• JSTANBUL Meetup #011: Scaling Exception Handling in SPA’s

  iyzico Payment Services Inc.

  21 Mart perşembe akşamı, 11. buluşmamızı gerçekleştiriyoruz! iyzico ofisinde (iyzipark) olacak bu etkinlikte iyzico sponsorluğunda Petra'dan Kahve, Gourment Garage'dan sandviç ve kurabiye ikramlarıyla ve bol networking ve JavaScript içeren bir etkinlik yapıyoruz! --- Konu: Front-end ve back-end hatalarının işlenmesi çok farklı işlemlerdir. Back-end tarafında kaynaklar elinizde olduğu için oluşan sorunların analizini yapabilirsiniz. Back-end tarafında kaydı olmayan bir sorun var ise bu soruna açık bir bug gözüyle bakılabilir. Front-end tarafında işler o kadar basit yürütülemiyor. Bir web uygulaması çok farklı tarayıcılarda ve çok farklı cihazlarda çalışır. Web uygulamasının bağlı olduğu uç birimlerde çok çeşitlidir. (Local storage, database, api, services vb.) Front-end bir uygulama kullanıcı tarafından, her zaman kullanıcının önünde olduğu için tüm çevre birimlerinden kaynaklanan sorunların sebebi olarak görülür. Tüm bu sorunların kullanıcıya hissettirilmeden çözümlenmesi gerekir. Bu durumda işleri oldukça zorlaştırır. Bir front-end developer olarak bu sorunlara nasıl yaklaşıyoruz? Kullanıcı sayısı çok fazla olan uygulamalar için bu tip sorunları nasıl çözümleyebiliriz? vb. sorularına cevap arayacağız. Sunum başlıkları; • What is a SPA (Single Page Application)? • Examples of SPA’s • Front-end Errors • JS Errors • Error Handling • Bonus: Hataların minimize edilmesi ile kullanıcıya iyi bir deneyim yaşattığınızdan emin olun. Sunucular; • Ünal Sürmeli (Senior Software Engineer) • Hami Çakır (Software Engineer)

  1
 • JSTANBUL Meetup #010: React Hooks ile Daha Etkin React - React Workflows

  Jstanbul Pankod sponsorluğunda, muhteşem İstanbul manzaralı Pankod ofisinde yeniden toplanıyor! Bu kez ana konumuz konumuz React Hooks! Sonrasında Cem Arguvanlı ile React Workflow ve networking. TL;DR: React Hooks, React Workflow, networking, bolca yazılım muhabbeti ve bolca sticker. ---- Program: 13:00 - 14:30: Konuşmalar - Ömer Aplak @ Pankod - "Hooks ile Daha Etkin React" React 16.7 Alpha versiyonunda, React'in daha etkin kullanılabileceği iddiası ile tanıtılan Hooks, gerçekten de bu ihtiyacı karşılayabiliyor mu? Gerçek dünyadan örneklerle Hooks'a hızlı bir giriş yapıyoruz! - Cem Arguvanlı @ Hostmaker - "React Workflows" “Create React App” kullanmadan, React best practice’lerini uygulayarak workflow örneklerini tanıyacağız. Değineceğimiz konular; - Webpack - Test with Jest - Folder structure - Hot reloading 14:30 - 16:30: Pankod sponsorluğunda pizza, içecek ve networking. Google Maps ile yol tarifi almak için: https://www.google.com/maps/place/Workinton/@41.0430209,28.9981329,20.75z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xece63d93f8cdb0aa!8m2!3d41.0429677!4d28.9981995?shorturl=1 Detaylı bilgi: https://workinton.com/tr-TR/macka-nisantasi-lc-4

  28
 • Jstanbul Meetup #009

  Hipo

  Önbilgi: https://www.meetup.com/jstanbul/messages/boards/thread/51240076 --------------------------------------------------------------------------------------- Uzun bir aradan sonra #009 numaralı meetupla birlikte olacağız. Bu meetup'ta İzmir'den Eser Özvataf'ı ağırlayacağız ve Bilal Çınarlı ile hangouts üzerinden canlı yayın yapacağız(kendisi Nuremberg'de yaşıyor). Konuşmacılar ve Konuşma Detayları: Eser Özvataf - node.js ile serverless mimaride geliştirme yapmak Bilal Çınarlı - (konu daha sonra açıklanacak) --------------------------------------------------------------------------------------- Not: Saat 09:00'da kahvaltı ve tanışma, kaynaşma süreci olacaktır. Sunumlar saat 10:00'da başlayacaktır.

