DSŁ 5

Hosted by Data Science Łódź

Public group

This is a past event

48 people went

Location image of event venue

Details

Hej,

w maju widzimy się zaraz po majówce, tym razem w czwartek, 05.05 o 18.00 w Tekturze przy Tymienieckiego (UWAGA! Zmiana lokalu). Taką fajną miejscówkę funduje nam GFT, za co bardzo dziękujemy :)

Odwiedzi nas Przemek Biecek z Warszawy(!) z prezentacją: ,,Wizualizacja danych: co robić, czego nie robić i dlaczego warto poznać pakiet ggplot2 dla R''.

Kilka słów o prezentacji od Przemka:

,,Podczas referatu przedstawię kilka przykładów interesujących grafik statystycznych oraz kilka nieudanych prób przedstawienia danych. Te przykłady staną się punktem wyjścia do dyskusji co charakteryzuje dobrą grafikę statystyczną. A to z kolei będzie motywacją do omówienia gramatyki języka wizualizacji danych zaimplementowanej w pakiecie ggplot2 dla programu R. Opowiem o strukturze wykresów w ggplot2, przykładach użycia, a następnie o kilku ciekawych nieklasycznych rozwiązaniach do których można użyć tego pakietu (ggThemeAssist i archivist).''

Kolejnym prelegentem będzie Patryk Ząbkiewicz, którego już pamiętamy z marcowego spotkania, z prezentacją "Klasyfikatory, co da się wyciągnąć ze zbioru danych".

A dokładniej…

Posiadając zbiór nieokreślonych danych możemy je przeanalizować wykorzystując klasyfikatory, które podzielą nam zbiór danych na podgrupy. Klasyfikatory przydadzą się też w przypadku kiedy chcemy wybrać konkretne dane ze zbioru, tzw. igłę ze stogu siana. Jak działają poszczególne klasyfikatory i który do jakiego zadania zastosować dowiemy się z prezentacji.

Rozkład jazdy:

Z prezentacją Przemka startujemy o 18.00, później chwilka przerwy i o 19.15 zacznie Patryk.

O naszych gościach słów kilka:

Przemysław Biecek jest pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Warszawskiej. Prowadzi również zajęcia i szkolenia dla studentów matematyki i informatyki, dla uczniów szkół podstawowych i średnich, dla pracowników różnych firm. Celem szkoleń jest lepsze zrozumienie narzędzi statystycznych do wyszukiwania różnorakich przydatnych i nieprzydatnych zależności. Jest autorem trzech podręczników akademickich poświęconych programowaniu z programem R, analizie danych oraz wizualizacji danych, oraz autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych z zakresu statystyki medycznej. Jakby tego było mało prowadzi świetnego bloga, patrzcie sami: http://smarterpoland.pl/

Patryk Ząbkiewicz jest prywatnym badaczem, który specjalizuje się w analizie danych, metodach statystycznych oraz analizie obrazu. Zaczynał jako programista ponad 20 lat temu w języku BASIC na Commodore64, obecnie jego ulubionym językiem programowania nadal pozostaje C. W ciągu pracy zawodowej zdobywał doświadczenie w dużych projektach systemu sterowania ruchem kolejowym, systemu rozliczania energii elektrycznej na kolej, nawigacji samochodowej i morskiej, oraz oprogramowania dla wirtualnych map. Prowadzi wiele projektów open-source, które maja mieć znaczenie edukacyjne.

Wow, takiego spotkanie jeszcze nie mieliśmy :) Nie może Was zabraknąć!

Do maja,

Agnieszka