Agile Dojo Szczecin #10: Systems Thinking

Details

Cześć!

Zapraszamy Was na kolejne Dojo podczas którego odwiedzi nas Daniel Wicher i opowie nam więcej (oraz poprowadzi warsztat) w temacie Systems Thinking!

Agenda:
16:30 Doors Open
17:00 Start meetup'u
19:30 Koniec meetup'u
19:31+ Networking

-- Co można powiedzieć o Danielu?
Daniel (https://www.linkedin.com/in/dwicher/) to Scrum Master z powołania i zamiłowania. Od zawsze związany ze zwinnym prowadzeniem projektów – początkowo jako członek zespołów deweloperskich, później jako Scrum Master w zespole i Agile Coach w organizacji. W codziennej pracy dąży do dostarczania wartości użytkownikowi końcowemu dzięki zaangażowaniu zmotywowanych zespołów, których rozwój wspiera poprzez narzędzia coachingowe, mentoring oraz wykorzystywanie modelu empirycznego. Uwielbia dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas konferencji oraz spotkań branżowych – zarówno jako mówca, jak i uczestnik. Współorganizator wydarzeń Agile Silesia, autor artykułów na blogach i w pismach specjalistycznych.

--Czego możesz spodziewać się podczas meetup'u?
„Scrum Master powinien zajmować się tylko zespołem. Niech organizację zostawi nam!” – kilka razy słyszałem takie bądź podobne deklaracje. Twierdzenia te zakładają, że Zespół Scrumowy pracuje w bańce pozostającej poza wpływem czynników zewnętrznych, a jego osiągnięcia zależą tylko i wyłącznie od jakości pracy jego członków – bez uwzględniania wzajemnych zależności pomiędzy zespołem a organizacją czy w ogóle rzeczywistością.

Czy naprawdę tak jest? A może ograniczanie obszarów zainteresowań poszczególnych ról spowodowane jest po prostu troską o zachowanie skupienia?

Umiejętność poruszania się w złożonej rzeczywistości i uwzględniania wielu różnych zmiennych czynników jest obecnie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Świat „kurczy się” drastycznie, jest coraz bardziej dynamiczny, a zdolność dostrzeżenia tzw. „Big Picture” staje się nieoceniona. Coraz częściej mierzymy się ze złożonością organizacji, w których pracujemy i których dotykają efekty naszej pracy w postaci tworzonych przez nas produktów.

Systems Thinking, myślenie systemowe, bądź myślenie w kategorii systemów, to sposób analizy i obserwacji otaczającego świata jako systemu składającego się z podsystemów lub obiektów oddziałujących na siebie. Ułatwia rozważanie o interakcjach między obiektami oraz o stanach całego systemu.

W trakcie warsztatu postaramy się poznać koncepcję stojącą u podstaw Lean („Spojrzenie na całość”), Agile Manifesto („Twórz projekty wokół zmotywowanych osób. Daj im środowisko i wsparcie, którego potrzebują, i ufaj im, że wykonają swoją pracę.”), skalowanych podejść do tworzenia produktów – LeSS i SAFe (nie dyskryminujemy nikogo!). Postawimy na minimum teorii i maksimum praktyki, tak by dać uczestnikom narzędzie, którego będą w stanie używać w swojej codziennej pracy. Dodatkowo wykorzystamy mapy systemowe jako instrument komunikacji z osobami, z którymi myśleliśmy, że nie mamy wspólnych tematów, albo których działań nie rozumieliśmy, a w efekcie dewaluowaliśmy (tak – one robią to samo... i nie ma w tym niczego złego!).

------
Sponsorem wydarzenia jest firma Tidio - https://www.tidio.com/ Dziękujemy! 🙂