Past Meetup

StoryCode #14 | Non-fiction storytelling

This Meetup is past

39 people went

Location image of event venue

Details

Na spotkaniu rozmawiamy o projektach non-fiction: chat bocie, który powstał we współpracy z dziennikarzami Al Jazeera i projekcie VR dla dzieci nagrodzonym Webby. W pierwszej części wieczoru projektant i programista Piotr Fedorczyk przedstawi case study InterviewJS, edytora skryptowanych chatów, który pozwala dziennikarzom opowiadać historię przy użyciu nowych typów treści. W drugiej części spotkania rozmawiamy o Virry – serii filmów VR i aplikacji nagrodzonej BAFTA. Projekt prezentuje producentka Joanna Fogler z Fountain Digital Labs.

Do zobaczenia[masked] o godz. 18.00 w Warsztacie warszawskim na placu Konstytucji 4.

Po spotkaniu tradycyjnie idziemy na piwo więc zarezerwujcie trochę więcej czasu.

→ InterviewJS,
Digital News Initiative to europejskie inkubator Google’a finansujący inicjatywy storytellingowe i okołodziennikarskie. Na przestrzeni lat powstał m.in. szereg narzędzi do produkcji i zarządzania nowymi typami treści, które mają być alternatywą dla sztandarowych formatów dziennikarskich zapożyczonych z druku. Jednym z takich projektów jest InterviewJS—CMS do tworzenia skryptowanych chatów wraz z systemem ich dystrybucji.

Jako product designer i developer przy projekcie, Piotr uczestniczył w kreowaniu ekosystemu InterviewJS od początku do końca. Podczas prezentacji opowie o procesie projektowania i budowania produktów dla organizacji informacyjnych. Porozmawiamy o dizajnie, żyjących style-guide’ach, budowaniu interfejsów, testach z użytkownikami, pracy zdalnej i współpracy z zespołem dziennikarskim Al Jazeera, który nadzorował projekt.

Piotr Fedorczyk
Projektant. Programista. Wykładowca. Specjalista w zakresie architektury informacji, dizajnu interakcji i budowaniu interfejsów użytkownika. Cyfrowy nomada i adwokat pracy zdalnej. Uwielbia open-source. Więcej: https://piotrf.pl | @presentday

→ VIRRY
Aplikacja i projekt VR, które mają uwrażliwić dzieci na ginące gatunki zwierząt. Aplikacja powstała we współpracy z naukowcami zajmującymi się rozwojem dzieci. Przybliża im życie zwierząt z ogrodu zoologicznego w Al-Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Najmłodsi użytkownicy mogą oglądać na żywo żyrafy czy nosorożce, a także wirtualnie się z nimi bawić. Aplikacja dostała BAFTA, najbardziej prestiżową nagrodę brytyjskiego przemysłu filmowego.
http://virryapp.com/

Druga część projektu to seria produkcji VR. Przenoszą widza do rezerwatu zwierząt w Kenii, gdzie żyją najbardziej zagrożone afrykańskie gatunki. Odbiorca może stanąć oko w oko ze słoniem czy lwem. Technologia pomaga budować w widzach poczucie więzi z dzikimi zwierzętami.
http://www.virryvr.com/

Joanna Fogler
Członkini zespołu Fountain Digital Labs, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, producentka VIRRY - nagrodzonej BAFTA aplikacji edukacyjnej oraz projektu VR, który zdobył nagrodę Webby.

⇒ StoryCode Warsaw
StoryCode to międzynarodowa sieć, skupiająca osoby poszukujące nowoczesnych form narracji, wykorzystujące nowe i przyszłe technologie. U jej podstaw leży chęć wspólnego eksperymentowania, wymiany doświadczeń i integracji środowiska twórców z różnych dziedzin. Spotkania StoryCode odbywają się w 20 miejscach na świecie, w tym w Warszawie, i gromadzą setki entuzjastów nowoczesnych form opowiadania historii.