Past Meetup

StoryCode WAW on tour | Reportaż | Okiem Młodych

This Meetup is past

10 people went

Świdnicki Ośrodek Kultury

Rynek 43 · Świdnica

How to find us

Jesteśmy na Festiwalu Okiem Młodych. Dojazd do Świdnicy: pociąg z Wrocławia jedzie godzinę

Location image of event venue

Details

Najbliższe spotkanie StoryCode odbędzie się w Świdnicy, gościć będziemy na festiwalu Okiem Młodych. Pokazane zostaną dwa reportaże interaktywne: niemiecka produkcja „Atterwasch” – dokumentalno-futurystyczna opowieść o miejscowości na Łużycach, która znika pod kopalnią odkrywkową oraz multimedialna opowieść o dawnych miastach wojewódzkich „Miasto Archipelag”.

W Świdnicy na festiwalu zobaczyć będzie można również m.in.:

★młode kino dokumentalne i panoramę najciekawszych dokumentów sezonu;

★Cinematic VR, czyli pokaz filmów dokumentalnych wykorzystujących wirtualną rzeczywistość;

★wybór filmów z tegorocznego Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO;

★zabytkowe miasto i okoliczne góry.

Pakujcie walizki i zabierzcie się z nami na StoryCode on tour!

PROGRAM SPOTKANIA

„Atterwasch” to tytuł dokumentu interaktywnego i nazwa maleńkiej brandenburskiej wioski, położonej na Łużycach, tuż przy polsko-niemieckiej granicy. Osada ma zostać zlikwidowana, by ustąpić miejsca odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Paradoksalnie miejscowość jest jednym z przykładów udanego przejścia na odnawialne źródła energii, z którego słyną Niemcy. Mieszkańcy Atterwasch trwają w niepewności i oczekiwaniu na ostateczną decyzję o zburzeniu ich domów lub dalszym istnieniu wioski.

Projekt jest dostępny on-line i został przetłumaczony m.in. na język polski: http://www.arte.tv/atterwasch/ . Dotychczas zobaczyło go ponad[masked] osób. Widz sam przewija stronę decydując o tempie, w jakim ogląda pracę. Interaktywny reportaż jest połączeniem zdjęć fotografa i współautora projektu Marco del Pra’, animacji i filmów dokumentalnych.

Na spotkaniu StoryCode o „Atterwasch” opowie jeden z autorów – Frédéric Dubois, mieszkający w Berlinie twórca i producent dokumentów interaktywnych.

Miasto Archipelag to projekt reporterskiej podróży przez mniejsze miasta, które były kiedyś stolicami województw. To jednocześnie pierwszy w Polsce dokumentalny eksperyment, który wykorzystuje internet, serwisy społecznościowe, szeroką kooperację z dużym tytułem prasowym i rozgłośnią radiową. Jego kulminację stanowi publikacja reporterskiej książki, której powstawanie wszyscy mogą śledzić niemalże w czasie rzeczywistym, od samego początku.

Co robić w Koninie, Radomiu, Lesznie, Siedlcach, Pile? To pytanie zadają sobie blisko trzy miliony Polaków (tylu mieszka w byłych miastach wojewódzkich). Wałbrzych ciągle jest synonimem zapaści, mimo, że miasto to architektoniczna perła w sercu jednego z najpiękniejszych regionów Polski i teatralne zagłębie promieniujące na cały kraj. Jelenia Góra notorycznie jest mylona z Zieloną Górą, choć miasta te dzieli 150 kilometrów. Odpowiedź, której udzielają, nie jest jednak w większych miastach wysłuchana z należytą uwagą.

Trzydzieści jeden ośrodków tworzy archipelag możliwości, szans, frustracji i rozczarowań. Pozytywna energia i determinacja mieszają się tu ze zwątpieniem i rezygnacją. Miasto Archipelag często zamieszkują ludzie przekonani, że miejsce, w którym żyją jest najlepsze na świecie. Opuszczają je ci, którym tę wiarę odebrała brutalna rzeczywistość. Warto poznać jednych i drugich.

Autorem Miasta Archipelag jest reportażysta i fotograf Filip Springer. Na spotkaniu o projekcie opowie Kamil Bałuk, pochodzący z Wrocławia reporter i współtwórca przedsięwzięcia.

★★★★★★

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Prezentacje w języku polskim i angielskim.

Dojazd do Świdnicy: pociąg z Wrocławia jedzie godzinę

Wstęp wolny po rejestracji na meetup.com

Kontakt: [masked]

http://www.facebook.com/StoryCodeWarsaw

Organizatorzy: Udyssey Creative Technologies, Fundacja Pełne Zanurzenie

Partner: Festiwal Okiem Młodych http://okiemmlodych.pl/

Organizacja spotkania: Anna Desponds i Katarzyna Boratyn

★★★★★★

O NAS

StoryCode to międzynarodowa społeczność skupiająca twórców poszukujących nowoczesnych form narracji, które wykorzystują m.in. interakcję i partycypację (dokument interaktywny, narracja w grach) czy technologie (rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, internet rzeczy). Spotkania StoryCode odbywają się 20 miejscach na świecie, od 2015 roku również w Polsce.

NASZ PARTNER

Festiwal Okiem Młodych odbędzie się w dniach7 – 11 czerwca 2017 w Świdnicy. Hasłem 10. edycji festiwalu jest „Opowiadanie dokumentalne”.

Festiwal stara się przekrojowo ukazywać różne wymiary dokumentalizmu. Obok projekcji konkursowych i krótkometrażowych filmów dokumentalnych, nadesłanych przez młodych filmowców z całego świata, pokazana zostanie również panorama najważniejszych dokumentów sezonu. Po raz drugi publiczność świdnickiego Festiwalu będzie mogła również spotkać się z nową formą opowiadania dokumentalnego – Cinematic VR, czyli przestrzennymi opowieściami, zrealizowanymi w technologii wirtualnej rzeczywistości.

★★★★★★

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego