SysOps/DevOps Poznań MeetUp #9

This is a past event

118 people went

Details

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na dziewiąty MeetUp w Poznaniu!

Agenda:

18:00 Networking

18:15 Prelekcja #1: "Monitorowanie miliarda zmian na mapie" – Przemysław Cichocki

Podczas prezentacji Przemysław opisze infrastrukturę do monitorowania platformy wprowadzającej miliard zmian na mapie świata miesięcznie. Nie tylko o tym w jaki sposób zbierane jest aż 75 milionów metryk i dokumentów na godzinę, ale przede wszystkim jak na ich podstawie generowane są użyteczne sygnały pomagające skutecznie kształtować ruch, zapobiegać awariom i zapewnić SLA, a czasem także obudzić on-callowca (niestety).

Dla Przemka Cichockiego zaczął się właśnie szósty rok pracy w TomTomie. Zaczynał jako Product Owner podczas migracji do nowego systemu produkującego mapy a obecnie, po migracji, pracuje jako architekt w zespole 'Monitoring and alerting'.

19:30 Prelekcja #2: "Chaos engineering - Produkcyjne zastosowanie ECS Spot instance jako baza danych NoSQL oparta na InfluxDB na potrzeby monitoringu IoT” - Tomasz Szuster

Instancje Spot w AWS są najmniej znaną formą zakupu maszyn wirtualnych w porównaniu do on-demand czy reserved. Wykorzystanie tych Instancji ze względu na dość specyficzny charakter zachowania na produkcji jest jeszcze mniejszy. Największą zaletą Instancji Spot jest cena porównywalna z Instancjami Reserved bez jakichkolwiek kontraktów. Podczas prelekcji zostaną poruszone takie informacje jak:
- czym są Instancje Spot
- ich wady oraz zalety
- przykład zastosowania z prezentacją w konsoli AWS.

8 lat, czyli całą podstawówkę, Tomasz Szuster przepracował jako SysAdmin (unix) oraz Enterprise Storage Admin w GSK. 3 lata temu zapuścił korzenie w AWS i certyfikował się dwukrotnie jako AWS Architect oraz Developer. Autor opensourcowego projektu monitorowania powietrza AirMonitor stworzonego w języku Python. Aktualnie Tomek pracuje po godzinach jako SRE w firmie zajmującej się IoT, gdzie pisze w Pythonie. Automatyzuje też środowisko AWS, nie po godzinach, pracuje jako DevOps Engineer w firmie Kynetec (znów stack AWS oraz python).

20:45 Networking i pizza!

Spotkanie sponsorowane jest przez firmy OVH (https://www.ovh.pl/), MDDV (http://www.mddv.pl/) i OLX (http://www.olxgroup.com/).

Nagrania z poprzednich MeetUpów, a niebawem i z tego, możecie znaleźć w serwisie YouTube i na naszym FanPage'u: https://www.facebook.com/sysopspolska/