Past Meetup

SysOps / DevOps Kraków MeetUp #2

This Meetup is past

130 people went

Location image of event venue

Details

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps / DevOps mamy przyjemność zaprosić na drugi MeetUp w Krakowie!

18:30 networking

19:00 prelekcja #1 – „Hardcore Embedded Troubleshooting” Paweł Kuśmierski

W swojej prezentacji Paweł opisze trzy problemy, na które natknął się w pracy nad wdrażaniem i utrzymaniem systemu operacyjnego na switchach 10G i 100G w swojej sieci. Pierwszy problem dotyczył interesującej zależności między oprogramowaniem i sprzętem, która powodowała, że switch wpadał w pętle rebootów. Kolejne dwa problemy manifestowały się w podobny sposób (zatrzymanie transferów DMA), ale miały zupełnie różne przyczyny. Paweł opowie o sposobach, które sprawdzał, o różnych hipotezach i co było właściwą przyczyną każdego z tych problemów.

Paweł Kuśmierski jest kierownikiem działu oprogramowania sprzętu w Akamai Technologies w Krakowie, gdzie zaczął pracę 5 lat temu jako administrator systemów. Interesuje się elektroniką, tańcem i szybownictwem.

20:00 prelekcja #2 – „Trochę więcej na temat systemd” Maciej Lasyk

Systemd nie jest init systemem jak zakładano na początku. Dostarcza sporo funkcjonalności, o których warto wiedzieć, gdyż potrafi rozwiązywać w prosty sposób problemy, które dotychczas wymagały zagmatwanych rozwiązań. W trakcie prezentacji zobaczycie w jaki sposób można korzystać w pełni z tego co systemd oferuje: kontenery nspawn, journald oraz sd-notify, poznacie możliwości unit file'ów oraz jakie ciekawe binarki dostarcza systemd. Zobaczymy trochę kodu w Pythonie, trochę Javy, przeanalizujemy boot – proces. Maciek przedstawi Wam w jaki sposób zastąpić Dockera i zintegrować aplikację javową czy pythonową z loggerem systemowym (journald) oraz z mechanizmem monitoringu procesu (będzie o health - checkach oraz self - healing protocols).

Maciek jest full stack Javascript developerem, na co dzień pracuje w Codewise i rozwiązuje problemy od tych kernelowych po cloudowe. Wierzy, że aplikacja po trafieniu na produkcję nie powinna budzić, ale sama się naprawiać. Z doświadczenia jest programistą i administratorem. Od wielu lat wspomaga Fedorę swoją pracą - głównie w zespołach infrastruktury jak i webaplikacji. Lubi dobrego Pythona i coraz bardziej Rusta. Napisał i spakował też kilka aplikacji node.js'owych w Dockera, wrzucił na produkcję i te do dziś pracują. Pomimo to przeprasza ;)

21:15 Networking i pizza!

Spotkanie sponsorowane jest przez firmy OVH ( https://www.ovh.pl/ ), Cloudflare, GlobalLogic (https://www.globallogic.com/ ) i MDDV ( http://www.mddv.pl/ ).

Nagrania z poprzednich MeetUpów, a niebawem i z tego, możecie znaleźć w serwisie YouTube i na naszym FanPage'u: https://www.facebook.com/sysopspolska/