What we're about

The purpose of “The Italian Language Group of Prague” is to offer opportunities to all who are interested in Italian language and culture, to help people connect with one another, to socialize and share pleasant experiences with other like-minded persons.

The group is a place where it’s possible to meet some Italian speakers of all levels, from beginners to native speakers, and have fun in regular conversation meetings as well as social events organized in Prague. Among us you can find Italians and Italian language enthusiasts: native Italians, people who have lived in Italy, Italian teachers, students of Italian language and other italophiles.

Our social events are planned for people who want to practice or improve their Italian language skills over a drink or a bite to eat in a relaxed and friendly atmosphere, chat with old friends and make new ones, while doing so. “The Italian Language Group of Prague” is also dedicated to popularize and promote the Italian language and culture in the Czech Republic, establishing closer and stronger relations between Italian and Czech Communities, developing opportunities for our members and networking events for professionals.

We hope to welcome you at the next meetup!

Il proposito di “The Italian Language Group of Prague” è offrire opportunità a tutti coloro che sono interessati alla lingua e alla cultura italiana, aiutare le persone ad entrare in contatto reciprocamente, socializzare e scambiare piacevoli esperienze con altri che hanno gli stessi interessi.

Il gruppo è un luogo dove è possibile incontrare persone che parlano la lingua italiana a tutti i livelli, dai principianti ai madrelingua, e divertirsi sia in periodici incontri di conversazione che in eventi sociali organizzati a Praga. Tra di noi puoi trovare italiani ed entusiasti della lingua italiana: nativi italiani, persone che hanno vissuto in Italia, insegnanti e studenti della lingua italiana e altri italofili.

I nostri eventi sociali sono strutturati per persone che vogliono esercitare o migliorare le proprie capacità e conoscenze della lingua italiana, sorseggiando drink o gustando dell’ottimo cibo in un’atmosfera rilassata e amichevole, parlando con vecchi amici e conoscendone di nuovi.

“The Italian Language Group of Prague” è altresì dedicato a rendere conosciuta e a promuovere la lingua e la cultura italiana nella Repubblica Ceca, stabilendo più vicine e consistenti relazioni tra la Comunità italiana e quella ceca, sviluppando opportunità per i nostri membri ed organizzando eventi di networking per i professionisti.

Speriamo di darvi il benvenuto al prossimo Meetup!

Účelem skupiny “The Italian Language Group of Prague” je snaha nabídnout zájemcům o italský jazyk a kulturu možnost setkávat se s jinými podobně založenými lidmi, tyto lidi spojovat a společně sdílet zajímavé zkušenosti.

Skupina je místo, kde je možné setkání s italskými mluvčími všech úrovní, počínaje začátečníky konče rodilými mluvčími, místo kde budete mít možnost s nimi konverzovat v italském jazyce. Naleznete zde jak rodilé mluvčí, tak Čechy jež žili v Itálii, učitele italského jazyka, studenty apod.

Naše setkání jsou organizována pro lidi jež chtějí procvičovat, zlepšovat svou znalost a porozumění italského jazyka, jež si chtějí popovídat se starými přáteli, případně nalézat nové a to vše v přátelské atmosféře spolu s něčím dobrým k jídlu a pití.

Skupina “The Italian Language Group of Prague” je také zaměřena za účelem popularizace a rozvoje italského jazyka a kultury v České republice, s cílem zakládat a upevňovat vztahy mezi italskou a českou komunitou, pomáhat nalézat příležitosti našim členům stejně tak profesionálům s vazbou na Itálii, italský jazyk.

Doufáme, že se spolu opět uvidíme na jednom z dalších setkání Meetup.

Past events (51)

Aperitivo alla Locanda Italia!

Křižíkova 160/71

Aperitivo alla Locanda Italia!

Křižíkova 160/71

Aperitivo alla Locanda Italia!

Locanda Italia

Aperitivo alla Locanda Italia!

Locanda Italia

Photos (42)

Find us also at