Past Meetup

SER 16 - 90 min z caret, nnet i Google Analytics

This Meetup is past

191 people went

Details

Pierwszym z prelegentów będzie dr hab. Michał Ramsza z SGH z referatem ,,Proste wykorzystanie pakietów caret i nnet.''

Drugim prelegentem będzie Michał Bryś, Data Scientist z Grupa Allegro z referatem ,,Google Analytics + R''

--

BIO pierwszego prelegenta:

Michał Ramsza ukończył Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego w roku 1995, gdzie uzyskał stopień magistra. Stopień doktora obronił w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w roku 2000. W roku 2011 uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie kolokwium habilitacyjnego przeprowadzonego w Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

W chwili obecnej Michał Ramsza pracuje w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Poprzednio pracował w SGH jako adiunkt. Oprócz SGH był zatrudniony w latach 2005—2007 oraz 2008—2009 jako research fellow w University College London. Doświadczenie zawodowe Michała Ramszy nie ogranicza się jedynie do instytucji akademickich. W latach 2003—2005 pracował jako analityk w Banku Gospodarki Żywnościowej, w latach 1996—1997 w Banku Inicjatyw Gospodarczych. W latach 2007–2008 stworzył i był pierwszym dyrektorem Departamentu Analiz Rynkowych w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

Kierunki badawcze Michała Ramszy koncentrują się głównie na około analizy systemów złożonych (ang. complex adaptive systems). Z narzędziowego punktu widzenia wykorzystuje on zarówna techniki czysto analityczne jak układy dynamiczne, teorię gier, ekonometrię czy teorię uczenia się w populacjach ale również narzędzia oparte o wykorzystanie komputerów takie jak modele wieloagentowe, uczenie maszynowe czy szeroko pojętą analizę danych.

Publikacje naukowe Michała Ramszy obejmują zarówno artykuły w czasopismach zagranicznych, np. Journal of Evolutionary Economics, International Journal of Game Theory, Games and Eocnomic Behavior, Adavances in Complex Systems, Physica A, ale również w czasopismach krajowych, np. Przegląd Statystyczny, Gospodarka Narodowa.

--

BIO drugiego prelegenta:

Michał Bryś z branżą internetową związany od 2009 roku. Na co dzień zajmuje się analizą danych w kontekście prowadzenia efektywnych działań reklamowych w Internecie. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Certyfikowany specjalista Google AdWords oraz Google Analytics. Należy do Google Developers Group Kraków. Prywatnie pasjonat eksploracji i wizualizacji danych oraz dalekich podróży.

Abstrakt:

Google Analytics + R

Internet jest jednym z miejsc, gdzie zebranie danych do analizy jest niezwykle proste. W szybki sposób można dowiedzieć się, jak zachowują się użytkownicy strony internetowej, które kampanie marketingowe są najskuteczniejsze i w których miejscach warto poprawić funkcjonalność strony.

Z pomocą przychodzi Google Analytics - narzędzie do zbierania i analizy danych o ruchu na stronie www lub w aplikacji mobilnej.

Warto wyjść poza domyślnie dostępne w Google Analytics raporty i wyeksportować dane za pomocą Reporting API do zewnętrznego narzędzia jakim jest R.

Na spotkaniu zaprezentuję możliwości narzędzia Google Analytics oraz praktyczne przykłady analizy danych w środowisku R, m. in. wizualizacji danych oraz uczenia maszynowego.