• Allegro Tech Talks #16 - Jak łączymy podejście systemowe i Agile

  Zapraszamy Was na Agile'owy Meetup w Allegro. Opowiemy Wam o podejściu systemowym i jego wartości w organizacji. Podzielimy się z Wami również naszymi doświadczeniami i chętnie posłuchamy o Waszych. Liczymy na inspirującą dyskusję podczas spotkania! ***REJESTRACJA*** Prosimy o rejestrację poprzez https://www.eventbrite.com/e/allegro-tech-talks-16-jak-aczymy-podejscie-systemowe-i-agile-tickets-55562390606 . Po zarejestrowaniu otrzymasz e-mail z potwierdzeniem oraz Twoim biletem. Kod QR będzie potrzebny przy wejściu na wydarzenie :) ******* Agenda: 17:50 Powitanie 18:10 - 18:40 Myślenie systemowe, czyli jak pracować z problemem?* - Iza Goździeniak 18:40 - 20:05 Warsztaty: “Myślenie systemowe - jak zacząć je stosować w organizacji” 20:05 - 20:30 Networking przy przekąskach 20:30 - 21:00 Case study uczestników w ujęciu systemowym *prezentacja będzie streamowana na fb allegro.tech Jeśli chcesz przygotować się do wydarzenia, to zachęcamy do zapoznania się z poniższymi linkami: http://www.agile247.pl/myslenie-systemowe-w-pracy-agile-coacha/ https://pl.wikipedia.org/wiki/Systems_thinking 1. Myślenie systemowe, czyli jak pracować z problemem? - Iza Goździeniak Podczas spotkania opowiem o tym, jak myślenie systemowe zmieniło podejście do pracy Agile Coachów w Allegro - czego już się nauczyliśmy i co jeszcze przed nami. Na przykładzie pokażę, jak pracujemy z problemem i co jest wynikiem takiego podejścia. Opowiem, jaką rolę odgrywa w tym procesie różnorodność kompetencji zespołu Agile Coachów - od zwinnych metod pracy i zarządzania produktem po Analizę Transakcyjną. Iza Goździeniak Lean & Lead Agile Coach w Allegro z doświadczeniem współpracy z różnorodnymi zespołami i organizacjami. Pomaga ułożyć sposób pracy tak, by odpowiadał na realne potrzeby klientów. Wspiera w łagodnym, ale owocnym przejściu przez etapy zmiany. Przygodę z Agilem rozpoczęła 10 lat temu jako Product Owner start-upowego serwisu ogłoszeniowego, kontynuowała jako Scrum Master i Agile Coach. Interesuje ją systemowe, całościowe podejście do podejmowanych tematów. 2. Warsztaty: “Myślenie systemowe - jak zacząć je stosować w organizacji” Czym jest myślenie systemowe? Co wnosi taka perspektywa do pracy nad problemem? Co jest potrzebne, by stosować myślenie systemowe w organizacji? Celem warsztatów jest wspólne wypracowanie rekomendacji, które później w formie elektronicznej zostaną udostępnione uczestnikom. 3. Case study uczestników To co wypracujemy na warsztacie będzie na pewno inspirującym wstępem do ostatniej części spotkania. Chcemy zaprosić Was do dyskusji i wymiany doświadczeń o myśleniu systemowym w organizacji. Przygotujemy ramy tej przestrzeni, jednak jej przebieg będzie zależał od Was i Waszych potrzeb. Możecie przyjść z własnymi doświadczeniami z podejściem systemowym i podzielić się nimi z uczestnikami. Możemy też wspólnie wziąć na warsztat Wasze bieżące casy i zastanowić się czy podejście systemowe będzie tym właściwym. Do zobaczenia w Allegro! :)

