SysOps/DevOps Kraków MeetUp #9

Are you going?

126 people going

Share:
Location image of event venue

Details

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na dziewiąty MeetUp w Krakowie!

Agenda:

18:00 Networking

18:30 Prelekcja #1: "Hierarchiczne bazy danych" - Karol Nowacki

Podczas prezentacji Karol postara się przedstawić hierarchiczny model organizacji danych. Omówi najpopularniejsze systemy i aplikacje wykorzystujące ten model, ich zastosowanie w codziennym życiu. Opowie trochę o usługach katalogowych, LDAPie, scentralizowanej autentykacji, systemach IDM. Ponadto Karol pokaże, że przechowywanie danych w tabelkach relacyjnej bazy danych SQL, czy w dokumentach baz NoSQL, tak popularnych dzisiaj, to nie zawsze najlepszy pomysł.

Karol o sobie - niewykształcony, nieoczytany bezdomny z Bydgoszczy :) Aktualnie lider techniczny w firmie tworzącej oprogramowanie do prowadzania kampanii marketingowych. W komputerach zakochany od kiedy zobaczył Turbo Pascala 7.0, później nawrócony na UNIXy. Zafascynowany algorytmiką, IT security oraz ostatnio technologią blockchain. W wolnym czasie lubi zimne piwko i zagrać w CSa.

19:45 Prelekcja #2: "O bezpieczeństwie kontenerów linuksowych" - Maciej Lasyk

Celem prezentacji jest przedstawienie obecnego stanu kontenerów linuksowych oraz różnych form izolacji procesów z punktu widzenia bezpieczeństwa. Maciej omówi w jaki sposób nie należy uruchamiać Dockera ani kontenerów, którymi on zarządza oraz przedstawi alternatywne metody konteneryzacji (Podman, systemd). Dodatkowo pokaże w jaki sposób można bez kontenerów, a jedynie za pomocą systemd, wyizolować proces w taki sposób, aby nie przeszkadzał on innym oraz nie miał dostępu do zasobów, do których nie powinien. Będzie kilka dem na żywo, trochę Basha, Pythona. Jako bonus Maciej omówi kwestię bezpieczeństwa związaną z znanym obrazem kontenerowym Alpine Linux.

Akrobata w firmie Codewise. W wolnym czasie rozwija kilka projektów open - source'owych (patrz Github). Serce w dużej części oddał Pythonowi oraz Fedorze (ale oczywiście w pierwszej kolejności rodzinie XD). Od kilku lat jest w skomplikowanym związku z systemd oraz Selinuxem. Uwielbia hackathony, restartować serwery, których inni się boją dotykać i automatyzuje wszystko co ma sens automatyzować. Używa na co dzień wszystkich popularnych chmur, ale najlepiej odnajduje się w tej, którą stworzył u siebie w piwnicy. Żyje sportami - dzięki czemu czasem trochę kuśtyka ;) Lubi udowadniać, że nie ma rzeczy niemożliwych - ukończył najtrudniejszy triathlon na świecie oraz zarządza sporym clustrem Cassandry hostowanym na Dockerach (sic!). Biega po górach, woli biegówki niż zwykłe narty oraz pływanie z dala od brzegu.

21:00 Pizza i networking

Spotkanie sponsorowane jest przez firmy: OVH (https://www.ovh.pl/), Cloudflare, MDDV (http://www.mddv.pl/), Medius (https://www.mediusflow.com/) oraz Codecool (https://codecool.pl/).

Nagrania z poprzednich MeetUpów, a niebawem i z tego, możecie znaleźć na naszym kanale w serwisie YouTube: http://www.youtube.com/c/SysOpsDevOpsPolska i na naszym fanpage'u: https://www.facebook.com/sysopspolska/