, 54 (bus). -> Ryba: 3, 4, 7 (elek.); 24, 30 (bus). Počas SPACE::TALK meetupov je parkovanie možné v areáli. Vstup je na konci ulice Pekná, vpravo.

Location image of event venue

Details

SPACE::TALK po letných prázdninách opäť rozšíri tvoje chápanie vesmíru. Nebudú chýbať aktuálne vesmírne novinky a priestor na networking.

SPACE::TALK meetupy sú plánované stále na 1. štvrtok v mesiaci.
SPACE::TALK #04 bude 5. 9. 2019 o 18:00 na Bulharskej 4.

TALK:
Dnes sú snímky Zeme z vesmíru samozrejmou súčasťou predpovede počasia, televíznych novín či mapových aplikácií v telefóne. Na družiciach používané kamery, radary a skenery umožňujú vidieť našu planétu tak, ako ju ľudské oči nikdy neuvidia. Ako je to možné, vysvetlí prednáška v prvej časti. V druhej časti sa zameriame na nadmerné množstvo tepla v meste, ktoré možno odhaliť pomocou vesmírneho mapovania teploty zemského povrchu. Mestský ostrov tepla totiž trápi obyvateľov čím ďalej, tým viac a ani Košice nie sú výnimkou. Zmierniť tento efekt dokáže napríklad vegetácia. Dozviete sa, ako ku skúmaniu toho efektu pristupuje moderná košická geografia.

SPEAKER:
Michal Gallay - geograf aj geoinformatik. Absolvent geografie a kartografie UK v Bratislave [masked]). V Severnom Írsku na Queen’s University of Belfast [masked]) absolvoval doktorandské štúdium zamerané na modelovanie zemského povrchu a metódy diaľkového prieskumu Zeme. Od roku 2008 pôsobí na Ústave geografie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, kde študentom prednáša o geografických informačných systémoch a diaľkovom prieskume Zeme. Vedecky sa venuje analýze tvaru zemského povrchu vo vysokom rozlíšení a aplikácii mapovania laserovým skenovaním pre detailné modelovanie prírodných javov ako napríklad príkon slnečného žiarenia, povrchový tok vody, erózia pôdy. Posledné dva roky s kolegami na Ústave geografie riešil výskum, ktorého cieľom bolo navrhnúť postup modelovania teploty povrchu v meste, využijúc dáta z vesmírnych družíc a 3D modelu mesta. Bol to jeden z projektov financovaných Európskou vesmírnou agentúrou v rámci prvej výzvy PECS pre Slovensko. https://geografia.science.upjs.sk/index.php/people/staff/michal-gallay

SPACE::TALK je súčasťou projektu SPACE::LAB http://www.space-lab.sk