  9
 • Meet IT Toruń #26

  Kościuszko Business Point

  AGENDA: 1. Michał Kosmulski Wejście w chmurę — perspektywa programisty Technologie cloudowe są bardzo modne, ale ich pełne wykorzystanie w praktyce jest znacznie trudniejsze, niż wynikałoby z tutoriali pokazujących tylko aplikacje typu "Hello world". Wejście w chmurę wymusza zmianę sposobu myślenia o architekturze aplikacji i wpływa na wszystkie aspekty pracy programisty. 2. Kinga Napiątek Tajniki skutecznego przemawiania W trakcie prelekcji dowiesz się, jakich narzędzi użyć, aby Twoje wystąpienia/prezentacje, poza wartością merytoryczną, były dodatkowo atrakcyjne dla słuchaczy. Otrzymasz wskazówki, między innymi, jak budować zainteresowanie odbiorców oraz inicjować twórczą interakcję. Prelekcja pomoże Ci w przygotowaniu wystąpień i prezentacji realizowanych na co dzień i od święta. PRELEGENCI: Michał Kosmulski W Allegro pracuje nad systemem ofert sponsorowanych. Interesują go wszystkie tematy związane z wysoką wydajnością i skalowalnością, ale za priorytet uważa tworzenie oprogramowania wysokiej jakości i łatwego w utrzymaniu. Kinga Napiątek Certyfikowana mówczyni. Półfinalistka Mistrzostw Polski w Przemawianiu z 2017 roku. Sztuka przemawiania to pasja, którą rozwija od prawie 3 lat i chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami oraz zdobytą wiedzą.

 • Allegro Tech Talks - Misja: Zmiana branży! #2

  Allegro Office Q22

  Kolejne spotkanie Allegro Tech Talks i tym razem ponownie trochę przewrotnie. Chcemy pokazać Wam, jak zacząć swoją karierę w IT, otworzyć Was na nowe możliwości i zainspirować do działania. Spotkanie kierowane do osób na każdym etapie kariery zawodowej, na starcie i w trakcie. To wydarzenie jest początkiem nowego cyklu spotkań w Allegro, na którym chcemy dotykać zagadnień różnorodności, zachęcać wszystkich, w tym szczególnie kobiety do programowania lub pełnienia innych ról w świecie IT! Zapraszamy! Bilety: wydarzenie darmowe. Wymagana rejestracja. Tylko osoby z imiennym QRcodem otrzymanym przy zapisach mogą wziąć udział w wydarzeniu: https://www.eventbrite.com/e/allegro-tech-talks-misja-zmiana-branzy-tickets-54966537393 Dla pozostałych udostępnimy live stream prezentacji. Temat: Misja - zmiana branży. Jak zmienić swoją karierę i rozpocząć pracę w świecie IT? Agenda: 17:50 - Rejestracja + networking przy przekąskach 18:10 - Przywitanie i wprowadzenie w temat Diversity w Allegro 18:20 - 19:00 - Czemu warto pracować w IT? - Jakub Kaczmarski, Allegro 19:00 - 19:40 - Machine Learning – jak postawić pierwsze kroki i nie utonąć - Julia Bluszcz, Allegro 19:40 - 20:00 - Kobieta i mężczyzna - jak porozumieć się w domu i pracy - Mirella Piwiszkis-Sawoniaka, Inspire 20:00 - 21:00 - Warsztaty: Autoprezentacja jako element budowania marki osobistej i wystąpień publicznych - Renata Driscoll, Inspire Abstrakty do prezentacji znajdziecie na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1902158693246511, w najbliższych dniach będziemy tam również zamieszczać sylwetki naszych prelegentów, także bądźcie z nami na bieżąco :)

