SysOps/DevOps Warszawa MeetUp #32

This is a past event

137 people went

Details

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na trzydziesty drugi MeetUp w Warszawie!

Agenda:

18:00 Networking

18:30 Prelekcja #1: "Jak skasować 280 MLN USD? Problemy kryptowalut w praktyce" - Mariusz Dalewski

Uczestnicy dowiedzą się czym jest blockchain, jak działa, poznają kilka popularnych cryptowalut a także możliwości jakie za nimi się kryją (i nie mówimy tutaj tylko o zarabianiu lub traceniu ciężko zarobionych pieniędzy). Prześledzimy przypadki "awarii" jakie miały miejsce w świecie cryptowalut w tym niedawną, która "skasowała" 280 mln dolarów.

Mariusz Dalewski, CEO w MDDV i współzałożyciel społeczności SysOps/DevOps Polska na Facebooku, zrzeszającej ponad[masked] administratorów. Audytor z kilkunastoletnim doświadczeniem i entuzjasta bezpieczeństwa. Zajmuje się analizą bezpieczeństwa, testami penetracyjnymi, audytami bezpieczeństwa teleinformatycznego i administracją. Po godzinach fan seriali telewizyjnych.

19:45 Prelekcja #2: "Czy każdy alert jest problemem, czyli inteligentne sposoby analizy zdarzeń" - Tomasz Płoński

Współczesny monitoring to nieskończone źródło danych, na bazie których definiujemy zdarzenia generujące alerty. Jednak zbyt duża liczba otrzymywanych alertów (alert storming, alert flooding) prowadzi do obniżenia ich rangi i spadku skuteczności. Wykorzystując odpowiednie podejście i wsparcie narzędziowe, możemy zredukować liczbę generowanych alarmów, jednocześnie podnosząc ich jakość. Nowoczesny alarm pokazuje prawdziwy problem - łączy wiele zdarzeń poprzez relacje przyczynowo-skutkowe, bazuje na inteligentnej detekcji anomalii i prowadzi nas wprost do jego źródła. Pomaga przewidywać poważne problemy zamiast być tylko reakcją na zdarzenia. Czy nowoczesny monitoring potrafi inteligentnie wykrywać problemy zanim się rozleją na cały system? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie na przykładzie platformy Dynatrace.

Tomek Płoński zajmuje się tematyką wydajności aplikacji od ponad 10 lat. Doświadczenie zbierał wykonując dziesiątki testów wydajnościowych systemów informatycznych dużej skali. Aktualnie zajmuje się wspieraniem przedsiębiorstw w przygotowywaniu strategii monitoringu oraz doborze optymalnego stosu narzędziowego do monitorowania aplikacji w architekturach klasycznych, opartych o tradycyjną infrastrukturę, jak i mikrousługowych, w środowiskach kontenerowych oraz w chmurze.

21:00 Pizza i networking

Spotkanie sponsorowane jest przez firmy: OVH (https://www.ovh.pl/), Aviva, Cloudflare, MDDV (http://www.mddv.pl/), Omnilogy (http://omnilogy.pl/), Veeam (https://www.veeam.com/pl) i vente-privee (https://twitter.com/ventepriveeTech). Patronem Medialnym jest Radio Kampus (http://radiokampus.fm/).

Nagrania z poprzednich MeetUpów, a niebawem i z tego, możecie znaleźć na naszym kanale w serwisie YouTube: http://www.youtube.com/c/SysOpsDevOpsPolska i na naszym fanpage'u: https://www.facebook.com/sysopspolska/