Next Meetup

PyWorking session #45
***Basic EN info:*** This Python programming session is for girls and boys who are learning Python and already have some basic knowledge (variables, cycles, functions, classes, lists, dicts). Questions? You can contact us on info@pyladies.cz ***CZ info:*** Scházíme se ve 14 denních intervalech. Potvrzení účasti na události (RSVP) je nutné a závazné. Studijní skupina pro další začátečníky/ lehce pokročilé v Pythonu, kteří na meetupech najdou podporu a pomoc s řešením otázek ke svým projektům, mohou zde sdílet výsledky své práce, nebo požádat o code review. Můžete si také přijít nechat poradit, pokud s výběrem vlastního projektu váháte. Různá procvičování najdete na https://github.com/tystar86/python_exercises/tree/master/Tasks V této skupině neprobíhá ucelená výuka; pokud se zajímáte o kurzy Pythonu pro začátečníky, sledujte skupinu PyLadies Praha https://www.facebook.com/groups/pyladiespraha nebo se podivej na http://pyladies.cz/praha/cznic/ , kde se lze základy naučit podle materiálů v češtině. Pokud jste neabsolvovali začátečnický kurz PyLadies a měli byste opravdu velikou chuť se zúčastnit, kontaktujte organizátorky s informacemi - kdo jste, co už v Pythonu umíte, proč se chcete zúčastnit. Těšíme se na vás!

Akamai

Karla Engliše 3219/4 · Prague

Respond by: 1/21/2018

Upcoming Meetups

Past Meetups

What we're about

Public Group

PyLadies is an international mentorship group with a focus on helping more women become active participants and leaders in the Python open-source community. Our mission is to promote, educate and advance a diverse Python community through outreach, education, conferences, events, and social gatherings.

PyLadies also aims to provide a friendly support network for women and a bridge to the larger Python world. Anyone with an interest in Python is encouraged to participate!

Please note: We highly discourage solicitation from recruiters unless explicitly invited or are sponsoring an event. We are here to learn, to hack, and support women in the Python developers' community.

Please contact the Organizer if you have any questions or concerns! Welcome!

Members (209)

Photos (3)