 • Allegro Tech Talks #15 - Java

  Allegro

  Hej, zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Allegro Tech Talks w Poznaniu! Tematem przewodnim będzie Java. REJESTRACJA: Prosimy o rejestrację poprzez https://www.eventbrite.com/e/allegro-tech-talks-15-java-tickets-53946648879. Po zarejestrowaniu otrzymasz e-mail z potwierdzeniem oraz Twoim biletem. Kod QR będzie potrzebny przy wejściu na wydarzenie :) Agenda: 17:40 - rejestracja + przekąski 18:00 - 19:00 - Ogarnąć Git bestie - Paweł Warczyński 19:00 - 19:35 - Czy jest życie po CMSie? - Michał Trojanowski 19:35 - 20:35 - Object-Oriented Programming - powrót do korzeni - Maciej Sikorski Wszystkie prezentacje będą streamowane na fp allegro.tech. 1. Ogarnąć Git bestie. Znasz Git'a tylko przez pryzmat kilku komend? Każda zmiana w historii commitów przeraża Cię. Budzisz się w nocy krzycząc - push rejected! Dlaczego powstała ta git bestia i jak ją mentalnie ogarnąć? Czas najwyższy poznać to narzędzia i koncepcje stojące za nią. Paweł Warczyński - inżynier oprogramowania, zwolennik pragmatyzmu i pozytywnej dociekliwości. 2. Czy jest życie po CMSie? Czyli krótki przegląd przez Garbage Collectory dostępne aktualnie w Javie. Michał Trojanowski - developer z doświadczeniem w różnych językach, wciąż poszukujący tego najlepszego. 3. Object-Oriented Programming - powrót do korzeni Programowanie obiektowe cieszy się dużą popularnością wśród programistów. Na co dzień często tworzymy rozwiązania w oparciu o interfejsy, klasy i metody, korzystamy z abstrakcji i dziedziczenia. Ale czy to wystarczy? W trakcie tej prezentacji wrócimy do korzeni - przeanalizujemy (na przykładach!) jak znajomość cech programowania obiektowego oraz zasad SOLID przydaje się w codziennej pracy programisty. Maciej Sikorski - inżynier oprogramowania, fan tworzenia prostych i testowalnych rozwiązań

  3
 • Meet IT Toruń # 25

  Kościuszko Business Point

  AGENDA: 1. Spocko testowanie (Mirosław Gołda) Testowanie aplikacji webowych w oparciu o framework Spock. Na prezentacji zaprezentuję różne rodzaje testów na przykładzie aplikacji Springowej i postaram się Was przekonać, dlaczego warto je tworzyć akurat za pomocą tego narzędzia. 2. Object-Oriented Programming - powrót do korzeni (Maciej Sikorski) Programowanie obiektowe cieszy się dużą popularnością wśród programistów. Na co dzień często tworzymy rozwiązania w oparciu o interfejsy, klasy i metody, korzystamy z abstrakcji i dziedziczenia. Ale czy to wystarczy? W trakcie tej prezentacji wrócimy do korzeni - przeanalizujemy (na przykładach!) jak znajomość cech programowania obiektowego oraz zasad SOLID przydaje się w codziennej pracy programisty. PRELEGENCI: Mirosław Gołda Inżynier oprogramowania, w Allegro od ponad 7 lat. Na co dzień zajmuje się kodowaniem zarówno strony backendowej jak i frontendowej aplikacji. Maciej Sikorski Inżynier oprogramowania, fan tworzenia prostych i testowalnych rozwiązań.