 • Jstanbul Meetup #008 - Vue.js & Frontend Workflows 2

  Frontendin yükselen yıldızı Vue.js framework'ü ile ilgilenenlerin kaçırmaması gereken #008 numaralı meetup; Frontend geliştirme süreçleri, ihtiyaç ve çözümler üzerine gerçekleşecek. Konuşmacılar ve Konuşma Detayları: Fatih Acet - GitLab Frontend geliştirme süreçleri Abdullah Mara - Vue.js üzerine ihtiyaçlar ve çözümler Fatih Kadir Akın - GraphQL üzerine ihtiyaçlar ve çözümler ---------------------------------------------------------------------------------------- Not: Saat 09:00'da kahvaltı ve tanışma, kaynaşma süreci olacaktır. Sunumlar saat 10:00'da başlayacaktır. Not 2: Bilal Çınarlı'nın acil bir işi çıktığı için kendisinin sunumunu bir sonraki jstanbul'a erteliyoruz.

  10
 • Jstanbul Meetup #007 - Front-end Workflows

  #007 numaralı meetup workflow'lar ve PQ.js üzerine olacak. Konuşmacılar ve Konuşma Detayları: Burak Can - Sil Baştan Gerçek örnek üzerinden bir projeyi baştan yazma kararı, geçiş süreci ve bu sürecin artıları ve eksileri. Murat Çorlu - Webpack ve Angular ile Front-end geliştirme ortamım Webpack, AngularJS, Pug, Stylus ve Vieux kullanarak web uygulaması geliştirmek. Fatih Kadir Akın - PQ.js PQ.js ile kısa sorgularla uzun Promise zincirleri oluşturun: Nasıl doğdu? Ne işe yarar? Kullanım alanları nelerdir? Lightning Talks: Sercan Eraslan - Grunt Performans İpuçları Mert Şimşek - Electron.js, Nightmare.js ve Node.js Kullanarak Platform Bağımsız Uygulama Geliştirme ---------------------------------------------------------------------------------------- Not: Saat 09:00'da kahvaltı ve tanışma, kaynaşma süreci olacaktır. Sunumlar saat 10:00'da başlayacaktır. Not 2: Yukarıda belirtilenler haricinde 10 dakikalık lightning talk yapmak isteyen arkadaşlar Cem Ekici ya da Fatih Kadir Akın'la iletişim kurabilirler.

  11
 • Jstanbul Meetup #006 - D3 ile Veri Görselleştirme & Yazılım Kültürü

  #006 numaralı meetup'ta Hollanda'da çalışan Yaprak Ayazoğlu konuğumuz olacak. Konuşma Detayları Bu sunum 2 ayrı parçadan oluşacak. İlk 30 dakikasında Hollanda ile Türk kültürü arasındaki farkın yazılım kültürüne nasıl yansıdığından, sonraki 30 dakikasında da D3 hakkında konuşacağım. Türkiye’den Hollanda’ya gidiş hikayesi: Kültür şoku, iki ülke arası gözlemler ve bunun yazılım geliştirme kültürüne yansıması Yurt dışında çalışmak hayatım boyunca attığım en büyük adımlardan biriydi. Bütün arkadaşlarımı, ailemi arkada bırakarak yeni bir hayata atılmak zor bir karardı. Ancak, yaşadığım bu zorluk aynı zamanda bana büyük katkılar da getirdi. Farklı bir kültürü tanıyarak kendi ülkemi de daha iyi tanıdım. Bu konuşmada, 2 sene boyunca Hollanda’da biriktirdiğim gözlemleri sizlerle paylaşırken “Neden Türkiye Devleti’nin yazılımdan elde ettiği gelir diğer ülkelerden az?”, “Nerede hata yapıyoruz?” sorularına farklı bir pencereden bakmanızı sağlamaya çalışacağım. İşte size bir ipucu: “Sıkıntı Türkiye’deki eğitim kalitesi değil!” D3: Kuvvet Yönlendirmeli Yerleşim ve Dünya Deniz Haritası örneği D3, veriyi temel alarak kolayca dinamik görseller üretebilmeyi sağlar. Sahip olduğu esnek yapı ile standart grafiklerden, ağaç görsellerine, Voronoi diyagramlarından, harita görsellerine kadar çok geniş bir yelpazede görseller oluşturabilmek mümkündür. Açıkçası, çizilebilecek grafik çeşidi insanın hayal gücüyle sınırlıdır. D3 çıktı olarak bazen bir HTML elemanı, bazen bir SVG imgesi oluşturabilir. SVG HTML uyumlu bir standart olduğu için zaten alışık olduğumuz DOM olaylarıyla (event), grafiğe etkileşimler eklemek oldukça kolaydır. Sunumun ikinci kısmında D3’nin temel özelliklerini inceleyip, kuvvet yönlendirmeli yerleşim (force layout) ile ilgili bir örnek geliştirilecektir. Buna ek olarak, haberci bir arkadaşımın dünyadaki deniz ve okyanusların sahiplerini konu alan bir yazısıyla ilgili benden rica etmiş olduğu harita görselini D3 ile nasıl yaptığımı anlatacağım.

