סער וילף - הסטארטאפיסט שמפענח תעלומות באמצעות מתמטיקה

This is a past event

167 people went

Dublin Rehovot

1 Hamada · Rehovot

How to find us

streets.hub@gmail.com

Location image of event venue

Details

"לאן נעלם המטוס המלזי, מי השתמש בנשק כימי בסוריה, מה קורה ב-8200 והאם יוסיין בולט משתמש בסמים? מכונת האמת של סער וילף יודעת את התשובות - בסבירות של קרוב ל-100%" (דה מרקר אוק' 2017 (https://www.themarker.com/markerweek/1.4511218))

יזמים יקרים,

אנחנו גאים לארח את סער וילף, משקיע ויזם סידרתי, שידבר על באגים בחשיבה האנושית, איך הם גורמים לנו להאמין בדברים לא נכונים, ואיך כלים מתמטיים יכולים לפתור את זה. כמו כן הוא ייתן דוגמאות כמו רצח תאיר ראדה או תקיפות כימיות בסוריה.

מתי: יום ב' ה-[masked] התכנסות בשעה 19:30

איפה: "דבלין רחבות", רחוב המדע 1, פארק המדע, רחבות

About the lecture
Saar joins strong founding teams and together build companies that solve high impact problems. He takes the position of Chairman and seed investor, and provide whatever assistance is needed, especially in: algorithms, product, business development, fundraising and strategy.

Some of the companies he seeded or co-founded: Fraud Sciences (acquired by PayPal), ClarityRay (acquired by Yahoo), Supersonic (merged with Iron Source), Crosswise (acquired by Oracle), Redhill Biopharma (NASDAQ: RDHL), Trivnet (acquired by Gemalto), Pointgrab, Deep Optics, CallApp, Moon Active and Creditstacks (all showing impressive progress, and attracted significant investments from leading investors). He also co-founded Wikiwand.com which serves over 4M users monthly. Four other startups were less successful and closed down.