  6
 • Allegro Tech Talks - Misja: zmiana branży

  Tym razem spotykamy się na Allegro Tech Talks, trochę przewrotnie, żeby pokazać Wam, jak zacząć swoją karierę w IT i to na każdym etapie Waszej kariery zawodowej, na starcie i w trakcie. To spotkanie jest początkiem czegoś nowego, chcemy dotykać zagadnień różnorodności, zachęcać wszystkich, w tym również kobiety do programowania czy pełnienia innych ról w świecie IT, otworzyć Was na możliwości i zainspirować do działania! Bilety: wydarzenie darmowe. Wymagana rejestracja. https://www.eventbrite.com/e/allegro-tech-talks-misja-zmiana-branzy-tickets-53254563834 Temat: Misja - zmiana branży. Jak zmienić swoją karierę i rozpocząć pracę w świecie IT? Agenda: 17:50 - Rejestracja + networking przy przekąskach 18:20 - Przywitanie i wprowadzenie w temat Diversity w Allegro 18:20 - 18:50 - Jak zacząć karierę w IT? - okiem HR’u, Anna Śmiałek 18:50-19:20 - Droga do testowania, Iwona Subotkowska & Agnieszka Zdybel 19:30-19:50 - Z apteki do software house. Pierwsze kroki w branży IT, Agata Ludwiczak 19:50-21:00 - Warsztaty: “Zmiana branży i rozpoczęcie pracy w świecie IT”, Iza Goździeniak Plan szczegółowy: 1. Jak zacząć karierę w IT? - okiem HR’u, Anna Śmiałek Ile kobiet aplikuje do Allegro na stanowiska techniczne? Dlaczego uważamy, że warto mieć różnorodność w zespołach? Jak zacząć karierę w branży IT? Jak od kulis wygląda proces rekrutacyjny w Allegro? Jak przebranżowić się na Product Manager’a, UX Designer’a, Testera, Analityka Danych? - na przykładzie pracowników Allegro. Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas mojej prezentacji :) 2. Droga do testowania, Iwona Subotkowska & Agnieszka Zdybel Czyli o tym jak z branży muzycznej i call center można trafić od IT i rozpocząć pracę jako tester oprogramowania. 3. Z apteki do software house. Pierwsze kroki w branży IT, Agata Ludwiczak. Jak to się stało, że farmaceutka i magister fizjoterapii obrała kurs na branżę IT? Nie będzie to ‘success story’, ponieważ jestem dopiero na początku drogi i o tym chcę Wam opowiedzieć. Będzie trochę o motywacjach i inspiracjach. Na moim przykładzie dowiecie się jak można rozpocząć przygodę z pracą testera. 4. Warsztaty: Zmiana branży i rozpoczęcie pracy w świecie IT. - z jakimi wyzwaniami się to wiąże i jak sobie z nimi poradzić? Co pracodawcy mogą zrobić, aby ułatwić ten proces? Celem warsztatów jest wspólne wypracowanie rekomendacji, które później w formie elektronicznej zostaną udostępnione uczestnikom. Dołącz do wydarzenia na facebooku, aby poznać sylwetki prelegentek: https://www.facebook.com/events/292647874703356

  8
 • Meet IT Toruń # 23

  Kościuszko Business Point

  AGENDA: 1. Dark patterny. Opowieść o projektantach z piekła rodem (Michał Olszewski) Zapewne istnieje w piekle specjalne miejsce, gdzie trafiają projektanci zaślepieni cyferkami. Czy dla konwersji i garści srebrników warto nabijać użytkowników w butelkę? Opowiem Wam, jak oszukać klienta, jakie mogą być z tego korzyści i ryzyka. Decyzję, co z tym zrobicie, pozostawię Waszemu sumieniu. 2. Ogarnąć Git bestię (Paweł Warczyński) Znasz Gita tylko przez pryzmat kilku komend? Przeraża Cię każda zmiana w historii commitów? Budzisz się w nocy krzycząc - push rejected!? Dlaczego powstała ta git bestia i jak ją mentalnie ogarnąć? Czas najwyższy poznać to narzędzie i koncepcje stojące za nim. PRELEGENCI: Michał Olszewski Michał projektowaniem zajmuje się od prawie 8 lat. Obecnie piastuje stanowisko UX Team Leadera w Allegro oraz Twarzy Toruńskiego UX Designu (samozwańczo). Po pracy gra w kapeli black metalowej. Paweł Warczyński Inżynier oprogramowania, zwolennik pragmatyzmu i pozytywnej dociekliwości.

 • Allegro UX Talks | Porozmawiajmy o [procesie projektowym]

