ŚGMS #21 WORKSHOP: CosmosDB – database for serverless era

Śląska Grupa Microsoft Meetup
Śląska Grupa Microsoft Meetup
Public group

Przemysłowa 5

Przemysłowa 5 · Bytom

How to find us

Lewe wejście do budynku, pierwsze piętro, na prawo.

Location image of event venue

Details

Specjalnie dla Was odwiedza nas Michał Jankowski ze swoim warsztatem dotyczącym Azure CosmosDB.

Jeśli ktoś nie zna Michała (wstyd!) to krótkie bio:
Michał - Microsoft MVP Azure, architekt, programista, projektant, lider zespołu, a w wolnym czasie trener. Przygodę z programowaniem zaczął ponad dwadzieścia lat temu od Basic’a i Assemblera dla komputerów 8-bitowych. Od ponad dziesięciu lat uczestniczy w tworzeniu oprogramowania na platformę .NET dla największych światowych firm. W tym czasie brał udział w wytwarzaniu aplikacji desktopowych, mobilnych oraz webowych pełniąc różne role. Obecnie specjalizuje się w rozwiązaniach chmurowych – Microsoft Azure, a w szczególności powiązanych z trendem Serverless.
Prywatnie miłośnik podróży oraz fotografii. W wolnym czasie prowadzi bloga www.jankowskimichal.pl, twórca rozwiązań open-source oraz aplikacji mobilnych.

I kilka słów o samym warsztacie:

Azure CosmosDB jest jednym z najgorętszych tematów w ostatnim czasie. Technologia ta, baza danych NoSQL, pozwala na budowanie wysoko skalowalnej, rozproszonej bazy danych o prawie natychmiastowym dostępie do danych. Możliwości tego rozwiązania są olbrzymie.
Czy znasz jego potencjał?
W trakcie warsztatów zostaną przedstawione główne funkcjonalności Azure CosmosDB. Zastanowimy się, czy różni się ona od bazy relacyjnej. Jak wpływa to na jej projektowanie? Jakie są jej mocne i słabe strony? A przede wszystkim poznamy możliwości jej zastosowania przy budowaniu wysokowydajnych aplikacji. Szczególny nacisk zostanie położony na możliwość wykorzystania tego typu bazy danych w rozwiązaniach typy serverless.
W części praktycznej będziecie mogli poznać CosmosDB od podszewki. Zaczniemy od poznania podstawowych możliwości tego rozwiązania oraz sposobów pracy z nim. Spróbujemy zaprojektować strukturę danych w odpowiedni sposób, tak aby nasze rozwiązanie działało wydajnie oraz optymalnie z punktu widzenia kosztów. Zobaczymy jak różnego rodzaju zapytania wpływają na koszt tej bazy danych. Wykorzystamy możliwości skalowania i georeplikacji. Oczywiście zbudujemy API integrujące się z CosmosDB wykorzystując Azure Functions. A na deser wykorzystamy bazę grafową do przeszukiwania siatki połączeń lotniczych.
Mam nadzieję, że brzmi ciekawie.
Zapraszam!

-----

Zapisy na warsztat ruszają w sobotę[masked] o 12.00.
Jako, że współpraca z CINIBĄ nam się posypała mamy też pierwszy raz inne lokum. Siedziba naszego partnera firmy Billennium znajdująca się w centrum Bytomia (15 minut samochodem z Katowic/Gliwic) - parking przy firmie dostępny dla wszystkich zapisanych.
Warsztaty zaczynają się o 9. Oczywiście przewidziana jest pizza w przerwie :)
Liczba miejsc ograniczona.