Skip to content

Budapest Science Meetup - November

Photo of Andras Toth
Hosted By
Andras T. and Máté V.
Budapest Science Meetup - November

Details

Ezekkel az előadásokkal várunk titeket a novemberi meetup-on, ami ismét az MTA Könyvtár második emeleti előadótermében kerül megrendezésre:

http://photos2.meetupstatic.com/photos/event/b/b/0/600_455702992.jpeg

Egy csavaros történet - hogy kerül a topológia a szilárdtestfizikába? A 2016. évi Nobel-díjról

Asbóth János - MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont

A topológia szerint a kocka meg a gömb tulajdonképpen ugyanaz, mert folytonosan egymásba alakíthatók, de a strandlabda meg az úszógumi különböznek, mert az egyikben eggyel több lyuk van. Látszólag ennek semmi köze a fizikához. 2016-ban a fizikai Nobel-díjat DJ Thouless, FDJ Haldane és JM Kosterlitz kapták, mert megmutatták, hogy néha mégis a topológiát kell néha segítségül hívni fázisátalakulások megértéséhez. Ez pedig elvezethet minket a kvantumszámítógép megalkotásához.

Rendben, (kémiai) Nobel-díj – de akkor ezek most mire jók?

Farkas Viktor - MTA-ELTE, Fehérjemodellező Kutatócsoport

A kémiai Nobel-díjat molekuláris gépek szintéziséért ítélték oda. Mik ezek? Hogyan vezetett az út idáig? Mi kell ahhoz, hogy „működjenek”? Mit tudunk velük kezdeni? Ezekre a kérdésekre próbál az előadás legalább megközelítőleg választ adni. Ezen túl pedig nyitva hagyva a kérdést, hogy mire lehetnek még jók?

Az autofágia (a sejt önemésztő folyamata) és a regeneráció kapcsolata

Kovács Tibor - ELTE-TTK, Genetikai Tanszék

A sejtek citoplazmájában felhalmozódó hibás, sérült, vagy felesleges komponensek eltávolításának egyik módja a lizoszóma általi lebontás, az autofágia. Ezen mechanizmus képes különböző stressztényezők (éhezés, oxidatív stressz, vírusfertőzés, stb..) hatására aktiválódni, így segítve elő a sejtek túlélését. Azonban az autofágia több egyszerű sejtvédő folyamatnál, szerepe jelentős a regenerációs folyamatok során is. A regeneráció egyik ismert formája a dedifferenciáció útján valósul meg. Ilyen körülmények között egy specializálódott funkcióval rendelkező sejt visszaalakul egy őssejthez jobban hasonlító, kevésbé specifikus formára. Ezen új sejttípus már képes osztódással pótolni a "sérülés" okozta veszteséget, majd az újjonan keletkezett sejtek ismét diffrenciálódni kezdenek, a kiindulási (szövet típusára jellemző) sejttel azonos funkciójú sejtekké.

Ezen sejt identitásváltással járó folyamatban vizsgájuk az autofágia szerepét. Előadásomban az autofágia és a dedifferenciáció kapcsolatát kívánom bemutatni egy regenerációs modellen keresztül, az ecetmuslica hím csírvonalának regenerációja által.

Photo of Budapest Science Meetup group
Budapest Science Meetup
See more events
MTA Könyvtár
Arany János utca 1. · Budapest