What we're about

STAGE-Co: Community Platform Where Startups, Mentors, Universities and Investors Meet and Interact STAGE-Co is an enabler for startups, mentors and capital providers in the tech business based in Turkey and who wants to go global. We are not an accelerator or incubator, nor capital resource but a platform that emphasizes on co-working, collaboration and most of all co-creation.

We provide a network and insights to access the most accurate facilities and knowledges from very practical and hands-on to more strategic input to make a project a success. Success is our only goal but thinking outside the common and known. No silo thinking but acting as a matchmaker amongst all actors to find that spark that makes success for all. Even if that means stopping, swapping shares between startups or simply merge.

We organise on a regular basis meetups, events and business missions (mainly abroad) to get everybody in contact with each other and where needed and asked we help to close the deal, provide mentorship or just listen. We have no membership but we prefer a simple trade principal for all our activities.

We also organise training programs for the startup world, mentors, investors or whoever wants to be one... just come in!

Upcoming events (2)

E-Ticarete Giriş ve Sanal Mağaza Yönetimi

Urla Coworking

TRY 75.00

Bu atölyede kendi e-ticaret işimizi kurmanın temel adımlarını öğrenecek, sorularımızı yöneltebileceğiz. İşletmenizi dünyaya açacak olan e-ticaret sitenizi kurmak için ilk adım niteliğindeki bu özel oturumda yerlerimiz kısıtlı, mutlaka bilet almanızı öneririz. Bu atölye kimler için? Kendi e-ticaret işinizi kurmayı düşünüp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, web sitesi, sanal mağaza, sosyal medya üzerinden ürün satışı, ödeme altyapıları gibi konularda birinci ağızdan bilgi almak isterseniz, konuğumuz Onur Yavuz ile ilk adımları atabilir, siz de girişimcilik dünyasına adım atabilirsiniz. E-Ticaret ve sanal marketler üzerine genel bilgilendirme ve uzman görüşü ile temel adımları dinledikten sonra soru cevap yapacağımız, ortak soru işaretlerini tartışıp bilgi ve tecrübe paylaşımı yapacağımız toplantımız için yerinizi ayırtmayı unutmayın!

Lean Startup Workshop

Urla Coworking

TRY 150.00

EN: Starting a new business or launching a new product/ service can be done by trial and error or you can use a simple method to increase the success rate. Failure can come at a high price, so this introduction to Lean Startup and Business Canvas can help you to increase that success factor. The training consists of an introduction to the method and a workshop on Business Canvas in order to put in practice what the theory says. Bring your business ideas or your good mood with you. Success! TR: Kendi işinizi kurmak için ilk adımı atın. B Planınızı A Planınız yapın. Yeni bir iş kurmak veya çalıştığınız kurumda yeni bir ürün veya hizmeti piyasaya sürmek bolca deneme/yanılma gerektirir. Bazen başarısızlıkların faturası çok yüksek olabilir. Başarılı bir girişimde bulunma şansınızı artırmak için çok basit bir metodolojiyi takip etmeye ne dersiniz? Startup dünyasında çok yaygın olarak kullanılan Yalın Girişim, İş Modeli Kanvası ve Patrick Bosteels tarafından geliştirilen Fikir Kanvası (Ideathon Canvas) üzerinde çalışarak girişiminizi detayları ile ele alın. Her zaman teoride konuşulanları beraber kağıda dökelim, iş modelinizi inceleyelim ve başarıya giden yol için bir adım atalım. İş fikrinizle bize katılın ve verimli bir akşam geçirmeye hazır olun! Bu atölye Patrick Bosteels tarafından İngilizce olarak gerçekleştirilecektir. Hem startuplar hem de kurumiçi girişimcilik ile ilgilenen kişilerin faydalanabileceği bir içeriktedir. About Patrick Bosteels: Being a passionate creator and serial entrepreneur, Patrick Bosteels never tasted corporate life. Patrick Bosteels got great feedback on his talks on conferences exploring the full mobile eco-system that gave him the exposure and appreciation to get more and more into mentoring for great VCs and start-ups. After a rich business story in Belgium and abroad he relocated to Istanbul where he started back from square one, but armed with a huge toolcase of experience. The result is the start of STAGE-Co, a startup community where the focus is to increase the quantity and quality of startups in Turkiye. For this essence, Patrick Bosteels is busy with organising startups weekends, hackathons, trainings and workshops for startups and institutions which would like to embrace entrepreneurship.Patrick is also the proud Co-Founder of CoderDojo Türkiye, a volunteer network teaching kids (6-17 years old), how to code.

Past events (142)

Nefesimle Tanışıyorum - Nefes Atölyesi

Urla Coworking

TRY 100.00

Photos (158)