Past Meetup

Spotkanie majowe - Akka i wdrożenia

This Meetup is past

89 people went

Location image of event venue

Details

Spotkanie wyjątkowo w przedostatnią środę miesiąca ze względu na Google I/O (https://plus.google.com/events/c8q71vfv6ntr4llg0hqkl9m3i9g)!

Spotykamy się przy wsparciu firmy Streamsoft (http://www.streamsoft.pl/), która zasponsoruje nie tylko poczęstunek, ale też umożliwi przyjazd gościa ze Szczecina:)

Plan:

18:30 - 19:00 Luźne rozmowy przy przekąskach

19:00 - 19:05 Powitanie, parę słów od Streamsoftu

19:05 - 19:50 Mirek Szajowski: "Jak wdrożyć i nie zwariować"

Czas radosnego developmentu kiedyś się kończy i każdy system musi prędzej czy później wejść na produkcję.

Zaczyna się wtedy nerwowy i stresujący okres, w którym każdy błąd boli podwójnie, a każde zgłoszenia klienta trzeba traktować priorytetowo.
Na prezentacji pokażę narzędzia, z których można skorzystać aby pomóc sobie w analizie tego, co robi system na produkcji, gdzie ma największe problemy i jak sobie z nimi szybko radzić.

Prezentacja przeznaczona dla osób którym zdarza się robić (lub naprawiać cudze) błędy w sofcie... Liczę na ciekawe dyskusje i feedback na temat narzędzi i technik z których wy korzystacie aby ulżyć sobie w cierpieniu...

19:50 - 20:00 Przerwa

20:00 - 20:45 Paweł Stawicki: "Akka (http://akka.io) - programowanie wielowątkowe bez bólu"

Dawno dawno temu, komputery nie miały wielu rdzeni. Każdy domowy komputer miał jeden procesor, a w nim jeden rdzeń. Nie było możliwe wykonywanie wielu operacji jednocześnie, toteż mało kto przejmował się programowaniem wielowątkowym. Później, kiedy pojawiła się taka potrzeba, starożytni do synchronizacji wątków używali sekcji krytycznych, semaforów, monitorów, blokad i innych potworów. Potwory te miały tę wadę, że ciężko było je oswoić, ciężko było przewidzieć ich zachowanie i zdarzało się, że ugryzły właściciela w najmniej odpowiednim momencie.

Z pomocą przyszedł nowy gatunek zwierzęcia - aktory. W tej prezentacji pokażę jak zaprząc je do pożytecznej pracy, jak przy ich pomocy programować wielowątkowo w sposób łatwiejszy i mniej narażony na błędy niż sposoby "starożytnych". Pokażę prostą aplikację napisaną z użyciem aktorów, zarówno lokalnych jak i działających na innej maszynie, pokażę jak obsługiwać w Akce błędy, sytuacje kiedy któryś aktor rzuca wyjątek i przestaje działać. Na koniec zobaczymy jakich narzędzi dostarcza Akka do testowania aktorów.

20:45 - 20:55 Sprawy organizacyjne i losowanie nagród

21:00 - ? Afterparty