Past Meetup

26. spotkanie Toruń JUG - Functional Programming

This Meetup is past

89 people went

Wydzial Matematyki i Informatyki UMK

ul. Chopina 12/18 · Torun

How to find us

(schodami na drugie piętro, długim korytarzem w prawo, drzwi do sali S9 są na końcu korytarza, tuż przed zakrętem w lewo do nowej części budynku)

Location image of event venue

Details

Zapraszamy serdecznie na dwudzieste szóste spotkanie Toruń Java Users Group, które odbędzie się w środę, 26 października 2016 roku w godzinach 18:00-20:00 w sali S9 na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18 (https://www.google.pl/maps/place/Fryderyka+Chopina+12%2F18,+Toru%C5%84/)).

Wstęp na spotkanie jest wolny, obecność na wcześniejszych spotkaniach nie jest wymagana - pomiędzy spotkaniami nie ma żadnych zależności, do naszej społeczności można dołączyć w dowolnym momencie. Na spotkanie możesz przyjść bez rejestracji na portalu Meetup, jednak chcielibyśmy zachęcić Cię do kliknięcia w RSVP - osoby, które zapiszą się na to spotkanie wezmą udział w losowaniu kilku cennych upominków. Do rozdania mamy:

2 × roczna licencja na dowolny produkt od JetBrains (https://www.jetbrains.com/products.html)
2 × miesięczna subskrypcja na portalu Pluralsight (https://www.pluralsight.com/)
2 × ebook "Functional and Reactive Domain Modeling (https://www.manning.com/books/functional-and-reactive-domain-modeling)" od wydawnictwa Manning
2 × ebook "Practical Unit Testing" (http://practicalunittesting.com/) od Tomka Kaczanowskiego
1 × voucher do Virtual Cube Toruń (http://vrcube.pl/) (1 godzina)

Po spotkaniu zapraszamy tradycyjnie na małe after party do pubu Carpe Kraft (https://www.facebook.com/carpekraft/) (ul. Plac Teatralny 7 (https://www.google.pl/maps/place/Carpe+Kraft+Toru%C5%84/@53.0120765,18.6028162,19z/data=%214m2%213m1%211s0x0000000000000000:0xd4a984360753f841?hl=pl)). Będzie można pogadać na najróżniejsze tematy, poznać się lepiej i napić najlepszego piwa w Toruniu :)

UWAGA: sala S9 będzie otwarta od godz. 17:30 - jeśli chcesz przyjść i pogadać z uczestnikami spotkania, a nie możesz uczestniczyć w after party to będzie to najlepsza do tego okazja. Do zobaczenia! :)

PROGRAM SPOTKANIA
-----------------------------------------------------------------------

"FP vs. OOP"

Chciałbym przedstawić moją odpowiedz na pytanie czy konflikt pomiędzy programowaniem funkcyjnym a obiektowym naprawdę istnieje. W tym celu opowiem o trendach w rozwoju języków programowania oraz sposobach obchodzenia ograniczeń narzuconych przez użycie danego języka. Dodatkowo zaprezentuję różnice w zarządzaniu stanem, obsłudze sytuacji wyjątkowych oraz programowaniu generycznym na wybranych przykładach.

Prezentacja zawierać będzie kod w językach: Haskell, Scala oraz Java, okazyjnie pojawi się też F# i śladowe ilości teorii kategorii. Spróbuję także uzasadnić dlaczego powstały, powstają i raczej będą powstawać takie biblioteki takie jak javaslang, functionaljava czy fugue.

O prelegencie:

Mikołaj Fejzer (https://pl.linkedin.com/in/miko%C5%82aj-fejzer-04417391/en) - Doktorant trudniący się użyciem uczenia maszynowego i eksploracji danych do wspomagania wytwarzania oprogramowania, entuzjasta programowania funkcyjnego. Zawodowo rozwija systemy płatnościowe oraz bankowe, obecnie w firmie 4Finance IT.

-----------------------------------------------------------------------

"Introduction to functional programming in practice"

Tym razem na deskach Toruńskiego JUGa pokażę jak programować funkcyjnie w praktyce. Będzie to live-coding w REPLu Clojure. Nie jest wymagane żadne doświadczenie w Clojure. Spróbujemy razem opowiedzieć historię i zapisać ją funkcjami. Zapraszam!

O prelegencie:

Paweł Kapała (https://twitter.com/kapware) - Pragmatic coder @clojure, entrepreneur @kapware married with JVM since 2006!