ScrumWarsaw Meetup #15

Scrum Warsaw
Scrum Warsaw
Public group

Tenisowa 8

Tenisowa 8 · Warszawa

How to find us

Spotkanie w gronie organizatorów i streaming

Location image of event venue

Details

❗ Drogi uczestniku,

Konkurs meetup - konstrukcja z rolek papieru toaletowego + makarony, ryż, konserwy itp ! wrzucajcie foty będziemy głosować!
-------
Chcieliśmy poinformować, że ze względu na zaistniałą sytuację pandemii, nie zamierzamy zaprzestać organizowania comiesięcznych Meetup’ów Scrum Warsaw, ale na obecną chwilę musimy przenieść je do świata Online.
Zaglądajcie na nasze Social Media
/ScrumWarsaw
-------------------------------------------------------------------------------
Agenda 📢
➡️ Ewa Ulicz - 20 lat w biznesie, IT & FinTech. Na wizytówce mam „marketing i rozwój biznesu”, z wykształcenia jestem socjologiem, a sercem jestem przy zwinnych rozwiązaniach w technologii, komunikacji i sprzedaży. Najchętniej projektuję strategie przedsiębiorstw sprawdzonymi metodami design thinking i swoimi własnymi, rozpoznanymi w boju, narzędziami. Jestem trenerem DISC D3 (Teams, Values, BAI) i moderatorem DT.

Wartości scrumowe w czasach zarazy, czyli w trudnych czasach przypomnijmy sobie podstawy.

Krótko o tym, jak:
-w czasie kryzysu przetrwać w rodzinie i zespole pracowniczym
-w chaosie nie stracić wizji z pola widzenia
-nie tracić odwagi, skupić się na tym, co istotne i angażować w produktywne działanie
-a przy tym nie stracić wrażliwości na potrzeby innych – pozostać z szacunkiem do innych i otwartością na wydarzenia (często niespodziewane)
Generalnie scrumowa normalka, ale warto sprawdzić, czy na „remote worku” nie odpłynęliśmy za bardzo.

➡️ Adam Winter – 15 lat aktywnej pracy w IT. Trochę troll z pokoju IT. Miłośnik jabłek i starych komputerów. Odkąd skończyłem 10 lat siedzę i patrzę w piksele. Ostatnimi czasy duchem zwinny. Zarażony wirusem Agile Mindset. Pragnę wykorzystywać podejścia zwinne w codziennej pracy. Agile Mindset to dla mnie sposób myślenia, „DZIAŁAĆ” i „BYĆ”.

Zmiany, zmiany, wszędzie zmiany.

Zmiany są trudne. Nieuniknione. Czasem planowane, a czasem potrafią nas zaskoczyć.
Jak sobie z nimi radzić. Może jak pingwiny w książce „Gdy góra lodowa topnieje. Wprowadzanie zmian w każdych okolicznościach”?
Wprowadzanie zmian w ośmiu krokach:
- teren
- decyzja, co robić
- początek działania
- utrwalenie wyników
Jak zmiana to na Scrum. Zasady transformacji. Jak ją rozumiem. Czy jest łatwa? Nie jest. Czy jest szybka? Absolutnie nie, ale jest w tym cel np. lepsze miejsce do pracy i życia. Lepsze wyniki zespołów. Przekażę tu zarys i wyrywki wiedzy zawartej w 2 książkach, jakimi żyje ostatnimi czasy: „Budowanie zespołu Młotek Scrum Mastera” Mateusz Żeromski i „Tworzenie oprogramowania w 30 dni” Ken Schwaber, Jeff Sutherland.

➡️ Michał Januszewski - 20-ścia lat stoję okrakiem pomiędzy IT i biznesem. Od ponad 5 lat pracuję jako Scrum Master oraz Agile Coach. Jako niezłomny propagator praktyki Servant Leadership uzwinniam management średniego i wyższego szczebla w procesach transformacyjnych organizacji.

Kijem w developerów, czyli nakazowość w scrumie.

Z jednej strony często słyszę, że “w projektach scrumowych zespoły wytwórcze trzeba głaskać, uczyć, usamodzielniać i nie można nic nakazywać, bo to niczego nie tworzy.”
Z drugiej strony (jeszcze częściej) słyszę, że "nie ma znaczenia scrum, waterfall, XP, Crystal czy cokolwiek innego - jak zespół nie czuje nakazu, to nie zrobi, bo taka jest natura ludzka. I oczywiście, że trzeba mówić im co mają robić, bo może wiedzą jak, ale ktoś musi im narzucić kierunek i tempo.”
To jak to właściwie jest? Czy w scrumie jest miejsce na nakazowość? Czy wskazywanie rozwiązań zamiast nauczania ma sens? Dawać rybę czy wędkę?
Na te i na inne pytania... nie udzielę odpowiedzi. Nie odważę się nazwać tego odpowiedziami, bo chyba ich nigdy nie poznam. Postaram się jednak przekazać Wam swoje poglądy i przemyślenia zbudowane doświadczeniem oraz obserwacjami zebranymi przez ostatnie lata.
----------------------------------------------------------------------------

🔔 Wydarzenie NIE będzie nagrywane. Wideo NIE zostanie udostępnione na Youtube.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu
Ekipa Scrum Warsaw