#6 Warszawskie Spotkanie Entuzjastów R

This is a past event

43 people went

Location image of event venue

Details

Serdecznie zapraszamy na listopadowe spotkanie entuzjastów R.
Na najbliższym spotkaniu dwie prezentacje, których prelegentami będą Bogumil Kamiński i Piotr Przybyla.

Bogumil opowie o: "Integracji języka R z zewnętrznymi narzędziami analitycznymi na przykładzie pakietu localsolver (http://cran.r-project.org/web/packages/localsolver/index.html)".

W trakcie referatu zostaną omówione cechy jakie powinien zapewniać silnik optymalizacyjny w złożonych zastosowaniach biznesowych. Cechy takie ma oprogramowanie LocalSolver (http://www.localsolver.com/). Niestety jest to aplikacja zewnętrzna w stosunku do ekosystemu języka R. Z tego względu rozwiązaniem problemu było stworzenie dedykowanego pakietu localsolver, który zapewnia integrację tego oprogramowania w taki sposób, że można je bezpośrednio wykorzystywać pisząc skrypty w języku R. Zaproponowane rozwiązania architektoniczne mogą być w prosty sposób wykorzystane w innych projektach, w których wymagane jest wykorzystanie zewnętrznych narzędzi analitycznych z poziomu języka R.

Zalety wynikające z wykorzystania pakietu localsolver zostaną zaprezentowane poprzez porównanie go z pakietem Rglpk (http://cran.r-project.org/web/packages/Rglpk/index.html) na przykładzie rozwiązania klasycznego problemu k-medoid.

Piotr przedstawi: "Rozpoznawanie własności mówcy na podstawie treści wypowiedzi na przykładzie posłów na Sejm"
Podczas referatu dowiemy się, jak analizować tekst, by dowiedzieć się czegoś o jego autorze, np. poznać wiek lub przynależność partyjną. W tym celu przyjrzymy się sposobom ekstrakcji cech z tekstu, technikom klasyfikacji i implementacji w R. Na koniec dowiemy się, które cechy okazały się najistotniejsze, a więc jakie własności wypowiedzi najsilniej zdradzają tożsamość mówcy.

BIO:
Bogumił Kamiński jest pracownikiem naukowym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad dziesięciu lat wykorzystuje język R w zastosowaniach biznesowych, badaniach naukowych oraz dydaktyce. Jest współautorem podręcznika Receptury w R: podręcznik dla ekonomistów (http://wydawnictwo.sgh.waw.pl/produkty/profilProduktu/id/571/RECEPTURY_W_R_Bogumil_Kaminski_Mateusz_Zawisza).

Piotr Przybyła, absolwent Politechniki Warszawskiej. Studiuje i pracuje w Instytucie Podstaw Informatyki PAN, zajmując się przetwarzaniem języka naturalnego i uczeniem maszynowym, a najchętniej zagadnieniami na przecięciu tych dwóch dziedzin. Przygotowuje doktorat na temat automatycznego odpowiadania na pytania w języku polskim. Jego związek z R ma burzliwy przebieg.