  18
 • Jstanbul Meetup #005: Relay ve GraphQL ile Veri Güdümlü JavaScript Uygulamaları

  Facebook'un arayüz teknolojilerine kattığı değerlerden biri olan Relay ve GraphQL ile Veri Güdümlü JavaScript uygulamaları yazmayı, zaman zaman React ve diğer arayüz teknolojilerini konuşuyoruz! Üstün Özgür tarafından yapılacak olan konuşmaya hepinizi davet ediyoruz! Not: Etkinlik sonrası muhabbet, goygoy ve bilumum bilgi paylaşımı, birbirini gaza getirme, "Angular mı, React mı, yoksa en iyisi düz JavaScript mi" geyiği yapılacaktır. Not 2: Lightning talk yapmak isteyen arkadaşlar [masked] adresine mail atabilirler.

  7
 • Jstanbul Meetup #004: Redux and Advanced ReactJS Patterns

  Bahçeşehir Üniversitesi

  Başta WebMagazin (http://webmagazin.co) etkinlikleri olmak üzere yeni teknolojilerin eğitimine katkı sağlayan Bahçeşehir Üniversitesi (http://bahcesehir.edu.tr)'nin desteği ile Almanya'da büyük projelere imza atan 9Elements (http://9elements.com)'le birlikte güzel bir akşam etkinliği düzenliyoruz. Etkinlikte Sebastian Deutsch bize Facebook'un Flux mimarisinin bir adım ötesinde olarak tanımlanan Redux'ı ve React'ı daha ileri düzeyde kullanmayı anlatacak. Aynı zamanda Ember.js'in son durumunu ve belki diğer teknolojileri de konuşacağız. Ayrıca JavaScript dışında Elixir ve Phoenix hakkında da konuşmak isterseniz, yine etkinliğimize katılabilirsiniz! Ve tabii ki beklenmedik şekilde uzayan "lightning talk"lar da sürpriz şekilde etkinliğimizde yer edebilir :)

 • Jstanbul Meetup #003: The Happy Programmer, Nickel.rs on Rust

  İstanbul Şehir Üniversitesi

  JSIst konferansından (http://jsist.org) bir gün önce, Absurd.js (http://github.com/krasimir/absurd), deb.js gibi projelerin sahibi Krasimir Tsonev "The Happy Programmer" isimli bir sunum gerçekleştirecek. Bu sunumda Krasimir, günlük programlama işinizde mutluluğu nasıl yakalayacağımızdan bahsedecek. Bu konuşma bir geliştirici olarak hayatınızı daha mutlu ve kolay hale getirme konusunda ipuçları verecek. Nickel.rs geliştiricisi Christoph Burgdorf, bize Rust üzerinde Nickel.rs ile web geliştirme sunumu yapacak. Ve zaman kalırsa sürpriz lightening talk'lar da listede :) Meetup'a ayrıca angular-translate (http://github.com/angular-translate) geliştiricisi Pascal Precht, Opera'dan Mathias Bynens (http://github.com/mathiasbynens), topluluğumuzun kurucularından Disqus'tan Burak Yiğit Kaya, Twitter'dan Andy Hume, Hoodie'den Lena Reinhard ve Floor Drees de davetlimiz olarak katılacaklar. Bu meetup'ı kaçırmayın :)

  3
 • Jstanbul Meetup #002: HTML5 Oyun Geliştirme ve Phaser Framework

  Jstanbul, ilk meetup'ından sonra ikinci meetup'ı ile hız kesmeden devam ediyor! Konu: HTML5 Oyun Geliştirme ve Phaser Framework Konuşmacı: Demircan Çelebi Meetup ve Konuşma Detayları: Jstanbul meetuplarının bu ikincisinde HTML5 oyun geliştirme konusuna birlikte göz atacağız, bu alandaki birkaç kütüphaneyi hızlıca inceledikten sonra komünitesi sağlam olanlardan birini, Phaser'ı keşfe çıkacağız. Bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda çalışacak HTML5 oyunlar geliştirmeyi mümkün kılan Phaser aslında yalnızca Javascript olduğu için öğrenmeniz gereken şeyler yalnızca framework spesifik; yani temelleri çok hızlı bir şekilde kapıp yola koyulabilirsiniz. Üstelik yalnızca Javascript olduğundan cookiler veya local storage gibi web uygulamalarınızdan aşina olduğunuz şeyleri burada da kullanabilirsiniz. Ne kadar hızlı yola koyulabileceğinizi göstermek için de meetup'ın ufak bir kısmında da ellerimizi biraz kirletip ufak bir demo gerçekleştireceğiz. HTML5 oyun geliştirme konusuna ilgili veya bu alana giriş yapmak isteyen herkesi bekliyoruz! Konuşma sonrası Lightening Talk yapılabilir.

  5