Past Meetup

SysOps/DevOps Katowice MeetUp #4

This Meetup is past

103 people went

Location image of event venue

Details

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na czwarty MeetUp w Katowicach!

Agenda:

18:00 Networking

18:30 Prelekcja #1: "Deployment aplikacji webowej do grupy autoskalującej w AWS z wykorzystaniem CodeDeploy oraz GitLab CI" - Robert Kubik

Na spotkaniu omówimy sposób wdrożenia aplikacji webowej, która skaluje się w zależności od obciążenia, co pozwala w efektywny sposób korzystać z zalet Cloud Computing. Skorzystamy z AWS'a i GitLab'a. Porozmawiamy o wymaganiach, jakie musi spełnić aplikacja, przedstawione zostanie rozwiązanie CodeDeploy, idea grupy autoskalującej oraz narzędzie GitLab Runner. Produktem prezentacji będzie gotowa infrastruktura, która w zależności od obciążenia potrafi "rosnąć", a wdrożenie nowej wersji aplikacji ogranicza się do "jednego kliknięcia". Poruszymy także kwestię bezpieczeństwa (nie lubimy hardkodować haseł, prawda?) a na deser przybliżona zostanie idea skalowania serwera baz danych w celu unikania tzw. SPOF'a (na przykładzie AWS Aurora).

Robert Kubik - na co dzień DevOps w Hostersi, gdzie zajmuje się głównie migracją do chmury i wdrożeniami AWS. Fan automatyzacji, IaC i rozwiązań "samonaprawiających się". Prywatnie entuzjasta informatyki, muzyki i lotnictwa. Weekendowo spędza czas w warsztacie bądź jako realizator dźwięku.

19:45 Prelekcja #2: "NGINX jako podstawowy serwer WWW dla usługi hostingowej" - Maciej Kupiec

Prelekcja związana z użyciem NGINX jako głównego serwera dla hostingu. Przedstawiona zostanie instalacja oraz konfiguracja samego NGINX'a wraz z PHP-FPM, LE, oraz z integracją z ISPCONFIG, który pozwoli na uruchomienie całkiem dobrego, budżetowego hostingu na serwerach o małej mocy. Zostaną przedstawione przykłady, case studies, oraz best practices.

Maciej Kupiec - profesjonalnie związany z informatyką z dziedziny SoDo od 17 roku życia (2003r). Aktualnie, od ponad 5 lat, prowadzi własną firmę BITEBYTE, która obsługuje ponad 120 firm z różnych gałęzi przemysłu. Jest stałym partnerem Clouvider Ltd., współpracuje min. z firmą Cynel Unipress, Wojas, Black Red White, Dunsterhouse Ltd oraz Birkdale Ltd. W wolnych chwilach zajmuje się strzelectwem sportowym i grą na organach piszczałkowych.

21:00 Pizza i networking

Spotkanie sponsorowane jest przez firmy OVH (https://www.ovh.pl/), Cloudflare i MDDV (http://www.mddv.pl/).