Skip to content

Zakaj razvojni timi potrebujejo žensko energijo?

Photo of Ziva Gorup Reichmann
Hosted By
Ziva Gorup R.
Zakaj razvojni timi potrebujejo žensko energijo?

Details

Ob zaključku evropskega tedna programiranja 2014 (Europe Code Week 2014 (http://codeweek.eu/)) želimo izvedeti, kako pomembna je ženska energija v razvojnih timih. Radovedno si bomo zastavili številna vprašanja. Ali je delo drugačno, če so v razvojnih timih ženske? Zakaj je odstotek inženirk v razvojnih timih tako nizek? Kaj se pri srednješolkah zgodi z začetnim navdušenjem nad programiranjem? Kaj bi morali spremeniti kot delodajalci in izobraževalne ustanove, če bi želeli povečati udeležbo inženirk?

Verjamemo, da se bo v mešani ekipi udeležencev razvila zanimiva razprava, za ogrevanje pa bodo svoje izkušnje predstavile:

Alja Isaković čez dan skrbi za dobro voljo uporabnikov v mladem podjetju za razvoj strojne opreme CubeSensors, v večernih urah pa poskuša ljudi (predvsem ženske) navdušiti za napredno uporabo digitalnih tehnologij. Je organizatorka programerskih delavnic za ženske, soustanoviteljica programerske skupine CodeCatz in pobudnica iniciative evropskega tedna programiranja. V prostem času poskuša tudi sama izboljšati svet z jezikom Python.

Erika Pogorelc se je izšolala za frizerko. Pri rosnih 26 letih je ugotovila, da jo bolj kot sušilci za lase zanimajo računalniki. Dokončala je študij na Fakulteti za računalništvo in informatiko, se za eno leto preselila v Kanado in po vrnitvi domov odkrila svojo strast do programiranja. Danes dela za ameriško neprofitno organizacijo Peer 2 Peer University, kjer sodeluje z univerzama MIT in NYU, Mozillo in celo Petrom Gabrielom. Svoj prosti čas namenja mentorstvu na delavnicah Rails Girls in Django Girls. Vsak teden izkušnje deli z nadobudnimi programerskimi mačkami v okviru skupine CodeCatz. Skupaj z njimi je zgradila spletno aplikacijo za letošnji evropski teden programiranja, s pomočjo katere se navdušenje nad programiranjem širi po vsej Evropi.

Marinka Žitnik zliva bite in DNK (skoraj dobesedno). Njeni raziskovalni interesi so na stičišču umetne inteligence, strojnega učenja in računske biologije. Ukvarja se z razvojem računskih metod, ki gradijo napovedne modele z zlivanjem številnih heterogenih podatkovnih virov. Te uporablja za iskanje odgovorov in postavljanje zanimivih vprašanj v trenutnih izzivih sistemske in molekularne biologije. Skozi doktorski študij računalništva jo vodijo radovednost in želja po učenju, odkrivanju ter razumevanju vzorcev okoli nas. Marinka prosti čas porabi za urejanje ACM-jeve revije XRDS Crossroads in sodelovanje v Googlovem odboru za spodbujanje študentskih inovacij ter vključenosti žensk v računalništvu.

Mateja Verlič je po končanem študiju računalništva dve leti delala kot asistentka na FERI, zatem se je pridružila Zemanti kot raziskovalka na dveh evropskih projektih. Nazadnje je delala kot produktni vodja, trenutno pa išče nove izzive. Je so-organizatorka skupine CodeCatz, v prostem času pa je mentorica na delavnicah Rails Girls in Django Girls. Računalniško strast je našla v spletnih tehnologijah in povezovanju programerskega sveta z neprogramerskim. Je tudi soorganizatorka WordPress meetupov.

Marija Radović je prvi računalnik dobila, ko je bila stara eno leto. Začelo se je z igricami, sledil je IRC, potem pa je odkrila programiranje. Poskusila je veliko različnih programskih jezikov, a dela predvsem v Javi. V prostem času rada uči salso. To znanje z veseljem prenaša tudi na svoje sodelavce v Comtradu.

Pogovor vsekakor ne bo feministično obarvan, saj želimo soočiti različne vidike ter odkriti pozitivne učinke spajanja ženske in moške energije pri vodenju in sodelovanju na razvojih projektih. Če vas ta tema zanima in bi z nami radi delili svoje mnenje, se nam pridružite.

P.S. Kot je v navadi, bomo za udeležence pripravili tudi nekaj pijače in nezdravi prigrizek.

Photo of TECH Talks Slovenia group
TECH Talks Slovenia
See more events
Fun Room
Comtrade, Letališka 29b · Ljubljana