  Cześć! Zapraszamy Was na cykl spotkań Allegro UX Talks. O czym pogadamy? Oczywiście o UX. Chcemy podzielić się z Wami naszymi doświadczeniami, ale także posłuchać o Waszych. Każde spotkanie ma inny temat przewodni. Tym razem porozmawiamy o… samym procesie projektowym. UWAGA! Wymagana rejestracja na wydarzenie! Rejestrację uruchomimy[masked] o godz. 18:00 na stronie https://www.eventbrite.com/e/allegro-ux-talks-porozmawiajmy-o-procesie-projektowym-tickets-52991143938 Wejście na wydarzenie tylko za okazaniem aktywnego QRcodu, otrzymanego po rejestracji na eventbrite. Kiedy i gdzie? Czas: 4 grudnia 2018 (wtorek), godz. 18:00-21:00 Miejsce: Warszawa, al. Jana Pawła II 22, biuro Allegro na 13 piętrze Wstęp: spotkanie bezpłatne. Wymagana rejestracja! Program spotkania 17:45 - 18:00 - Rejestracja + przekąski 18:00 - 18:30 - Tworzenie nowych produktów. Non-fiction, Aleksandra Bis i Michał Mazur (El Passion) 18:30 - 19:00 - Podążaj za białym królikiem… ale własnymi drogami. Alina Magowska i Piotr Chojnacki (Allegro) 19:00-19:15 przerwa 19:15-19:30 lightning talks (3 prezentacje po 5 minut) 19:30-21:00 networking 1. Tworzenie nowych produktów. Non-fiction. O procesie badawczo-projektowym na przykładzie mniejszego projektu / startupu. Dla tych, co chcą poznać temat od kuchni, w praktyce, jak zastosować i jak przejść przez proces. Aleksandra Bis Projektantka UX - na co dzień pracuje w EL Passion, warszawskim product housie, gdzie pomaga start-upom w rozwoju i w przekuwaniu pomysłów w użyteczne produkty. Lubi rysować złożone aplikacje i dzielić się wiedzą podczas prelekcji czy wykładów. Doktorantka programu ICT & Psychology oraz współzałożycielka dareIT - programu mentoringowego, którego celem jest ułatwienie dziewczynom startu w branży IT. Michał Mazur Projektant UX obecnie pracujący nad produktami cyfrowymi w EL Passion. Zdobywał doświadczenie zarówno po stronie agencji, jak i w zespołach wewnętrznych w UX i zarządzaniu produktem. Tworzy kursy online na Eduweb i LearnUX.io, mentoruje i uczy designu na warsztatach i prelekcjach. 2. Podążaj za białym królikiem… ale własnymi drogami. Alina i Piotr opowiedzą o tym, w jaki sposób projektuje się rozwiązania w dużej organizacji, jak zsynchronizować działania wielu zespołów dbając o spójność doświadczeń użytkownika. Dla tych, co chcą poznać temat od kuchni, jak to działa w dużej firmie. Alina Magowska Alina zarządza zespołem Experience Research & Analytics w Allegro. Codziennie chodzi ścieżkami kupujących i sprzedających, żeby dostarczyć danych, na których opierane są decyzje o kształcie tworzonych przez Allegro produktów i usług. Wcześniej współpracowała z takimi markami jak Amica, Meble VOX, Play oraz z przedsiębiorstwami rynku farmaceutycznego. Zachowania konsumenckie to jej konik, zwłaszcza te nieracjonalne. Piotr Chojnacki Piotr jako Head of UX w Allegro zarządza prawie 40 osobowym zespołem projektantów dbając o najlepsze doświadczenia zakupowe klientów serwisu. Wcześniej jako UX Director zarządzał zespołami projektantów UX/UI, badaczy i programistów frontend w agencjach interaktywnych i softwarehouse-ach. Po godzinach wykłada UX Design na SWPS w Katowicach, jest fanem snowboard-u i trekkingu po Azji, mówi też, że uwielbia LesPaul-a, ale choruje na brzmienie Stratocastera. Dołącz również do wydarzenia na Facebook: https://www.facebook.com/events/2170130556569395

  5
 • Allegro Tech Talks Poznań #14 - Analytics

  Zapraszamy na Allegro Tech Talks #14 w Poznaniu o tematyce analytics! REJESTRACJA: https://www.eventbrite.com/e/allegro-tech-talks-14-analytics-tickets-52395810279 - prosimy o rejestrację poprzez przycisk "Register". Po zarejestrowaniu otrzymasz e-mail z potwierdzeniem oraz Twoim biletem. Agenda: 17:45 - rejestracja 18:00 - 18:30 - Jak okiełznać ciemną stronę Jupytera? - Piotr Jankowiak 18:30 - 19:10 - Segmentacja użytkowników oraz ich selekcja wg kryterium podobieństwa. - Tomasz Sosnowski & Elżbieta Koblańska 19:10 - 19:30 - Pizza & networking 19:30 - 20:00 - Powtarzalność i odtwarzalność w analizie danych - ale, że co? - Paweł Adamczak 1. Jak okiełznać ciemną stronę Jupytera? Pisanie jobów PySparkowych w Jupyterze jest często istotnym elementem w pipelinach ładujących dane do raportów, modeli machine learningowych itd. Jednak pisanie tam kodu nie uczy dobrych praktyk programistycznych, nie zawsze wymusza poprawność całego kodu i potrafi zaskoczyć. Przedstawię kilka rzeczy, dzięki którym można tym problemom zaradzić i nie dać się zagubić w świecie Jupytera. Piotr Jankowiak - data scientist w zespole zajmującym się wyszukiwarką, gdzie bada to, jak zachowują się użytkownicy na Allegro. Interesuje się najnowszymi odkryciami naukowymi, developmentem gier komputerowych oraz programowaniem. 2. Segmentacja użytkowników oraz ich selekcja wg kryterium podobieństwa. Podczas prezentacji opowiemy o tym, w jaki sposób w Allegro kroimy torcik z napisem BAZA UŻYTKOWNIKÓW oraz jak wybieramy z niego najbardziej smakowite kawałki. Tomasz Sosnowski - data scientist w zespole Audience Data. Marzy o tym, by każdy Użytkownik miał swoje własne małe Allegro, dostosowane do jego unikalnych potrzeb, preferencji i zainteresowań. Codziennie w pocie czoła dokłada do tego swoją małą cegiełkę. W czasie wolnym jest regularnie i metodycznie zmuszany do zabawy klockami DUPLO i układania puzzli z oznaczeniem “3+”. & Elżbieta Koblańska - młodszy analityk danych w zespole Audience Data. Na co dzień zajmuje się profilowaniem użytkowników oraz analizowaniem ich zachowań. Po godzinach aktywnie rozwija swoje umiejętności bilardowe i grywa w planszówki. 3. Powtarzalność i odtwarzalność w analizie danych - ale, że co? Powtarzalność, odtwarzalność, kontrola wersji, jakość kodu - nie za bardzo popularne tematy w świecie analizy danych. Dlaczego warto o nich rozmawiać? Jak sprawić aby kod napisany ponad rok temu nadal działał? Do czego przydaje się Anaconda i czym jest Docker? Na te i inne pytania odpowiem w krótkiej prezentacji. Paweł Adamczak - analityk danych w zespole UX. Zajmuje się badaniem użytkowników, testami A/B oraz przetwarzaniem dużej ilości danych. W wolnych chwilach biega ze swoim psem Administratorem Twoich danych osobowych jest Allegro.pl sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu [masked]), przy ul. Grunwaldzkiej 182 („Spółka”). Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania umowy zawartej z Tobą na udział w wydarzeniu organizowanym przez Spółkę, w tym do umożliwienia zarejestrowania swojego udziału w tym wydarzeniu a także w przypadku gdy weźmiesz udział w Konkursie organizowanym podczas tego wydarzenia – dla celów udziału w Konkursie, przyznania nagród, rozpatrzenia reklamacji i rozliczenia przyznania nagrody. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. W razie pytań dotyczących przetwarzania Twoich danych osobowych napisz do nas: [masked].

  2
 • Allegro Tech Talks Warszawa #7 - BigData

  Allegro Office Q22

  Cześć, zapraszamy na 7 spotkanie w ramach Allegro Tech Talks w Warszawie! Tym razem tematem przewodnim będzie BigData! REJESTRACJA: https://www.eventbrite.com/e/allegro-tech-talks-warszawa-7-tickets-52039666042 - prosimy o rejestrację poprzez przycisk "Register" przy opisie wydarzenia. Po zarejestrowaniu otrzymasz e-mail z potwierdzeniem oraz Twoim biletem. Agenda: 17:45 - rejestracja + pizza 18:15 - przywitanie 18:15-19:00 - Przetwarzania realtime dla analityków i data scientistów (+Q&A) - Marcin Kuthan 19:00 - 19:45 - Ewolucja czy rewolucja? GCP + BigQuery + Airflow (+Q&A) - Tomek Klaudel 1. Przetwarzania realtime dla analityków i data scientistów Przetwarzania realtime w dużej skali są zazwyczaj domeną “data engineers”, wymagają sporej wiedzy technicznej o frameworkach oraz doświadczenia w tworzeniu, uruchamianiu i monitorowaniu przetwarzań. Pokażemy wam jak przetwarzamy miliardy zdarzeń dziennie za pomocą Kafka Streams uruchamianych na klastrze Mesos, oraz w jaki sposób skalujemy i monitorujemy ich działanie. Dowiecie się jakie wyzwania pojawiają się przy próbie prostego złączenia dwóch strumieni danych. Opowiemy też w jaki sposób ładujemy tak przetworzone dane na klaster Apache Druid i do czego je wykorzystujemy, zobaczycie na żywo co klikają klienci Allegro w trakcie naszego meetup-u. Ale to nie koniec opowieści, chcemy aby przetwarzania realtime były dostępne dla zespołów, które nie chcą doktoryzować się we frameworkach do przetwarzań. Chcemy aby strony Allegro automatycznie dostosowywały treść do aktualnych potrzeb klientów. Oznacza to, że trzeba wpuścić analityków i data scientistów na szynę danych i dać im narzędzia do prostego przetwarzania danych “realtime”, a jednocześnie nie puścić serwerowni z dymem. Czy rozwiązania z Google Cloud Platform takie jak Pub/Sub, Dataflow czy BigQuery są odpowiedzią na nasze potrzeby? Marcin Kuthan Inżynier big data, lider zespołu odpowiedzialnego za zbieranie danych clickstream z platformy Allegro (web i mobile). Wraz z zespołem wdrażał usługi oparte na Kafka Streams, oraz uruchamiał klaster Apache Druid na potrzeby analityki. Wolne chwile spędza na rowerze. 2. Ewolucja czy rewolucja? GCP + BigQuery + Airflow Dlaczego warto rozważyć migrację do publicznej chmury - na przykładzie GCP. Dotychczas mieliśmy kilka podejść do stworzenia spójnego środowiska dla analityków i zespołów deweloperskich. Dotychczasowe narzędzia - własny klaster Hadoop, Hive, Hue, Oozie. Następnie osobne DC, Presto, Alation, in-house Airflow i synchronizacja danych. Oba podejścia wymagają sporych nakładów pracy w utrzymaniu, rozwiązywaniu problemów. Sytuacja wraz z dorastaniem narzędzi wokół BigData bardzo się zmieniła. Wygląda na to, że narzędzia dostępne w Google Cloud Platform adresują bardzo dużo naszych dotychczasowych „bolączek” - wydajność, skalowalność, spójność środowiska. Oczywiście nie obyło się bez problemów. Chcemy się podzielić tym co odkryliśmy, jak podejść do migracji i o czym pamiętać w takim przypadku. Skupimy się na Google’owej wersji Apache Airflow - Composer. Obejrzymy sobie też BigQuery oraz jak synchronizujemy dane między naszym klastrem a GCP. Opowiemy też jak wspomóc zespoły deweloperskie w korzystaniu z GCP w sytuacji, gdy mamy 2 (lub więcej) datacenter. Tomek Klaudel Inżynier big data, lider zespołu przygotowującego dane dla innych zespołów, nie tylko analitycznych. Zespół przetwarza dane, tworzy narzędzia dla innych zespołów, żeby wspomóc je w rozpoczęciu pracy z danymi. W czasie wolnym - ojciec.

  13